Saltu d'altor

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
La primer muyer ganadora d'oru nos xuegos olìmpicos d'Ámsterdam, la canadiense Ethel Catherwood, salta n'estilu tisoria nos Xuegos Olímpicos d'Ámsterdam de 1928.

El saltu d'altor ye una prueba de atletismu que tien por oxetivu devasar una barra horizontal, denomada llistón, asitiada a un altor determináu ente dos soportes verticales dixebraos a unos 4 metros. El saltador empecipia la so competencia nel altor qu'envalore oportuna y dispon de tres intentos pa superala. Una vegada superada l'altor, el llistón asítiase 3, 4, 5 y delles vegaes 6 cm más arriba, dependiendo de la normativa de la competición que s'apueste, y l'atleta dispon d'otros trés nuevos intentos pa superalo, pudiendo arrenunciar a esi altor y solicitar una cimera, y asina socesivamente hasta qu'incurra en tres intentos fallíos de forma consecutiva, qu'impliquen la so eliminación d'esta prueba.

El saltu d'altor na so modalidá masculina forma parte del programa de atletismu nos Xuegos Olímpicos modernos dende la so primer edición de Atenes 1896. La modalidá femenina nun debutaría hasta los Xuegos d'Ámsterdam 1928.

Récores[editar | editar la fonte]

Actualizáu a 13-07-2015

Récor Categoría Marca (m) Atleta País Llugar Fecha
Mundial (WR) Homes 2,45 Javier Sotomayor CubaFlag of Cuba.svg Cuba Salamanca 27-07-1993
Muyeres 2,09 Stefka Kostadinova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria Roma 30-08-1987
Olímpicu (OR) Homes 2,39 Charles Austin Flag of the United States.svg Estaos Xuníos d'América Atlanta 28-07-1996
Muyeres 2,06 Yelena Slesarenko Bandera de Rusia Rusia Atenes 28-08-2004
Européu (ER) Homes 2,42 Patrik Sjöberg Flag of Sweden.svg Suecia Estocolmo 30-06-1987
Muyeres 2,09 Stefka Kostadinova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria Roma 30-08-1987
Norteamericanu (NA) Homes 2,45 Javier Sotomayor CubaFlag of Cuba.svg Cuba Salamanca 27-07-1993
Muyeres 2,05 Chaunté Lowe Flag of the United States.svg Estaos Xuníos d'América Deas Moines 26-06-2010
Africanu (AF) Homes 2,38 Jacques Freitag Bandera de Sudáfrica Sudáfrica Oudtshoorn 05-03-2005
Muyeres 2,06 Hestrie Cloete Bandera de Sudáfrica Sudáfrica París 31-08-2003
Asiáticu (AS) Homes 2,43 Mutaz Essa Barshim Flag of Qatar.svg Qatar Bruxeles 05/09/2014
Muyeres 1,99 Marina Aitova Flag of Kazakhstan.svg Kazakstán Athína 13-07-2009
Oceánicu (OC) Homes 2,36 Tim Forsyth Bandera de Australia Australia Melbourne 02-03-1997
Muyeres 1,98 Vanessa Browne-Ward
Alison Inverarity
Bandera de Australia Australia Perth
Ingolstadt
12-02-1989
17-07-1994
Suramericanu (SA) Homes 2,33 Gilmar Mayu Flag of Colombia.svg Colombia Pereira 17-10-1994
Muyeres 1,96 Solange Witteveen Bandera d'Arxentina Arxentina Oristano 08-09-1997

Atletes con meyores marques mundiales[editar | editar la fonte]

Meyores marques masculines[editar | editar la fonte]

Actualizáu a´12-07-2015[1]

Ranking Marca Atleta País Fecha Llugar
1 2,45 Javier Sotomayor CubaFlag of Cuba.svg Cuba 27 de xunetu de 1993 Bandera d'España Salamanca, España
2 2,43 Mutaz Essa Barshim Flag of Qatar.svg Qatar 5 de setiembre de 2014 Bandera de Bélxica Bruxeles, Bélxica
3 2,42 Bohdan Bondarenko Flag of Ukraine.svg Ucraína 4 de xunetu de 2013 Flag of Switzerland.svg Lausana, Suiza
Patrik Sjöberg Flag of Sweden.svg Suecia 30 de xunu de 1987 Bandera de Suecia Estocolmo, Suecia
5 2,41 Igor Paklin Bandera de la Xunión Soviética Xunión Soviética 4 de setiembre de 1985 Bandera de Xapón Kōbe, Xapón
Ivan Ukhov Flag of Russia.svg Rusia 9 de mayu de 2014 Bandera de Qatar Doḥa, Qatar
7 2,40 Rudolf Povarnitsyn Bandera de la Xunión Soviética Xunión Soviética 11 d'agostu de 1985 Bandera de la Xunión Soviética Donetsk, Xunión Soviética
Sorin Matei Flag of Romania.svg Rumanía 20 de xunu de 1990 Flag of the Czech Republic.svg Bratislava, Checoslovaquia
Charles Austin Flag of the United States.svg Estaos Xuníos d'América 7 d'agostu de 1991 Flag of Switzerland.svg Zúrich, Suiza
Viacheslav Voronin Flag of Russia.svg Rusia 5 d'agostu de 2000 Bandera del Reinu Xuníu Londres, Reinu Xuníu
Stefan Holm Flag of Sweden.svg Suecia 6 de marzu de 2005 Bandera d'España Madrid, España
Derek Drouin Flag of Canada.svg Canadá 25 d'abril de 2014 Bandera de Estaos Xuníos d'América Deas Moines, Estaos Xuníos
Andriy Protsenko Flag of Ukraine.svg Ucraína 3 de xunetu de 2014 Flag of Switzerland.svg Lausana, Suiza

Meyores marques femenines[editar | editar la fonte]

Actualizáu a 12-07-2015[2]

Ranking Marca Atleta País Fecha Llugar
1 2,09 Stefka Kostadinova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 30 d'agostu de 1987 Bandera d'Italia Roma, Italia
2 2,08 Blanka Vlašić Flag of Croatia.svg Croacia 31 d'agostu de 2009 Bandera de Croacia Zagreb, Croacia
3 2,07 Liudmila Andonova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 20 de xunetu de 1984 Bandera d'Alemaña Berlín, Alemaña
Anna Chícherova Flag of Russia.svg Rusia 22 de xunetu de 2011 Bandera de Rusia Cheboksary, Rusia
5 2,06 Kajsa Bergqvist Flag of Sweden.svg Suecia 26 de xunetu de 2003 Bandera d'Alemaña Eberstadt, Alemaña
Hestrie Cloete Bandera de Sudáfrica Sudáfrica 31 d'agostu de 2003 Bandera de Francia París, Francia
Yelena Slesarenko Bandera de Rusia Rusia 28 d'agostu de 2004 Bandera de Grecia Atenes, Grecia
Ariane Friedrich Bandera d'Alemaña Alemaña 14 de xunu de 2009 Bandera d'Alemaña Berlín, Alemaña
9 2,05 Tamara Býkova Bandera de la Xunión Soviética Xunión Soviética 22 de xunu de 1984 Bandera de la Xunión Soviética Kiev, Xunión Soviética
Heike Henkel Bandera d'Alemaña Alemaña 31 d'agostu de 1991 Bandera de Xapón Tokiu, Xapón
Inha Babakova Flag of Ukraine.svg Ucraína 15 de setiembre de 1995 Bandera de Xapón Tokiu, Xapón
Tia Hellebaut Flag of Belgium.svg Bélxica 23 d'agostu de 2008 Bandera de la República Popular China Beixín, China
Chaunté Lowe Flag of the United States.svg Estaos Xuníos d'América 26 de xunu de 2010 Bandera de Estaos Xuníos d'América Deas Moines, Estaos Xuníos

Campeones olímpicos[editar | editar la fonte]

Masculín[editar | editar la fonte]

Pa medayistes ver Medayistes olímpicos n'atletismu (Saltu d'altor masculín).

Edición Gold medal world centered-2.svg Oru Silver medal world centered-2.svg Plata Bronze medal world centered-2.svg Bronce
Atenes 1896 Bandera de Estaos Xuníos d'América Ellery Clark (1,81 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América James Connolly
Bandera de Estaos Xuníos d'América Robert Garrett
----------
París 1900 Bandera de Estaos Xuníos d'América Irving Baxter (1,90 m.) Bandera del Reinu Xuníu Patrick Leahy Bandera d'Hungría Lajos Gönczy
Saint Louis 1904 Bandera de Estaos Xuníos d'América Samuel Jones (1,80 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Garrett Serviss Bandera d'Alemaña Paul Weinstein
Londres 1908 Bandera de Estaos Xuníos d'América Harry Porter (1,905 m.) Bandera de Francia Georges André
Bandera del Reinu Xuníu Cornelius Leahy
Bandera d'Hungría István Somodi
----------
Estocolmo 1912 Bandera de Estaos Xuníos d'América Alma Richards (1,93 m.) Bandera d'Alemaña Hans Liesche Bandera de Estaos Xuníos d'América George Horine
Amberes 1920 Bandera de Estaos Xuníos d'América Richmond Landon (1,935 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Harold Muller Bandera de Suecia Bo Ekelund
París 1924 Bandera de Estaos Xuníos d'América Harold Osborn (1,98 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Leroy Brown Bandera de Francia Pierre Lewden
Ámsterdam 1928 Bandera de Estaos Xuníos d'América Robert Wade King (1,94 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Benjamin Hedges Bandera de Francia Claude Ménard
Los Angeles 1932 Bandera de Canadá Duncan McNaughton (1,97 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Robert van Osdel Bandera de Filipines Simeon Toribio
Berlín 1936 Bandera de Estaos Xuníos d'América Cornelius Johnson (2,03 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Dave Albritton Bandera de Estaos Xuníos d'América Delos Thurber
Londres 1948 Bandera de Australia John Winter (1,98 m.) Bandera de Noruega Bjørn Paulson Bandera de Estaos Xuníos d'América George Stanich
Helsinki 1952 Bandera de Estaos Xuníos d'América Walter Davis (2,04 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Kenneth Wiesner Bandera de Brasil José da Conceição
Melbourne 1956 Bandera de Estaos Xuníos d'América Charles Dumas (2,12 m.) Bandera de Australia Charles Porter Bandera de la Xunión Soviética Igor Kashkarov
Roma 1960 Bandera de la Xunión Soviética Robert Shavlakadze (2,16 m.) Bandera de la Xunión Soviética Valeri Brúmel Bandera de Estaos Xuníos d'América John Thomas
Tokio 1964 Bandera de la Xunión Soviética Valeri Brúmel (2,18 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América John Thomas Bandera de Estaos Xuníos d'América John Rambo
Méxicu 1968 Bandera de Estaos Xuníos d'América Dick Fosbury (2,24 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Ed Caruthers Bandera de la Xunión Soviética Valentin Gavrilov
Múnich 1972 Bandera de la Xunión Soviética Jüri Tarmak (2,23 m.) Bandera d'Alemaña Stefan Junge Bandera de Estaos Xuníos d'América Dwight Stones
Montreal 1976 Bandera de Polonia Jacek Wszoła (2,25 m.) Bandera de Canadá Greg Joy Bandera de Estaos Xuníos d'América Dwight Stones
Moscú 1980 Bandera d'Alemaña Gerd Wessig (2,36 m.) Bandera de Polonia Jacek Wszoła |

Bandera d'Alemaña Jörg Freimuth

Los Angeles 1984 Bandera d'Alemaña Dietmar Mögenburg (2,35 m.) Bandera de Suecia Patrik Sjöberg Bandera de la República Popular China Zhu Jianhua
Seúl 1988 Bandera de la Xunión Soviética Gennadiy Avdeyenko (2,38 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Hollis Conway Bandera de la Xunión Soviética Rudolf Povarnitsyn
Bandera de Suecia Patrik Sjöberg
Barcelona 1992 Bandera de Cuba Javier Sotomayor (2,34 m.) Bandera de Suecia Patrik Sjöberg Bandera de Estaos Xuníos d'América Hollis Conway
Bandera de Australia Tim Forsyth
Bandera de Polonia Artur Partyka
Atlanta 1996 Bandera de Estaos Xuníos d'América Charles Austin (2,39 m.) Bandera de Polonia Artur Partyka Bandera del Reinu Xuníu Steve Smith
Sydney 2000 Bandera de Rusia Serguéi Kliuguin (2,35 m.) Bandera de Cuba Javier Sotomayor Bandera d'Arxelia Abderrahmane Hammad
Atenes 2004 Bandera de Suecia Stefan Holm (2,36 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Matt Hemingway Bandera de Chequia Jaroslav Bába
Beijing 2008 Bandera de Rusia Andréi Silnov (2,36 m.) Bandera del Reinu Xuníu Germaine Mason Bandera de Rusia Yaroslav Rybakov
Londres 2012 Bandera de Rusia Iván Újov (2,38 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Erik Kynard Bandera de Qatar Mutaz Essa Barshim
Bandera de Canadá Derek Drouin
Bandera del Reinu Xuníu Robert Grabarz
Rio de Janeiro 2016 Bandera de Canadá Derek Drouin (2,38 m.) Bandera de Qatar Mutaz Essa Barshim Bandera de Ucraína Bohdan Bondarenko

Femenín[editar | editar la fonte]

Edición Gold medal world centered-2.svg Oru Silver medal world centered-2.svg Plata Bronze medal world centered-2.svg Bronce
Ámsterdam 1928 Bandera de Canadá Ethel Catherwood (1,59 m.) Bandera de Países Baxos Lien Gisolf Bandera de Estaos Xuníos d'América Mildred Wiley
Los Angeles 1932 Bandera de Estaos Xuníos d'América Jean Shiley (1,65 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Mildred Didrikson Bandera de Canadá Eva Dawes
Berlín 1936 Bandera d'Hungría Ibolya Csád (1,60 m.) Bandera del Reinu Xuníu Dorothy Tyler Bandera d'Alemaña Elfriede Kaun
Londres 1948 Bandera de Estaos Xuníos d'América Alice Coachman (1,68 m.) Bandera del Reinu Xuníu Dorothy Tyler Bandera de Francia Micheline Ostermeyer
Helsinki 1952 Bandera de Sudáfrica Esther Brand (1,67 m.) Bandera del Reinu Xuníu Sheila Lerwill Bandera de la Xunión Soviética Alexandra Tschudina
Melbourne 1956 Bandera de Estaos Xuníos d'América Mildred McDaniel (1,76 m.) Bandera del Reinu Xuníu Thelma Hopkins
Bandera de la Xunión Soviética Mariya Pisareva
Bandera de ? non dada
Roma 1960 Bandera de Rumanía Iolanda Balaș (1,85 m.) Bandera de Polonia Jarosława Jóźwiakowska
Bandera del Reinu Xuníu Dorothy Shirley
Bandera de ? non dada
Tokio 1964 Bandera de Rumanía Iolanda Balaș (1,90 m.) Bandera de Australia Michele Brown Bandera de la Xunión Soviética Taisia Chenchik
Méxicu 1968 Flag of the Czech Republic.svg Miloslava Rezková (1,82 m.) Bandera de la Xunión Soviética Antonina Okorokova Bandera de la Xunión Soviética Valentina Kozyr
Múnich 1972 Bandera d'Alemaña Ulrike Meyfarth (1,91 m.) Bandera de Bulgaria Yordanka Blagoeva Bandera de Austria Ilona Gusenbauer
Montreal 1976 Bandera d'Alemaña Rosemarie Ackermann (1,93 m.) Bandera d'Italia Sara Simeoni Bandera de Bulgaria Yordanka Blagoeva
Moscú 1980 Bandera d'Italia Sara Simeoni (1,97 m.) Bandera de Polonia Urszula Kielan Bandera d'Alemaña Jutta Kirst
Ánxeles 1984 Bandera d'Alemaña Ulrike Meyfarth (2,02 m.) Bandera d'Italia Sara Simeoni Bandera de Estaos Xuníos d'América Joni Huntley
Seúl 1988 Bandera de Estaos Xuníos d'América Louise Ritter (2,03 m.) Bandera de Bulgaria Stefka Kostadinova Bandera de la Xunión Soviética Tamara Bykova
Barcelona 1992 Bandera d'Alemaña Heike Henkel (2,02 m.) Bandera de Rumanía Alina Astafei Bandera de Cuba Ioamnet Quinteru
Atlanta 1996 Bandera de Bulgaria Stefka Kostadinova (2,05 m.) Bandera de Grecia Niki Bakogianni Bandera de Ucraína Inha Babakova
Sydney 2000 Bandera de Rusia Yelena Yelesina (2,01 m.) Bandera de Sudáfrica Hestrie Cloete Bandera de Suecia Kajsa Bergqvist
Bandera de Rumanía Oana Pantelimon
Atenes 2004 Bandera de Rusia Elena Slesarenko (2,06 m.) Bandera de Sudáfrica Hestrie Cloete Bandera de Ucraína Vita Styopina
Beixín 2008 Bandera de Bélxica Tia Hellebaut (2,05 m.) Bandera de Croacia Blanka Vlašic Bandera de Rusia Anna Chícherova
Londres 2012 Bandera de Rusia Anna Chícherova (2,05 m.) Bandera de Estaos Xuníos d'América Brigetta Barrett Bandera de Rusia Svetlana Shkolina
Rio de Janeiro 2016 Bandera d'España Ruth Beitia (1,97 m.) Bandera de Bulgaria Mirela Demireva Bandera de Croacia Blanka Vlašic

Campeones mundiales[editar | editar la fonte]

Masculín[editar | editar la fonte]

Edición Gold medal world centered-2.svg Oru Silver medal world centered-2.svg Plata Bronze medal world centered-2.svg Bronce
Helsinki 1983 Bandera de la Xunión Soviética Gennadi Avdeyenko Bandera de Estaos Xuníos d'América Tyke Peacock Bandera de la República Popular China Zhu Jianhua
Roma 1987 Bandera de Suecia Patrik Sjöberg Bandera de la Xunión Soviética Gennadi Avdeyenko
Bandera de la Xunión Soviética Igor Paklin
non dada
Tokio 1991 Bandera de Estaos Xuníos d'América Charles Austin Bandera de Cuba Javier Sotomayor Bandera de Estaos Xuníos d'América Hollis Conway
Stuttgart 1993 Bandera de Cuba Javier Sotomayor Bandera de Polonia Artur Partyka Bandera del Reinu Xuníu Steve Smith
Gotemburgo 1995 Bandera de las Bahamas Troy Kemp Bandera de Cuba Javier Sotomayor Bandera de Polonia Artur Partyka
Atenes 1997 Bandera de Cuba Javier Sotomayor Bandera de Polonia Artur Partyka Bandera de Australia Tim Forsyth
Sevilla 1999 Bandera de Rusia Vyacheslav Voronin Bandera de Canadá Mark Boswell Bandera d'Alemaña Martin Buß
Edmonton 2001 Bandera d'Alemaña Martin Buß Bandera de Rusia Yaroslav Rybakov
Bandera de Rusia Vyacheslav Voronin
non dada
París 2003 Bandera de Sudáfrica Jacques Freitag Bandera de Suecia Stefan Holm Bandera de Canadá Mark Boswell
Helsinki 2005 Bandera de Ucraína Yuri Krymarenko Bandera de Cuba Víctor Moya
Bandera de Rusia Yaroslav Rybakov
non dada
Osaka 2007 Bandera de las Bahamas Donald Thomas Bandera de Rusia Yaroslav Rybakov Bandera de Xipre Kyriakos Ioannou
Berlín 2009 Bandera de Rusia Yaroslav Rybakov Bandera de Xipre Kyriakos Ioannou Bandera de Polonia Sylwester Bednarek
Bandera d'Alemaña Raúl Spank
Daegu 2011 Bandera de Estaos Xuníos d'América Jesse Williams Bandera de Rusia Aleksey Dmitrik Bandera de las Bahamas Trevor Barry
Moscú 2013 Bandera de Ucraína Bohdan Bondarenko Bandera de Qatar Mutaz Essa Barshim Bandera de Canadá Derek Drouin
Beixín 2015 Bandera de Canadá Derek Drouin Bandera de Ucraína Bohdan Bondarenko
Bandera de la República Popular China Zhang Guowei
non dada
Londres 2017 Bandera de Qatar Mutaz Essa Barshim Atletes neutrales autorizaos Danil Lysenko Bandera de Siria Mayd Eddin Gazal

Femenín[editar | editar la fonte]

Edición Gold medal world centered-2.svg Oru Silver medal world centered-2.svg Plata Bronze medal world centered-2.svg Bronce
Helsinki 1983 Bandera de la Xunión Soviética Tamara Bykova Bandera d'Alemaña Ulrike Meyfarth Bandera de Estaos Xuníos d'América Louise Ritter
Roma 1987 Bandera de Bulgaria Stefka Kostadinova Bandera de la Xunión Soviética Tamara Bykova Bandera d'Alemaña Susanne Beyer
Tokio 1991 Bandera d'Alemaña Heike Henkel Bandera de la Xunión Soviética Yelena Yelesina Bandera de la Xunión Soviética Inga Babakova
Stuttgart 1993 Bandera de Cuba Ioamnet Quinteru Bandera de Cuba Silvia Mariña Bandera de Austria Sigrid Kirchmann
Gotemburgo 1995 Bandera de Bulgaria Stefka Kostadinova Bandera d'Alemaña Alina Astafei Bandera de Ucraína Inga Babakova
Atenes 1997 Bandera de Noruega Hanne Haugland Bandera de Rusia Olga Kaliturina
Bandera de Ucraína Inga Babakova
non dada
Sevilla 1999 Bandera de Ucraína Inga Babakova Bandera de Rusia Elena Elesina Bandera de Rusia Svetlana Lapina
Edmonton 2001 Bandera de Sudáfrica Hestrie Cloete Bandera de Ucraína Inga Babakova Bandera de Suecia Kajsa Bergqvist
París 2003 Bandera de Sudáfrica Hestrie Cloete Bandera de Rusia Marina Kuptsova Bandera de Suecia Kajsa Bergqvist
Helsinki 2005 Bandera de Suecia Kajsa Bergqvist Bandera de Estaos Xuníos d'América Chaunté Howard Bandera de Suecia Emma Green
Osaka 2007 Bandera de Croacia Blanka Vlašić Bandera d'Italia Antonietta Di Martino
Bandera de Rusia Anna Chicherova
non dada
Berlín 2009 Bandera de Croacia Blanka Vlašić Bandera de Rusia Anna Chicherova Bandera d'Alemaña Ariane Friedrich
Daegu 2011 Bandera de Rusia Anna Chicherova Bandera de Croacia Blanka Vlašić Bandera d'Italia Antonietta Di Martino
Moscú 2013 Bandera de Rusia Svetlana Shkolina Bandera de Estaos Xuníos d'América Brigetta Barrett Bandera d'España Ruth Beitia
Bandera de Rusia Anna Chicherova
Beixín 2015 Bandera de Rusia María Kúchina Bandera de Croacia Blanka Vlašić Bandera de Rusia Anna Chícherova
Londres 2017 Bandera de Rusia Mariya Lasitskene (María Kúchina) Bandera de Ucraína Yuliya Levchenko Bandera de Rusia Kamila Lićwinko

Notes y referencies[editar | editar la fonte]

  1. iaaf.org (20 de xunetu de 2013). «High Jump All Time». Consultáu'l 15 d'agostu de 2012.
  2. iaaf.org (11 d'agostu de 2012). «High Jump All Time». Consultáu'l 15 d'agostu de 2012.

Ver tamién[editar | editar la fonte]

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]


Salto de altura