Gramática del portugués

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta

La gramática del portugués, ye similar en morfoloxía y sintaxis a la gramática de la mayoría de les Llingües romániques, especialmente a la gramática del gallegu y les gramátiques d'otros idiomes de la península ibérica. El portugués ye una llingua fusional y sintética.

Los sustantivos, axetivos, pronomes y artículos son moderadamente flexivos, hai dos xéneros (masculín y femenín), dos númberos (singular y plural), flexones diminutivas y aumentatives, y una flexón superlativa p'axetivos. Perdió'l sistema de casos del llatín, pero los pronomes personales permanecen tornaos (con tres tipos de formes principales, suxetu, oxetu del verbu, y oxetu de la preposición). Los axetivos usualmente asítiense dempués del sustantivu.

Los verbos son altamente flexivos: esisten trés tiempos (pasáu, presente, futuru), trés maneres (indicativu, suxuntivu, imperativu), trés aspeutos (perfectu, imperfectu, y progresivu), dos voces (activa y pasiva), y un infinitivu flexivo. La mayoría de los tiempos perfectos ya imperfectos son sintéticos, totalizando 11 paradigmes conxugacionales, ente que tolos tiempos progresivos y construcciones pasives son perifrásis. Como n'otres llingües romances, tamién tien una construcción pasiva impersonal, col complementu axente reemplazáu por un pronome indefiníu. El portugués ye básicamente un idioma SVO, anque puede asoceder la sintaxis SOV con dellos pronomes oxetivos, y l'orde de la pallabra xeneralmente nun ye ríxidu. Ye una llingua pro drop, que por tantu riqui suxetos esplícitos, con un enclín a esaniciar pronomes oxetivos cuando ta presente'l suxetu, en variantes coloquiales. Tien dos verbos copulativos.

Tien una serie de traces gramaticales que la estremen de la mayoría de les otres llingües románces, tal como un tiempu pluscuamperfeutu sintéticu, un futuru suxuntivu, l'infinitivu flexivo, y un presente perfectu con un sentíu iterativu. Una carauterística única del portugués ye'l mesoclítico, un infixu de pronomes clíticos en delles formes verbales.

Artículu[editar | editar la fonte]

Ver tamién: Artículu

El portugués tien artículos definíos ya indefiníos, con distintes formes d'alcuerdu al xéneru y al númberu del sustantivu al cual refierse:

Singular Plural
masculín femenín masculín femenín
o a vos as
um uma uns umas

A diferencia d'otres llingües romances, la forma d'escribir los artículos nel portugués ye siempres la mesma, independientemente de la siguiente pallabra. El sustantivu dempués del artículu indefiníu pue ser elidido, y nesi casu l'artículu ye equivalente al español "un" (en singular) o "unos" (plural): quero um também ("quiero unu tamién"), quero uns maduros ("quiero unos maduros").

L'artículu definíu puede apaecer antes d'un sustantivu en ciertos contestos, por casu, antes de ciertos nomes propios, tal como los nomes d'un país o una organización:

Ele visitou o Brasil, a China y a Itália, "Él visitó Brasil, China, ya Italia"
Ele visitou o Rio, "Él visitó Rio".
A IBM patrocinou o MoMA, "IBM patrocinó'l MoMA"
Ele foi pa o São Paulo, "Él foi pal San Pablo (equipu de fútbol)".

Sicasí:

Ele visitou Portugal y Moçambique, "Él visitó Portugal y Mozambique"
Ele foi pa São Paulo, "Él foi pa San Pablo (ciudá o estáu)".

L'artículu nunca ye usáu con Portugal, Angola, Cabu Verde, Mozambique y Timor. Polo xeneral, l'usu d'artículos pa nomes propios ta determináu pola tradición, y puede variar según el dialeutu.

Pronome[editar | editar la fonte]

Ver tamién: Pronome
NÚMBERU PERSONA PRONOMES

Non preposicional
Posesivos
singular plural
Masc. Fem. Masc. Fem.
Singular eu meu minha meus minhas
el to teu tua teus tuas
ele, ela, você seu sua seus suas
Plural nós nosso nossa nossos nossas
vós vosso vossa vossos vossas
eles, elas, vocês seu sua seus suas

Verbos[editar | editar la fonte]

Ser[editar | editar la fonte]

style="vertical-align: top; "
Persones Presente !width="150px"|Pretéritu imperfectu !width="150px"|Pretéritu perfectu simple
eu sou yera fui
el to-você és yeres foste
ele-ela é yera foi
nós somos yéramos fomos
vós sois éreis fostes
eles-elas-vocês são eram foram

Tar[editar | editar la fonte]

style="vertical-align: top; "
Persones Presente !width="150px"|Pretéritu imperfectu !width="150px"|Pretéritu perfectu simple
eu estou estava estive
el to/você tas estavas estiveste
ele/ela ta estava esteve
nós tamos estávamos estivemos
vós estais estáveis estivestes
eles/elas/vocês estão estavam estiveram

Ter[editar | editar la fonte]

style="vertical-align: top; "
Persones Presente !width="150px"|Pretéritu imperfectu !width="150px"|Pretéritu perfectu simple
eu tenho tinha tive
el to/você tens tinhas tiveste
ele/ela tem tinha teve
nós temos tínhamos tivemos
vós tendes tínheis tivestes
eles/elas/vocês têm tinham tiveram

Falar[editar | editar la fonte]

style="vertical-align: top; "
Persones Presente !width="150px"|Pretéritu imperfectu !width="150px"|Pretéritu perfectu simple
eu falu falava falei
el to/você falas falavas falaste
ele/ela fala falava falou
nós falamos falávamos falámos
vós falais faláveis falastes
eles/elas/vocês falam falavam falaram

Ver tamién[editar | editar la fonte]


Gramática del portugués