Baxu alemánicu

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Wikipedia:Correxir
Baxu alemánicu
'Niederalemannisch'
Faláu en Bandera d'Alemaña Alemaña (Baden-Württemberg)
Bandera de Austria Austria (Vorarlberg)
Bandera de Francia Francia (Alsacia)
Flag of Switzerland.svg Suiza (Basilea)
Familia Llingües indoeuropees
Estatus oficial
Oficial en Nengún país
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2
ISO 639-3
Baxu alemánicu
Estensión del baxu alemánicu

El baxu alemánicu (n'alemán Niederalemannisch) ye un dialeutu del alemánicu, una llingua altoxermánica cimera. Les sos variedaes namái son parcialmente intelixibles pa los germanohablantes non alemánicos.

Subdialeutos[editar | editar la fonte]

Estensión xeográfica de los dialeutos alemánicos

Los dialeutos del baxu alemánicu estrémense tradicionalmente en dos subgrupos: el alemánicu del llagu de Constanza (Bodenseealemannisch) o alemánicu central (Mittelalemannisch) y el alemánicu del Rin Cimeru (Oberrheinalemannisch) o baxu alemánicu en sentíu estrictu (Niederalemannisch):

Carauterístiques[editar | editar la fonte]

La principal carauterística qu'estrema al baxu alemánicu del altu alemánicu ye la retención de la /k/ xermánica. Asina, kalt ("fríu") pronúnciase kalt en baxu alemánicu y chalt n'altu alemánicu.

Ortografía[editar | editar la fonte]

(Lo que sigue ye específicu de los dialeutos falaos na zona de Friburgu de Brisgovia)

Vocales:

Curtia Llarga
Ortografía Pronunciación Ortografía Pronunciación

[a]

aa [aː]
ä [æ] ää [æː]
è [ɛ] èè [ɛː]

[y, ə]

ee [yː]
i [ɪ] ii [iː]

[o]

oo [oː]
ù [ʊ] ùù [ʊː]

[y]

uu [yː]

[i, y]

yy [oː]

Consonantes:

Igual que nel alemán estándar, coles siguientes particularidaes:

  • kh ye una [kʰ] aspirada;
  • ng ye una velar nasal [ŋ];
  • ngg ye una velar nasal siguida por una plosiva velar [ŋɡ];
  • ph ye una [pʰ] aspirada;
  • th ye una [tʰ] aspirada;
  • z representa [dz] (nel alemán estándar [ts]).

Artículos[editar | editar la fonte]

Artículos definíos:

Casu Masculín Femenín Neutru
Nominativu/Acusativu sing. der Man d Frau s Kind
Dativu sing. im Man (in) der Frau im Kind
Nominativu/Acusativu pl.

d Fraue

d Kinder
Dativu pl.

(in) der Fraue

(in) der Kinder

Artículos indefiníos:

Casu Masculín Femenín Neutru
Nominativu/Acusativu sing. y Man y Frau y Kind
Dativu sing. im y Man in ere Frau im y Kind

Sustantivos[editar | editar la fonte]

  • Clase I: Plural = Singular (p.ej. Ääber --> Ääber)
  • Clase II: Plural = Singular + Umlaut (p.ej. Bach --> Bächer; Baum --> Baim)
  • Clase IIIa: Plural = Singular + -y (p.ej. Man --> Esquite; Ags --> Agse)
  • Clase IIIb: Plural = Singular + -"y (p.ej. Frosch --> Fresche; Vader --> Väder)
  • Clase IVa: Plural = Singular + -er (p.ej. Lyyb --> Lyyber; Schùg --> Schùger)
  • Clase IVb: Plural = Singular + -"er (p.ej. Wald --> Wälder; Blad --> Bleder)
  • Clase V: Ensin plural (p.ej. Chees; Zemänd)
  • Clase VI: Ensin singular (namái plural) (p.ej. Bilger; Fèèrine)

Diminutivos:

  • El sufixu estándar ye -li (p.ej. Aimer --> Aimerli)
  • Si la pallabra acaba en -l, el sufixu ye -eli (p.ej. Dääl --> Dääleli)
  • Si la pallabra acaba en -el, el sufixu ye -i (p.ej. Degel --> Degeli)
  • Si la pallabra acaba en -y, esaníciase la -y y añedir -li (p.ej. Bèère --> Bèèrli)
  • Les regles pa la formación de diminutivos pueden ser bastante complexes y amás dependen de la rexón. Delles vegaes los diminutivos riquen umlaut y otres vegaes non.

Axetivos[editar | editar la fonte]

Declinación débil

Casu Masculín Femenín Neutru
Nominativu/Acusativu sing. der groos Man di göed Frau s klai Kind
Dativu sing. im (y) groose Man in der / in ere göede Frau im (y) klaine Kind
Nominativu/Acusativu pl.

di göede Fraue

di klaine Kinder
Dativu pl.

in der göede Fraue

in der klaine Kinder

Declinación fuerte

Casu Masculín Femenín Neutru
Nominativu/Acusativu sing. göede Wyy göedi Frau göed Brood
Dativu sing. göedem Wyy göeder Frau göedem Brood
Nominativu/Acusativu pl.

groosi Fraue

klaini Kinder
Dativu pl.

in groose Fraue

in klaine Kinder

Comparativu

  • El sufixu estándar ye -er (p.ej. fèin --> fèiner)

Superlativu

  • El sufixu estándar ye -(y)schd (p.ej. fèin --> fèinschd)

Irregular

Positivu Comparativu Superlativu
vyyl

maischd

göed beser beschd

Númberos[editar | editar la fonte]

Cardinal Ordinal Multiplicativu I Multiplicativu II
1 ais èèrschd aifach aimool
2 zwai zwaid zwaifach zwaimool
3 drèi drid drèifach drèimool
4 vier vierd vierfach viermool
5 fimf fimfd fimffach fimfmool
6 segs segsd segsfach segsmool
7 siibe sibd siibefach siibemool
8 aachd aachd aachdfach aachdmool
9 nyyn nyynd nyynfach nyynmool
10 zee zeend zeefach zeemool
11 elf elfd elffach elfmool
12 zwelf zwelfd zwelffach zwelfmool
13 dryzee dryzeend dryzeefach dryzeemool
14 vierzee vierzeend vierzeefach vierzeemool
15 fùfzee fùfzeend fùfzeefach fùfzeemool
16 sächzee sächzeend sächzeefach sächzeemool
17 sibzee sibzeend sibzeefach sibzeemool
18 aachdzee aachdzeend aachdzeefach aachdzeemool
19 nyynzee nyynzeend nyynzeefach nyynzeemool
20 zwanzg zwanzigschd zwanzgfach zwanzgmool
21 ainezwanzg ainezwanzigschd ainezwanzgfach ainezwanzgmool

Referencies[editar | editar la fonte]

  1. Noble, Cecil A. M. (1983). Modern German dialects New York [o.a.], Lang, p. 67/68
Bajo alemánico