Idioma ugaríticu

De Wikipedia
Saltar a: navegación, buscar
Ugartítico
Faláu en Ugarit
Llingua muerta escontra'l sieglu XII a. C.
Familia Afroasiática

 Semítica
  Semítica Occidental
   Semítica Central
    Semítica Noroccidental
     Ugarítico

Estatus oficial
Oficial en Nengún país
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2 {{{iso2}}}
ISO 639-3 uga

El ugarítico ye una llingua semítica güei día extinta que se falaba en Ugarit (Siria) a partir del 2000 aC. Conozse gracies a la gran cantidá de restos atopaos en 1928, con tablillas de signos cuneiformes que formaben un alfabetu propiu (el alfabetu ugarítico). Amás de documentos comerciales y hestóricos, topáronse restos lliterarios de gran valor. Ugarit foi una ciudá tao multilingüe que conquistó munchos territorios vecinos. La importancia del ugarítico deber a la so relación cola Biblia, una y bones munchos de los testos atopaos ayudaron a entender meyor el Antiguu Testamentu.

El ugarítico tien unes característiques gramaticales bien similares a les del árabe antiguu y el acadiu. Ye una llingua flexiva y de tipoloxía VSO (Verbu Suxetu Oxetu). Los sustantivos tienen xéneru gramatical masculín y femenín y númberu gramatical singular, dual y plural; tornar en trés casos distintos (nominativu, acusativu y xenitivu).

Mapa de Siria nel segundu mileniu antes de Cristu.

Sistema ugarítico d'escritura[editar | editar la fonte]

Artículu principal: Alfabetu ugarítico
Abjad ugarítico con trescripción.

L'alfabetu ugarítico ye un abjad cuneiforme escastáu qu'empezó a ser utilizáu escontra'l sieglu XV antes de Cristu y representa el sistema más antiguu ente los de escritura alfabético de les llingües semítiques noroccidentales (feniciu, araméu, hebréu).

Por fuerza, tamién otres llingües amás del ugarítico escribir con esti alfabetu, como ye'l casu del idioma hurrita.

Esbozu gramatical de la llingua ugarítica[editar | editar la fonte]

Fonoloxía[editar | editar la fonte]

Sistema vocálicu[editar | editar la fonte]

El vocalismu ugarítico consta d'ocho fonemes /i ī ē a ā ō o ū/, con una oposición primaria de trés timbres /i a o/ colos sos axugos llargos /ī ā ū/ y dos volcales llargues secundaries asimétriques, /ē ō/, diacrónicamente provenientes de la monoptongación de los diptongos /aj/ y /aw/ respectivamente.

Sistema consonánticu[editar | editar la fonte]

El consonantismu ugarítico presenta veintiocho unidad fonemátiques:

  Llabial Interdental Dentoalveolar Palatal Velar Uvular Faringal Glotal
non enfática enfática
Nasal /m/   /n/            
Oclusiva sorda /p/   /t/ //   /k/ /q/   /ʔ/
sonora /b/   /d/     /g/      
Fricativa sonora   /θ/ /s/ // /ʃ/ /x/ /ħ/ /h/
sonora   /ð/ /z/ /ðˤ/ /ʒ/ /ɣ/ /ʕ/  
Batiente     /r/            
Aproximante     /l/   /j/ /w/      
  • La fricativa palatal sonora [ʒ] ye producida tardíamente como variante alofónica de la fricativa interdental sonora /ð/.
  • La fricativa velar sonora [ɣ] ye producida tardíamente como variante alofónica interdental enfática sonora /ðˤ/.

Morfoloxía nominal[editar | editar la fonte]

Como'l restu de les llingües semítiques, la morfoloxía nominal ugarítica presenta cuatro categoríes: xéneru, estáu, casu y númberu.

Comparativamente, por cuenta de la so prioridá cronolóxica, el ugarítico amuésase conservador dientro del conxuntu del semíticu noroccidental: los nomes, tantu sustantivos como axetivos, caltienen la flexón tríptota perdida en araméu y poles llingües cananees (casos nominativu, acusativu y xenitivu) y caltienen tamién el dual, magar tampoco equí nun hai rastru de daqué equivalente a la nunación de la llingua árabe o a la mimación del acadiu.

Xéneru[editar | editar la fonte]

Na dicotomía masculín / femenín, el masculín ye'l términu ensin marcar morfolóxica y sintácticamente. Salvu escases esceiciones (como ʔummu ‘mar’), el xéneru femenín espresar por aciu el morfema /-at/: malku ‘rei’ / malkatu ‘reina’.

Tao[editar | editar la fonte]

El núcleu del sintagma nominal puede apaecer en ugarítico en dos estaos: absolutu y constructo, caso esti en que'l sustantivu ye siguíu por un complementu xenitivu (un sustantivu en casu xenitivu o bien un pronome enclíticu).

Caso[editar | editar la fonte]

El sistema trivocálico heredáu del protosemítico opón los casos nominativu, acusativu y xenitivu, marcaos respectivamente polos morfemes sufijales /-o/, /-a/, /-i/.

Nominativu Acusativu Xenitivu
Masculín malku malka malki
Femenín malkatu malkata malkati

Númberu[editar | editar la fonte]

Al singular, non marcáu y tornáu siguiendo'l modelu tríptoto, opónense un dual y un plural.

Dual[editar | editar la fonte]

En estáu absolutu, el morfema de dual representáu pola escritura ugarítica ye /m/, sufixu que cai nel estáu constructo. La reconstrucción de la vocalización revela un morfema de dual díptoto: nominativu /āel mio/, acusativu-xenitivu /ēel mio/ (< */aymi/, por monoptongación, cf. árab /ayni/), polo que fai al estáu absolutu; nominativu /ā/ y acusativu-xenitivu /ē/, n'estáu consructo (< */ai/, cf. árab /ai/).

Nominativu Acusativu-xenitivu

malkāel mio

malkēel mio
Constructo malkā malkē
Plural[editar | editar la fonte]

El ugarítico nun caltién (o nun desenvolvió, dependiendo de la hipótesis que se tome) los plurales fractos d'otres llingües semítiques como l'árabe. Tolos plurales son regulares y, ente que'l femeninio nun estrema morfológicamente los estaos absolutu y constructo, (nominativu -/āel to/, acusativu-xenitivu -/āti/), el masculín presenta cayida de /m/ nel morfema sufijal del plural (nominativu absolutu -/ūma/, constructo -/ū/; acusativu-xenitivu absolutu -/īma/, constructo -/ī/).

Numberales[editar | editar la fonte]

Los siguientes son los numberales documentados en ugarítico:

Masculín Femenín
1 ʔaḫadu
2 ṯināel mio ṯitāel mio
3 ṯa elāṯo ṯa elāṯatu
4 ʔarbaʕo ʔarbaʕatu
5 ḫam(i)šo ḫam(i)šatu
6 ṯiṯṯo ṯiṯṯatu
7 šabʕo šabʕatu
8 ṯamānu ṯamānīel to
9 tišʕo tišʕatu
10 ʕaš(a)ru ʕaš(a)r(a)el to
20 ʕišrūma
30 ṯa elāṯūma
100 el mioʔatu
1000 ʔalpu
  • A les formes de nominativu m. ṯināel mio, f. ṯitāel mio, correspuenden les d'acusativu-xenitivu m. ṯinēel mio i f. ṯitēel mio (< *ṯinaymi i *ṯitaymi, respectivamente).
  • Les decenes constrúyense siguiendo'l modelu del plural regular díptoto: nominativu -ūma (ʕišrūma, ṯa elāṯūma), acusativu-xenitivu -īma (ʕišrīma, ṯa elāṯīma).



Idioma ugarítico