Idioma trumaí

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Picto infobox comicballoon.png
Trumaí
'ho kod ke'
Faláu en Bandera de Brasil Brasil
Zona Altu Xingú.
Falantes 120 (2002)
Familia Aisllada
Estatus oficial
Oficial en Nengún país
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2
ISO 639-3 tpy

El trumaí ye una llingua indíxena d'América falada nel altu Xingú por dellos miembros de la etnia trumaí nel estáu brasilanu de Matto Grosso, anguaño esisten unos 120 falantes, lo cual representa una espectacular medría poblacional dende los 18 conocíos en 1963.

Historia[editar | editar la fonte]

Evolución del númberu de falantes de Trumaí mientres el sieglu XX.

La llingua trumaí ye un exemplu inusual de recuperación llingüística, una y bones el númberu de falantes esperimentó una importante recuperación dende la segunda metá del sieglu XX:

43 (1928)
25 (1948)
18 (1952)
21 (1963)
26 (1966)
100 (1990)
120 (2002)

Sicasí, la cifra de falantes representa namái aprosimao la metá del grupu étnicu, yá que ye bien común que los trumaí formen matrimonios mistos con otres etnies qu'habiten la cuenca del ríu Xingú. Munchos mozos falen agora portugués debíu al contautu col restu de la población brasilana.

Descripción gramatical[editar | editar la fonte]

El primer vocabulariu del trumaí foi recoyíu por von dean Steinen en 1886. Monod-Becquelin (1975, 1976) empezó col analís gramatical y Guiardello (1992) ye un estudiu modernu sobre la fonoloxía y la morfoloxía.

Fonoloxía[editar | editar la fonte]

L'inventariu consonánticu ta formáu poles siguiente consonantes:

Billabial Dental Alveolar Palatal Velar Glotal
oclusiva simple p t, d k ʔ
oclusiva eyectiva t̪ ʼ
Africada ʦ, ʦʼ
Fricativa f s, ɬ ʃ x h
Nasal m n
Aproximante w ɾ, l y

Esti inventariu consonánticu ye atípicu pa una llingua amazónica en dellos aspeutos como la esistencia de consonantes eyectivas, l'escurrimientu d'una fricativa llateral /ɬ/ (nenguna d'estes carauterístiques atopar nes otres llingües del ríu Xingú) y amás esiste una distinción ente oclusives dentales y alveolares. Esiste un fenómenu de empobrecimiento típicu de llingües amenaciaes, consistente en que les xeneraciones nueves nun faen la distinción ente oclusives simples y eyectivas.

L'inventariu de vocales ta formáu por seis vocales /i, y, a, o, o/ más una vocal central zarrada /ɨ/. La estructura silábica ye de tipu (C)V(C) y l'acentu recai siempres sobre la última sílaba.

Gramática[editar | editar la fonte]

Los pronomes personales estremen la categoría de persona, inclusividad, númberu y xéneru. El númberu gramatical nos pronomes inclúi la distinción ente singular, dual y plural, y el xéneru gramatical acutar a la tercer persona onde s'estremen formes masculines de femenines. Les marques son hai- pa la primer persona del singular y les primera non-singular esclusiva, ka- pa la primera inclusiva, hi- pa la segunda persona y in- pa la tercera. Les marques de númberu son -Ø (singular), -a (dual), -wan (plural).

Esisten pocos morfemes flexivos, nun esisten marques de tiempu-aspeutu-manera nos verbos, y la referencia temporal espresar por aciu alverbios esplícitos. Hai partícules postverbales pa marcar la negación, la causatividad y l'énfasis. La negación realizar por aciu anuk n'oraciones copulatives y por aciu tal en predicaciones verbales non-copulatives.

La posesión alineable marcar por aciu el sufixu -k(a)te y preciede al teníu:

(1) Kumaru-kte tahu
'El cuchiellu de Kumaru'

Ente que la posesión inalienable indicar por aciu aposición simple:

(2a) dinoxo kuʃ
'el pelo de la moza'
(2b) hai kuʃ
'el mio pelo' [lit. 'el pelo de yo']

Morfosintácticamente, el trumaí tien una estratexa de marcaje de complementu, en llugar d'una de marcaje de nucleu. El trumai ye una llingua ergativa: un sintagma nominal en posición d'únicu parcipante de verbu intransitivu (función S) o de primer oxetu (función O) de verbu transitivu nun lleva marca y l'axente (función A) d'un verbu transitivu marcar con una postposición, que designa'l casu ergativo. Los casos dativu, llocativu, alativo, presea y comitativo márquense tamién con postposiciones. Los verbos cayen en cuatro grupos: intransitivos simples (con un participante obligatoriu de tipu S), transitivos simples (dos participantes, A y O), intransitivos estendíos (un participante de tipu S y un dativu) y los transitivos estendíos (S, O y dativu). Ente los intransitivos estendíos tán 'comer', 'beber', 'ver', y 'falar con'. L'usu de los intransitivos estendíos semánticamente pue ser similar a los transitivos, anque sintácticamente tien otres marques, asina esisten dos verbos pa 'matar' -fa que ye un intransitivu estendíu y disi que ye un transitivu simple xenuinu.

Los órdenes sintácticos básicos son SV (intransitivos) y AOV (transitivos), col dativu tres el verbu cuando ésti apaez. Si un S o un O s'asitiaren non darréu ante'l verbu entós el verbu necesia una partícula tres él ke pa indicar esti orde marcáu. Pela cueta l'argumentu A o'l dativu puede asitiase en cualquier posición pa un orde marcáu ensin necesidá d'añedir nenguna marca adicional al verbu. Dientro d'un sintagma nominal los cuantificadores y el posesores precieden al nucleu nominal y los axetivos siguen al nucleu nominal.

En formes causatives dase una estructura inusual, na que tanto'l causante como l'argumentu A van marcaos dambos en casu ergativo (-ts tres la 1ªsg y -ek/-ak nel restu de casos):

(3) Alaweru-k hai-ts axos disi ka
NombrePropio-ERGSG-ERG neñu-ABS cutir CAUS
'Alaweru fíxome cutir al neñu'

Referencies[editar | editar la fonte]

Bibliografía[editar | editar la fonte]