Idioma seri

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Seri
Cmiique iitom

/ˈkmiːkɛ iːtom/ [ˈkw̃ĩːkːɛ iːtom]

Faláu en Flag of Mexico.svg Méxicu
Zona Sonora
Falantes ~900 (2007)[1]
Puestu Non nos 100 mayores. (Ethnologue 1996)
Familia llingua aisllada 
Alfabetu Llatín
Estatus oficial
Oficial en En Méxicu tien reconocencia como llingua nacional.[2]
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2 nengún
ISO 639-3 sei
Seri language.png
Estensión del seri

El idioma seri ye una lengua indíxena americana falada pol pueblu seri, que vive na mariña de Sonora, nel noroeste de Méxicu. La comunidá llingüística seri ye amenorgada; nun devasaba los 800 individuos nel añu 2000 (según el censu oficial), polo que se trata d'una llingua en riesgu. Sicasí, casi tola comunidá seri, incluyendo los neños, fala la llingua. Poro, ye una de les llingües indíxenes en Méxicu que sigue siendo fuerte nel so usu dientro de la comunidá; el pueblu seri usar orgullosamente. En 1950 había menos de 250 miembros del grupu.

El nome de la llingua[editar | editar la fonte]

El nome seri ye un exónimo pal grupu étnicu que s'usó dende los primeros contactos con los españoles (dacuando escritu d'otra manera, como ceres). Gilg reportó en 1692 que yera un términu español, pero de xuru yera'l nome dáu por otru grupu de la zona al pueblu seri. Sicasí, afirmaciones modernes de que ye un nome yaqui que significa 'homes del sable'[3] o nome ópata que significa 'los que cuerren rápido'[4] escarecen de fundamentos.

El nome propiu pa la llingua dientro de la comunidá ye cmiique iitom, qu'oldea con cocsar iitom ("español") y maricaana iitom ("inglés"). La espresión ye una frase nominal que ye lliteralmente 'con qu'una persona seri fala'. La pallabra cmiique (fonéticamente [ˈkw̃ĩːkːɛ]) ye'l sustantivu singular pa "persona seri". La pallabra iitom ye la nominalización oblicua del verbu intransitivu caaitom 'falar', col prefixu i- (posesor de tercer persona) y el prefixu nulu pal nominalizador con esta clase de raigañu. Otra espresión similar que s'escucha de xemes en cuando pa la llingua ye cmiique iimx, que ye una construcción similar basada nel verbu transitivu quimx "dicir, rellatar" (raigañu = amx).

El nome escoyíu pol comité pa usase nel títulu del diccionariu yera comcaac quih yaza, que ye la versión plural de cmiique iitom. Yera apoderáu pa un proyectu d'esi tipu, anque nun ye'l términu más comúnmente usáu. Comcaac (fonéticamente [koŋˈkɑːk]) ye la forma plural de cmiique y yaza ye la nominalización correspondiente a la pallabra iitom, ooza siendo'l raigañu plural, y y- (con cambéu na vocal que sigue) siendo'l nominalizador; el prefixu pal posesor de tercer persona se elide antes de la y. La pallabra quih ye un determinante singular (que combina col sustantivu plural pa designar la comunidá seri).

Clasificación xenética[editar | editar la fonte]

El seri incluyóse como miembru de la propuesta gran familia hipotética hokana, primero como parte del grupu yumano-cochimí, y depués como la única representante viva del hipotéticu grupu seri-saliniano. La relación ente'l seri y el salinero de California foi propuesta fai más de setenta años, pero foi aldericada apocayá.[5] Inclusive se punxo en dulda la relación del seri cola supuesta familia hokana, tamién por falta d'evidencia contundente.[6] Según ello, el seri constituyiría una llingua aisllada.

Sicasí la interacción que los seris tuvieron con falantes d'otres llingües de la zona (llingües yuto-nahuas como'l yaqui y l'o'odham, ente otres) y col español, la llingua nun amuesa muncha influencia léxica d'esi contautu.[7] La siguiente tabla amuesa los sistemes pronominales d'otres families llingüístiques cercanes al Seri:[8]

GLOSA Pomo Seri Proto-
yumano
Chumash Guaicura
1ª persona
singular
hai(ʔaˑ) /ʔɛ/ (indep.)
/ʔ-/, /ʔp-/ (suxetu, tr., intr.)
ʔi- (poses.)
*ʔənya noi be
2ª persona
singular
ma /mɛ/ (indep.)
/m-/ (suxetu)
/el mio-/ (poses.)
*ma- pii li
3ª persona
singular
mip (m.)
mit (f.)
(/tiiχ/, demostrativu)
Ø (nulu, suxetu)
/i-/ (poses.)
*pa- kai (c.)
qòlò (d.)
tutan
1ª persona
plural
wa (= 1 sg, indep.)
/ʔa-/ (suxetu)
(= 1 sg., poses.)
*-ʔnya+PLU kiku kate
2ª persona
plural
mal (= 2 pl, indep.)
/ma-/ (suxetu)
(= 2 pl, poses.)
*-ma+PLU piku peti
3ª persona
plural
bek (/taaχ/, demostrativu)
Ø (nulu, suxetu)
/i-/ (poses.)
? kaiwum (c.)
qòlòwum (d.)
tukava

Como puede trate de l'anterior tabla, hai semeyances ente los morfemes pronominales de delles d'estes llingües, lo qu'impulsó la comparanza d'estes llingües y les propuestes de relaciones xenétiques ente elles.

Tocantes a la semeyanza del vocabulariu les concordances son poques, el proyectu ASJP paez apuntar que la mayor coincidencia léxica dar col idioma salinero,[9] otra llingua aisllada, pa la que se conxeturó la so pertenencia al grupu hokano.

Fonoloxía[editar | editar la fonte]

Vocales[editar | editar la fonte]

El seri tien cuatro vocales /ɑ, y, i, o/, toes elles pueden ser allargaes /ɑː, yː, iː, oː/. L'allargamientu vocálicu namái tien valor fonémico nes sílabas tóniques. Les vocales non arrondaes anteriores baxes /y, yː/ son semi-abiertes según la clasificación fonética, y pueden realizaes aprosimao como [/ɛ, ɛː/] o tamién [/æ, æː/]. Les vocales non arrondaes /i, y, a/ articulaes usualmente como [/i ɛ ɑ/], realícense como los diptongos [iŭ ɛŏ ɑŏ] cuando son siguíes poles vocales arrondaes /kʷ xʷ χʷ/.

La siguiente tabla resume los fonemes vocálicos:

Anterior Posterior
Zarrada i,
Semicerrada o,
Semiabierta ɛ, ɛː
Abierta ɑ, ɑː

Consonantes[editar | editar la fonte]

El fonema /ɾ/ namái se presenta en préstamos llingüísticos. El fonema /l/ presentar en préstamos llingüísticos y en delles pallabres natives, en delles de les cualos puede alternar col fonema /ɬ/, dependiendo del falante. Otres consonantes pueden atopase en préstamos recién, como [ɡ] en hamiigo (del español amigu), o bien, [β] en hoova (del español uva).

La fricativa llabial /ɸ/ puede tener un alófono de la labiodental [f] ente dellos falantes, y la fricativa pos-alveolar /ʃ/ ye susceptible convertise na retrofleja [ʂ].

En sílabas átones, /m/ asimilar al puntu d'articulación de la siguiente consonante (que puede tar na siguiente pallabra), como en comcáac /komˈkaːk/ xente seri, que se pronuncia [koŋˈkaːk]. Cuando /m/ ye precedida por /k/ o /kʷ/, convertir na aproximante nasalizada [w̃] y la siguiente vocal se nasaliza, como en cmiique /kmiːkɛ/ persona seri, que se pronuncia [ˈkw̃ĩːkːɛ] o [ˈkw̃ĩːkːi]. Dellos falantes articulen la consonante /m/ a la fin d'un enunciáu (o frase fonolóxica) como [ŋ].

Billabial Dental Alveolar Post-
alveolar
Palatal Velar Uvular Glotal
Senciella Llabial. Senciella Llabial.
Oclusiva |

style="text-align:center; font-size:larger;" |p

t k ʔ
Nasal m n
Fricativa Central ɸ s ʃ x χ χʷ
Llateral ɬ
Vibrante | (ɾ)
Aproximante Central j
Llateral (l)

Estratexes fonolóxiques[editar | editar la fonte]

Ye común nel idioma seri la presencia de más de trés consonantes xuntes nel principiu o'l final d'una sílaba. Ye similar al respeutu al inglés, que dexa combinaciones de trés consonantes como en <o>spr</o>ai (español: atomizador) y a<o>cts</o> (español: actos). Sicasí, esti tipu de combinaciones na llingua inglesa tán más o menos acutaos. Por casu, l'inglés dexa spr- pero non *ptk-, que apaez en vocablos seris como <o>ptc</o>amn "llagosta marina".

Los clusters de cuatro consonantes son menos comunes, por casu, en /kʷsχt/ en <o>cösxt</o>amt ("va haber munchos..."); o bien, /mxkχ/ en ipoo<o>mjcx</o> ("si él traer...").

Acentu[editar | editar la fonte]

L'acentu paez cayese na primera sílaba del raigañu, en cuantes que los sufixos nunca s'acentúen y los prefixos namái reciben l'acentu como resultáu de la so fusión fonolóxica col raigañu. Sicasí, hai pallabres que paecen ser escepcionales. Trátase principalmente de los sustantivos, lo mesmo que de dellos verbos, que'l so acentu puede atopase dempués de la primera sílaba del raigañu. Un analís alternativu, propuestu apocayá, alluga l'acentu na penúltima sílaba del raigañu, pero tamién sensible al pesu de la sílaba. Una sílaba pesada (con dos vocales, o con consonantes na coda dempués d'escluyir la postrera consonante del raigañu que se considera extrametrical) atrai l'acentu. Esti analís puede esplicar l'allugamientu de la mayoría de los exemplos, anque sigue habiendo esceiciones.

Alfabetu[editar | editar la fonte]

La ortografía práctica usada comúnmente pa los testos seris usa les siguientes correspondencies ente grafemes y fonemes:

L'abecedariu seri
A C1 Y F H I J L M N O P Qu2 R S T X Y Z
a c y f h i j l m n o p qu r s t x y z
Valores fonéticos
ɑ k ɛ ɸ ʔ i x ɬ l m n o p k ɾ s t χ χʷ j ʃ
  1. Pronúnciase /k/ antes de /ɑ/ y /o/, ej.: caa, "moler"; coos, "cantar".
  2. Pronúnciase /k/ antes de /ɛ/ y /i/, ej.: quee, "mergo copetón"; quis, "crudu".

Les vocales llargues /ɑː/, /ɛː/, /iː/, /oː/, escribir nel alfabetu prácticu con doble vocal <aa>, <ee>, <ii> y <oo> respeutivamente. Estes nun son consideraes como lletres independientes nel abecedariu seri.

Notes[editar | editar la fonte]

  1. Ethnologue report for language code: Seri
  2. Honorable Congresu de la Unión (13 de marzu de 2003). «Ley Xeneral de Derechos Llingüísticos de los Pueblos Indíxenes». Diariu Oficial de la Federación (Méxicu). Archivado del original el 11 de xunu de 2008. https://web.archive.org/web/20080611011220/http://www.diputados.gob.mx/LeyesBiblio/pdf/257.pdf. Consultáu 'l 12 de payares de 2012. 
  3. Aparentemente esta afirmación apaeció per primer vegada en 1981, nun pequeñu llibru publicáu en Méxicu, escritu por una persona ensin formación llingüística. Repitióse enforma dende esa fecha.
  4. Peñafiel (1898:225) ye la primer referencia a un "probable" orixe ópata pal nome "seri". McGee (1898:95, 124) ellabora la idea con muncha creatividá, pero na manera qu'unu facer cuando nun tien formación pa faer tales afirmaciones.
  5. Vease Marlett (2008)
  6. Vease Campbell (1997) y Marlett (2007)
  7. Stephen A. Marlett (2007) Loanwords in Seri: the data. [1]
  8. F. Barriga Puente, Los sistemes pronominales indamericanos, Conaculta-INAH, Méxicu, 2005, p.95-97; Marlett (1981, 2005).
  9. ASJP - World Language Tree

Referencies[editar | editar la fonte]

  • Di Peso, Charles C. y Daniel S. Matson. «The Seri Indians in 1692 as described by Acocoro Gilg, S. J.». Arizona and the West 7. 
  • Marlett, Stephen A. (1981). The structure of Seri. Tesis pa doctoráu. University of California, San Diego..
  • Moser, Mary B. y Stephen A. Marlett, compiladores (2005). Comcáac quih yaza quih hant ihíip hac: Diccionariu seri-español-inglés. Universidá de Sonora y Plaza y Valdés Editores, Hermosillo, Sonora, y Méxicu, D.F.
  • Moser, Mary B. y Stephen A. Marlett, compiladores (2010). Comcaac quih yaza quih hant ihiip hac: Diccionariu seri-español-inglés (Segunda edición). Universidá de Sonora y Plaza y Valdés Editores, Hermosillo, Sonora, y Méxicu, D.F.
  • Moser, Mary B. y Stephen A. Marlett, compiladores (2006). Texto seris. [3].

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]


Idioma seri