Idioma guarijío

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Guarijío
'warihó, makurawe'
Faláu en Flag of Mexico.svg Méxicu
Zona Chihuahua, Sonora
Falantes 1 313 (2010)[1]
Puestu [http://www.davidpbrown.co.uk/help/top-100-languages-by-population.html Non

nos 100 mayores] (Ethnologue 1996)

Familia Llingües uto-azteques

 Uto-azteques meridionales
  Taracahita
  Tarahumara-Guarijío
   Idioma guarijío

Alfabetu Latíno
Estatus oficial
Oficial en En Méxicu tien reconocencia como llingua nacional xuntu col español.[2]
Reguláu por Secretaría d'Educación Pública de Méxicu
Códigos
ISO 639-1 nengunu
ISO 639-2 nengunu
ISO 639-3 var
Localización de los guarijíos y los sos vecinos indíxenes dientro del estáu de Chihuahua (INEGI).

Estensión del guarijío

El guarijío (tamién huarijío, warijío o varijío) ye una llingua utoazteca falada por aprosimao 1 313 persones nel noroeste de Méxicu, munchos de los cualos, especialmente muyeres, son monollingües.

Clasificación[editar | editar la fonte]

Según el Ethnologue el guarijío clasificar de la siguiente manera:

Distribución xeográfica[editar | editar la fonte]

Esisten un par de dialeutos o variedaes xeográfiques de guarijío, conocíes como guarijío de la sierra y guarijío del ríu. El dialeutu de la sierra fálase principalmente nel oriente del conceyu d'Uruachi (con dellos falantes nel conceyu de Moris al norte y el conceyu de Chínipas al sur) y pela redolada de Arechuyvo, nel estáu de Chihuahua. El dialeutu del ríu atopar al suroeste, la mayoría de los falantes habiten a veres del río Mayu y el regueru Guajaray, al norte de San Bernardo, conceyu d'Álamos, nel estáu de Sonora.[3]

Los guarijíos de la sierra llamen -macurawe o -makulái a los guarijíos del ríu y llámense a sí mesmos -warihó. Los guarijios de ríu llámense asina mesmu -warihío y llamen a los de la sierra "tarahumaras". Anque estos dialeutos presenten diferencies sistemátiques nun son bien distintes ente sigo. Nun hai enforma contautu ente los dos grupos y anque los dialeutos son claramente distintos, lingüísticamente nun son bien distintos, a pesar de que los falantes dicen que l'entendimientu mutuu ye difícil.

Variedaes[editar | editar la fonte]

Conforme al INALI, el guarijío tien dos variantes:

  • Guarijío del norte o warihó. Tien 696 falantes aprosimao.[1]
  • Guarijío del sur o makurawe. Tien 617 falantes aprosimao.[1]

Estatus oficial[editar | editar la fonte]

Esta llingua xuntu con toles llingües indíxenes de Méxicu y l'español fueron reconocíes como "llingües nacionales" por cuenta de la Llei Xeneral de Derechos Llingüísticos de los Pueblos Indíxenes promulgada y publicada nel añu 2003.[2]

Fonoloxía[editar | editar la fonte]

De siguío amuésense los cuadros de vocales y consonantes que cunta la llingua guarijío.[3]

Vocales[editar | editar la fonte]

Anterior Central Posterior
Zarrada i o
Media y o
Abierta a

El guarijío estrema ente vocales llargues y curties y l'acentu ye fonémico.

Consonantes[editar | editar la fonte]

L'inventariu de consonantes del guarijío del norte inclúi:

llabial alveolar palatal velar glotal
oclusiva sorda p t k ʔ
africada tʃ ͡
fricativa s (ʃ) h
aproximantes w l, ɾ j
nasal m n
  • Les oclusives /p, t, k/ tienen alófonos sordos [p, t, k] y sonoros [b, ɾ, g]. Los alófonos [b],[g] apaecen cuando los fonemes /p, k/ van ente dos vocales, la segunda de les cualos ye sorda. El alófono [ɾ] de /t/ apaez ente dos vocales átones postóniques.
  • El fonema /s/ amás de alófono principal [s] tien [ʃ] ante /i/, en ciertos casos la vocal /i/ "cai" lo cual produz un contraste fonolóxicu ente /s/ y /ʃ/ a final de sílaba.

Gramática[editar | editar la fonte]

El guarijío tien una traza tipológicamente raru consistente en tener como orde básicu l'orde sintácticu oxeto verbu suxetu (OVS). De toles ordenaciones posibles esta ye la que menos s'atopa ente les llingües del mundu (munches otres llingües utoaztecas presenten un orde SOV o VSO).

La morfoloxía nominal ye relativamente simple, al igual qu'en náhuatl el nome presenta dos formes básiques de singular son:

  • La forma de absolutivo marcada pol sufixu /-la/ o cero (en náhuatl /-tli/ o cero)
  • La forma tenida marcada pol sufixu /-wa/ (en náhuatl /-wi/).

Les formes de plural, al igual qu'en náhuatl, son de dos tipos: por reduplicación de la sílaba inicial o marcaes pol sufixu procedente del proto-utoazteca *-el mio (les diferencies principales son en náhuatl apaecen otres marques secundaries de plural y tamién que se fai un usu muncho más acutáu de la reduplicación).

Ver tamién[editar | editar la fonte]

Notes y referencies[editar | editar la fonte]

  1. 1,0 1,1 1,2 INALI (2010). «Población de 5 años y más falante de dalguna llingua indíxena por variante llingüística según bilingüismo lengua indíxena-español. Llocalidaes con asentamientos históricos , 2000». Estadística básica de la población falante de llingües indíxenes nacionales. Consultáu'l 26 de xunu de 2012.
  2. 2,0 2,1 Honorable Congresu de la Unión (13 de marzu de 2003). «Ley Xeneral de Derechos Llingüísticos de los Pueblos Indíxenes». Diariu Oficial de la Federación (Méxicu). Archivado del original el 11 de xunu de 2008. https://web.archive.org/web/20080611011220/http://www.diputados.gob.mx/LeyesBiblio/pdf/257.pdf. Consultáu 'l 30 d'ochobre de 2012. 
  3. 3,0 3,1 Miller, Wick R. (1996). Guarijío: gramática, testos y vocabulariu. Institutu d'Investigaciones Antropolóxiques, UNAM. ISBN 9683648495.

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]




Idioma guarijío