Idioma ojibwa

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Ojibwa, anishinaabe
ᐊᓂᔑᓈᐯᒧᐎᓐ / Anishinaabemowin'
Faláu en Flag of Canada.svg Canadá
Flag of the United States.svg Estaos Xuníos d'América
Zona en Canadá: Ontario, Manitoba, y hasta Saskatchewan, con grupos periféricos tan llueñe escontra l'oeste como Columbia Británica; nos Estaos Xuníos: alto Michigan escontra l'oeste a Dakota del Norte
Falantes 63,868 (54,868 en Canadá; 14,710 n'Estaos Xuníos)
Familia Álgico

  Algonquino
    Algonquino central
      Ojibwa

Alfabetu alfabetu llatín, silabariu ojibwa
Estatus oficial
Oficial en Nengún país
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2
ISO 639-3
Ojibwe Language Map.png

Estensión del ojibwa, anishinaabe

El idioma ojibwa, ojibwe, ojibua o anishinaabemowin (ᐊᓂᔑᓈᐯᒧᐎᓐ nel silabariu del ojibwe oriental) ye'l segundu más faláu de los idiomes nativos en Canadá (tres el cree), y el terceru más faláu n'Estaos Xuníos (tres el navajo y el cree).[1] Falar los anishinaabe: un grupu compuestu de los algonquinos, los nipissings, los ojibwa, los saulteaux, los mississaugas, y los ottawas. Otros idiomes bien estrechamente rellacionaos, y frecuentemente incluyíos nesi grupu, son l'idioma anishininimowin y l'idioma potawatomi. Por cuenta de el so papel de gran importancia nel comerciu de piel con los franceses, l'idioma anishinaabe convertir nel idioma de comerciu na rexón alredor de los Grandes Llagos, y per cientos d'años tuvo una presencia bien importante nel norte de los EE. UU. y en Canadá.

Clasificación[editar | editar la fonte]

Anishinaabemowin, de cutiu llamáu "l'idioma ojibwa", ye una llingua algonquiana, de la familia álgica, y baxa del idioma proto-algonquiana. Les sos hermanes inclúin los idiomes blackfoot, cheyén, cree, fox, menominee, potawatomi, y shawnee. La familia álgica consta de les llingües algonquianas y les llingües llamaes ritwan, wiyot y yurok.

De cutiu el ojibwa clasifícase como llingua algonquiana central; sicasí'l algonquiano central ye un agrupamientu xeográficu más qu'un grupu xenéticu. Ente les llingües algonquianas, solamente les llingües algonquianas orientales consten un subgrupu xenéticu verdaderu. Esti artículu trata sobremanera del dialeutu de ojibwe sudoeste que se fala nel norte de los EE. UU., alredor de Minnesota y Wisconsin. Por eso, dalgunes de les descripciones que se dan equí nun van ser necesariamente correctes pa otros dialeutos del idioma ojibwa, nun siendo que se dea un exemplu específicu.

Distribución xeográfica[editar | editar la fonte]

L'idioma ojibwa ye faláu por aprosimao 10.000 persones nos Estaos Xuníos y hasta 45.000 en Canadá, lo que significa que ye una de les llingües álgicas más grandes, en cuanto al númberu de falantes. Los distintos dialeutos falar nel norte de Montana, el norte de Dakota del Norte, el norte de Minnesota, el norte de Wisconsin, Michigan, y Indiana nos EE. UU., y al norte hasta l'este de Columbia Británica, el sur de Alberta, el sur de Saskatchewan, el sur de Manitoba, Ontario, y el mediu y oeste de Quebec en Canadá.

Dialeutos[editar | editar la fonte]

Hai dellos dialeutos del ojibwa bastante diverxentes. Los más importantes son:

del suroeste|Ojibwa del suroeste]] (chippewa/chipeva) (anishinaabemowin/ojibwemowin).

Dalgunos dicen qu'el algonquino nun ye un dialeutu del grupu ojibwa, sinón una llingua distinta que ta bien estrechamente rellacionada col mesmu, pero otros dicen que sí ye un dialeutu del anishinaabemowin. Igualmente, dalgunos dicen qu'el potawatomi ye un dialeutu del anishinaabemowin anque otros dicen que ye una llingua distinta.

Fonoloxía[editar | editar la fonte]

Artículu principal: Fonoloxía ojibwa

Les llingües del grupu ojibwa polo xeneral tienen 18 consonantes. Les Obstruyentes tienen un contraste que de cutiu se llama "lenis/fortis", no que los obstruyentes escritos como consonantes sordes pronúnciense más fuertes, más llargos de duración, y frecuentemente con aspiración o preaspiración, ente que esos escritos como consonantes sonores pronúnciense menos fuertes, y más curtios de duración. Sicasí, en munches comunidaes la distinción convirtióse nuna de consonantes sordes y sonores.

Hai trés vocales curtios, /i a o/, y trés vocales llargues correspondientes, /iː aː oː/, y amás una cuarta vocal llarga que nun tien una vocal curtia correspondiente, /yː/. Les vocales curties tamién son distintes de les vocales llargues con respetu a la calidá, y fonéticamente tán más cerca de [ɪ], [ə]~[ʌ], y [o]~[ʊ]. Munchos falantes pronuncien /oː/ como [oː], y tamién munchos pronuncien /yː/ como [ɛː]. Amás, hai vocales nasales, pero son abondo infrecuentes.

En cuanto al acentu, l'idioma ojibwa estrema les pallabres en "pies metricales", y cada pie tien una sílaba "fuerte" y (si dura dos sílabes) una sílaba "débil." Toles sílabes fuertes reciben a lo menos estrés secundariu. Polo xeneral, la sílaba fuerte qu'hai nel tercer pie dende'l final d'una pallabra recibe'l estrés principal. En munchos dialeutos, vocales que nun tienen estrés de cutiu piérdense, o camuden calidable.

Gramática[editar | editar la fonte]

Artículu principal: Gramática ojibwa

Como munchos idiomes indíxenes, l'idioma anishinaabe ye polisintéticu, lo que significa que tien muncha síntesis y un gran cantidá de morfemes nuna sola pallabra. Ye una llingua aglutinante, asina que constrúi les sos pallabres añediendo morfema tres morfema, en cuenta de tener pocos afixos, cada unu de los cualos lleva muncha información.

Hai una distinción ente dos tipos de la tercer persona, el "próximu" (la tercer persona d'una oración que se supón que ye la más importante o enfocada), y el "obviativo" (la tercer persona que se supón que sía menos importante o enfocada). El nome puede ser singular o plural, y hai dos xéneros, Xéneru gramatical#El xéneru n'otres llingües animáu o Xéneru gramatical#El xéneru n'otres llingües inanimáu. Esisten distintos pronomes personales, pero como n'español, de normal úsase solo por énfasis. Los pronomes estremen ente la primer persona del plural inclusiva y esclusiva.

La categoría de pallabres más complicada son los verbos. Los verbos se tornen pola so orde (el indicativu; el conxuntivu, similar al suxuntivu n'español, y que solamente s'usa n'oraciones subordinaes; y el imperativu), por polaridá (negativu o afirmativu), y pola persona, númberu, animación, y estatus d'averáu/obviativo tantu del so suxetu como del so oxetu, y tamién por dellos maneres distintos (qu'inclúin el dubiosu y pretéritu) y tiempos.

Vocabulariu[editar | editar la fonte]

Anque hai delles pallabres nel idioma ojibwa que vienen del inglés (gaapii, "café", de coffee; maam (aa), "ma", de mom) y del francés (naapaane, "la farina", de la farine; nin-tii, "el té", de -y thé), polo xeneral, la llingua ye notable pola so falta de pallabres d'orixe estranxeru. Nel so llugar, los falantes prefieren crear pallabres pa nuevos conceutos usando vocabulariu que yá esiste. Por casu, en ojibwemowin, "avión" ye bemisemagak, lliteralmente "cosa que vuela" (de bimisemagad, "volar"), y "pila" ye ishkode-makakoons, lliteralmente "caxina de fueu" (de ishkode, "fueu", y makak, "caxa"). Inclusive "café" ye llamada makade-mashkikiwaaboo ("medicina de líquidu negro") por munchos falantes, en cuenta de gaapii.

Escritures[editar | editar la fonte]

Artículu principal: Escritures pa ojibwa

Escríbese ojibwemowin usando un silabariu, que foi inventáu probablemente pol misioneru James Evans alredor de 1840 y que él basó na Taquigrafía Pitman. Nos EE. UU. la llingua de normal escríbese fonéticamente con calteres llatinos. El silabariu xeneralmente úsase en Canadá. L'alfabetu más nuevu qu'usa calteres llatinos ye'l "Sistema de Vocales Dobles" concebíu por Charles Fieru. Anque inda nun hai una ortografía estándar, el Sistema de Vocales Dobles vuélvese más y más popular ente educadores de los EE. UU. y Canadá, por cuenta del so fácil manexu.

Sistema de vocales dobles[editar | editar la fonte]

El sistema de vocales dobles consiste en trés vocales curtios, cuatro vocales llargues, 18 consonantes y un nasal, representaes colos siguientes calteres:

a aa b ch d y g ' h i ii j k m n ny o oo p s sh t w y z zh

Esti sistema llámase'l sistema de "Vocales Dobles" porque les vocales llargues que correspuenden a les vocales curties <a>, <i> y <o> escríbense dobles: <aa>, <ii> y <oo>. Nesti sistema, escríbese la nasal "ny" como "nh" si termina la pallabra. Los grupos consonánticos dexaos son <mb>, <nd>, <ng>, <n'>, <nj>, <nz>, <ns>, <nzh>, <sk>, <shp> y <shk>.

Exemplos[editar | editar la fonte]

Esti testu en ojibwemowin tomar con permisu de les primeres cuatro llinies de Niizh Ikwewag, un cuentu contáu orixinalmente por Earl Nyholm, na páxina web del profesor Brian Donovan de la Universidá Estatal de Bemidji (Minnesota):

Testu[editar | editar la fonte]

  1. Aabiding gii-ayaawag niizh ikwewag: mindimooyenh, odaanisan bezhig.
  2. Iwidi Chi-achaabaaning akeyaa gii-onjibaawag.
  3. Inashke naa mewinzha gii-aawan, mii eta go imaa sa wiigiwaaming gaa-taawaad igo.
  4. Mii dash iwapii, aabiding igo gii-awi-bagida'waawaad, giigoonyan wii-amwaawaad.

Traducción[editar | editar la fonte]

  1. Una vegada, había dos muyeres: una vieya, y una de les sos fíes.
  2. Yeren d'allá, escontra Inger. 47°33′15″N 93°59′07″W / 47.55417°N 93.98528°O / 47.55417; -93.98528
  3. Bonu, ves, faía enforma tiempu; elles solamente vivíen allá nun wigwam.
  4. Y entós, allá naquel tiempu, una vegada pescaron; pensaben comer pez.

Glosa[editar | editar la fonte]

Aabiding gii-ayaawag niizh ikwewag: mindimooyenh, odaanisan bezhig.
aabiding gii- ayaa -wag niizh ikwe -wag mindimooyenh, o- daanis -an bezhig.
una vegada PAS- tar nun llugar -3PL dos muyer -PL vieya, 3SG.POS- fía -OBV una.
Una vegada taben nun llugar dos muyeres: vieya, la so fía una.
Iwidi Chi-achaabaaning akeyaa gii-onjibaawag.
iwidi chi- achaabaan -ing akeyaa gii- onjibaa -wag.
allá grande- cuerda d'arcu -LOC per allá PAS- venir de -3PL.
Allá en Inger
(lit: en [el Ríu de la] Cuerda d'Arcu Grande)
per allá d'allá veníen.
Inashke naa mewinzha gii-aawan, mii eta go imaa sa wiigiwaaming gaa-taawaad igo.
inashke naa mewinzha gii- aawan mii eta go imaa sa wiigiwaam -ing gaa- daa -waad igo.
ves entós fai enforma tiempu PAS- haber asina solamente ENF ende ENF wigwam -LOC PAS. CONJ- vivir -3PL.CONJ ENF.
Ves entós fai enforma tiempu yera que, solamente ende asina nun wigwam que vivieren entós daquella.
Mii dash iwapii, aabiding igo gii-awi-bagida'waawaad, giigoonyan wii-amwaawaad.
mii dash iw- -apii aabiding igo gii- awi- bagida'waa -waad, giigoonh -yan wii- amw -aawaad.
ye que CONTR eso- -depués una vegada ENF PAS- dir y- pescar con una rede -3PL.CONJ pez -OBV DESD- comer -3PL/OBV.CONJ
Y entós depués, una vegada aquel entós que fueren y pescaren con una rede esos pexes qu'elles vaigan comer esos

Abreviatures:

3 tercer persona
SG singular
PL plural
PAS pasáu
POS posesivu
OBV obviativo
LOC llocativu
ENF partícula enfática
CONJ orde conxuntivu
CONTR partícula contrastiva
FUT futuru
DESD desiderativo

Notes[editar | editar la fonte]

  1. O'l cuartu; distintes fontes nun tán d'alcuerdu

Referencies[editar | editar la fonte]

  • Mithun, Marianne. 1999. The Languages of Native North America. Cambridge: University Press.
  • Nichols, John D. and Earl Nyholm. 1995. A Concise Dictionary of Minnesota Ojibwe. Minneapolis: University of Minnesota Press.
  • Picard, Marc. 1984. On the Naturalness of Algonquian ɬ. International Journal of American Linguistics 50:424-37.
  • Rhodes, Richard A. 1985. Eastern Ojibwa-Chippewa-Ottawa Dictionary. Berlin: Mouton de Gruyter.
  • Valentine, J. Randolph. 2001. Nishnaabemwin Reference Grammar. Toronto: University of Toronto Press.

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]




Idioma ojibwa