Saltar al conteníu

Lliga ACB 2008-09

Esti artículu foi traducíu automáticamente y precisa revisase manualmente
De Wikipedia
Lliga ACB 2008-09
Xeneral
Deporte baloncestu
Estáu España
Temporada temporada 2008-2009
Data de principiu 4 d'ochobre de 2008
Data de fin 18 de xunu de 2009
Organizador Lliga ACB
Ganador Futbol Club Barcelona
Estadístiques
Participantes 17
Cronoloxía
Lliga ACB 2007-08 Lliga ACB 2008-09 Lliga ACB 2009-10
Cambiar los datos en Wikidata

La temporada 2008/09 de la Lliga ACB foi una temporada convulsa nos sos principios, porque'l Akasvayu Girona[1] tuvo qu'abandonar la competición el 25 de xunetu de 2008 por problemes económicos y amás la ACB tuvo qu'inscribir al Obradoiro CAB,[2] anque finalmente'l tornéu namái sería apostáu por 17 equipos,[3] una y bones el conxuntu gallegu nun s'incorporaría al mesmu hasta la temporada 2009-10.[4]

Lliga regular

[editar | editar la fonte]

Clasificación

[editar | editar la fonte]
Pos Equipu X G P PF PC
1TAU Cerámica3228428652464
2Regal FC Barcelona3226626012278
3Unicaja Málaga3224826682325
4Real Madrid CF3223926902528
5DKV Joventut Badalona32221026472525
6Kalise Gran Canaria32201225662487
7Pamesa Valencia32161624522416
8Iurbentia Bilbao Basket32151724512492
9Alta Xestión Fuenlabrada32151726692639
10Ricoh Manresa32141823822503
11CB Granada32122023692516
12Bruesa GBC32112124482589
13MMT Estudiantes32112124732586
14Cajasol Sevilla32102224292641
15CB Murcia3292323472636
16ViveMenorca3282422812481
17CAI Zaragoza3282423832615
Campeón, Eurolliga
Clasificaos pa la Eurolliga
Clasificaos pa la Copa ULEB
Baxen a Lliga LEB

X = Partíos xugaos; G = Partíos ganaos; P = Partíos perdíos; PF = Puntos a favor; PC = Puntos en contra

Play Off pol títulu

[editar | editar la fonte]
  Cuartos de final Semifinales Final
 
  16 - 24 de mayu - al meyor de 3 partíos 30 de mayu - 7 de xunu - al meyor de 3 partíos 11 - 20 de xunu - al meyor de 5 partíos
 
 
 
  1 TAU Cerámica 2
 
  8 Iurbentia Bilbao Basket 0
  1 TAU Cerámica 2
 
  4 Real Madrid CF 1
  4 Real Madrid CF 2
 
  5 DKV Joventut 1
  1 TAU Cerámica 1
 
  2 Regal FC Barcelona 3
  3 Unicaja Málaga 2
 
  6 Kalise Gran Canaria 1
  2 Regal FC Barcelona 2
 
  3 Unicaja Málaga 1
  2 Regal FC Barcelona 2
 
  7 Pamesa Valencia 0
 
Campeón de la Lliga ACB 2008-09
Regal FC Barcelona
Décimu quintu títulu

Nominaciones

[editar | editar la fonte]

Quintetu ideal de la temporada

[editar | editar la fonte]
Posición Xugador Equipu
BaseBandera d'Arxentina Pablo PrigioniTAU Cerámica
EscoltaBandera de Serbia Igor RakočevićTAU Cerámica
Escolta Juan Carlos NavarroRegal FC Barcelona
Ala-pivot Fran VázquezRegal FC Barcelona
Pívot Felipe ReyesReal Madrid CF
MVP de la temporada

MVP de la final

[editar | editar la fonte]
Posición Xugador Equipu
Escolta Juan Carlos NavarroRegal FC Barcelona
Posición Xugador Equipu
EscoltaBandera de Estaos Xuníos d'América Brad OlesonAlta Xestión Fuenlabrada
Entrenador Equipu
Bandera de Montenegru Duško IvanovićTAU Cerámica

Xugador de la xornada

[editar | editar la fonte]
Xornada Xugador Equipu Valoración
1 Saúl BlancoAlta Xestión Fuenlabrada33
2Bandera de Estaos Xuníos d'América Brad OlesonAlta Xestión Fuenlabrada39
3 Felipe ReyesReal Madrid CF40
4Bandera d'Italia Andrea PecileCajasol Sevilla26
5 Felipe ReyesReal Madrid CF34
6Bandera de Estaos Xuníos d'América Tom WidemanMMT Estudiantes29
7Bandera de Estaos Xuníos d'América Chris ThomasCB Murcia32
8Bandera de Estaos Xuníos d'América Marcus HaislipUnicaja Málaga31
9Bandera de Serbia Igor RakočevićTAU Cerámica33
10Bandera de Serbia Igor RakočevićTAU Cerámica32
11 Saúl BlancoAlta Xestión Fuenlabrada33
Bandera de Brasil Tiago SplitterTAU Cerámica33
12Bandera de Estaos Xuníos d'América Pooh JeterViveMenorca31
13Bandera de Estaos Xuníos d'América Curtis BorchardtCB Granada35
14Bandera de Estaos Xuníos d'América Curtis BorchardtCB Granada41
15 Felipe ReyesReal Madrid CF32
Fran VázquezRegal FC Barcelona32
16Bandera de Canadá Carl EnglishKalise Gran Canaria37
17Bandera d'Arxentina Paolo QuinterosCAI Zaragoza33
18Bandera de Estaos Xuníos d'América Curtis BorchardtCB Granada32
Bandera de Estaos Xuníos d'América Brad OlesonAlta Xestión Fuenlabrada32
19Bandera de Brasil Tiago SplitterTAU Cerámica36
20Bandera de Serbia Igor RakočevićTAU Cerámica39
21Bandera de Estaos Xuníos d'América Curtis BorchardtCB Granada41
22Bandera de Estaos Xuníos d'América Pete MickealTAU Cerámica28
23Bandera de Estaos Xuníos d'América Marcus HaislipUnicaja Málaga33
Bandera de Estaos Xuníos d'América Brad OlesonAlta Xestión Fuenlabrada33
24Bandera de Estaos Xuníos d'América Lamont BarnesCB Murcia31
25Bandera de Bélxica Axel HervelleReal Madrid CF36
26 Fran VázquezRegal FC Barcelona36
27 Fran VázquezRegal FC Barcelona45
28Bandera de Estaos Xuníos d'América Clay TuckerCajasol Sevilla39
29 Felipe ReyesReal Madrid CF34
30Bandera de Senegal Boniface N'DongUnicaja Málaga31
31Bandera de Estaos Xuníos d'América Jimmie HunterCB Granada34
32Bandera de Estaos Xuníos d'América Jimmie HunterCB Granada32
33Bandera de Francia Jérôme MoïsoDKV Joventut Badalona38
34 Guillem RubioRicoh Manresa35

Xugador del mes

[editar | editar la fonte]
Mes Xornaes Xugador Equipu Valoración
Octubre1-6 Felipe ReyesReal Madrid CF30,8
Payares7-11Bandera de Serbia Igor RakočevićTAU Cerámica26,2
Avientu12-15Bandera de Estaos Xuníos d'América Curtis BorchardtCB Granada34,3
Xineru16-21Bandera de Canadá Carl EnglishKalise Gran Canaria24,2
Febreru22-24Bandera de Estaos Xuníos d'América Brad OlesonAlta Xestión Fuenlabrada30,5
Marzu25-28 Fran VázquezRegal FC Barcelona28,8
Abril29-33Bandera de Estaos Xuníos d'América Jimmie HunterCB Granada21,2

Estadístiques

[editar | editar la fonte]

Estadístiques individuales de lliga regular

[editar | editar la fonte]
CategoríaXugadorEquipuMediaPartíosTotal
Valoración Felipe ReyesReal Madrid CF22,7330682
Puntos per partíuBandera de Serbia Igor RakočevićTAU Cerámica19,8132634
Rebotes per partíuBandera de Estaos Xuníos d'América Curtis BorchardtCB Granada9,8826257
Asistencies por partíu Ricky RubioDKV Joventut Badalona6,1422135
Tapones por partíu Fran VázquezRegal FC Barcelona1,653151
Recuperaciones per partíu Ricky RubioDKV Joventut Badalona2,182248
Mates per partíu Fran VázquezRegal FC Barcelona2,653182
Porcentaxe de tiros llibresBandera de Estaos Xuníos d'América Chris ThomasCB Murcia94,62%3188/93
Porcentaxe de tiros de 2 Fran VázquezRegal FC Barcelona71,29%31144/202
Porcentaxe de Tiros de 3 Pedro RoblesCB Murcia48,28%3242/87
Perdes Javi RodríguezRicoh Manresa3,542899

Datos de los clubes

[editar | editar la fonte]
Equipu !Entrenador Ciudá !Pabellón
Alta Xestión Fuenlabrada Luis GuilFuenlabradaPabellón Fernando Martín
Bruesa GBC Pablo LasoSan SebastiánPlaza de Toros de Illumbe
CAI Zaragoza Alberto AnguloZaragozaPabellón Príncipe Felipe
Cajasol Sevilla Pedro MartínezSevillaPalaciu de Deporte San Pablo
CB Granada Trifón PochGranadaPalaciu Municipal de Deportes de Granada Municipal de Granada
CB Murcia Manolo HusseinMurciaPalaciu de Deportes de Murcia
DKV Joventut Badalona Sito AlonsoBadalonaPabellón Olímpicu de Badalona
Iurbentia Bilbao Basket Txus VidorretaBilbaoEl Caxellu
Kalise Gran Canaria Salva MaldonadoLes PalmesCentru Insular de Deportes
MMT Estudiantes Luis CasimiroMadridMadrid Arena
Pamesa ValenciaBandera de Croacia Nieven SpahijaValenciaPabellón Fuente de San Luis
Real Madrid CF Joan PlazaMadridPalaciu de Vistalegre
Regal FC Barcelona Xavier PascualBarcelonaPalau Blaugrana
Ricoh Manresa Jaume PonsarnauManresaNou Congost
TAU CerámicaBandera de Montenegru Duško IvanovićVitoriaFernando Buesa Arena
Unicaja Málaga Aíto García RenesesMálagaJosé María Martín Carpena
ViveMenorca Javier ImbrodaMahónPabellón Menorca

Cambeos d'entrenador

[editar | editar la fonte]
Club Destituyíu Fecha de relevu Contratáu
Pamesa Valencia Bandera de Grecia Fotis Katsikaris 3 de payares de 2008 Bandera de Croacia Nieven Spahija
Cajasol Sevilla Manel Comas 20 de payares de 2008 Pedro Martínez
CAI Zaragoza Curro Segura 24 de xineru de 2009 Alberto Angulo
ViveMenorca Ricard Cases 3 de febreru de 2009 Javier Imbroda

Equipos por comunidaes autónomes

[editar | editar la fonte]
Comunidá autónoma Nᵘ Equipo
simple Andalucía3Cajasol Sevilla, CB Granada y Unicaja Málaga
Cataluña3DKV Joventut Badalona, Regal FC Barcelona y Ricoh Manresa
Bandera de la Comunidá de Madrid Comunidá de Madrid3Alta Xestión Fuenlabrada, MMT Estudiantes y Real Madrid CF
Ikurrina País Vascu3Bruesa GBC, Iurbentia Bilbao Basket y TAU Cerámica
Aragón1CAI Zaragoza
Comunidá Valenciana1Pamesa Valencia
Islles Baleares1ViveMenorca
Islles Canaries1Kalise Gran Canaria
Bandera de la Rexón de Murcia Rexón de Murcia1CB Murcia

Ver tamién

[editar | editar la fonte]
Predecesor:
Temporada 2007-08
Lliga ACB
2008-09
Socesor:
Temporada 2009-10

Referencies

[editar | editar la fonte]

Enllaces esternos

[editar | editar la fonte]