Saltar al conteníu

Hymni i Flamurit

De Wikipedia
Hymni i Flamurit
Datos
Tipu Q890895 Traducir
Lletrista Aleksander Stavre Drenova
Compositor Ciprian Porumbescu
Audio
Cambiar los datos en Wikidata

Hymni i Flamurit ye l'himnu nacional d'Albania. La lletra foi escrita pol poeta albanés Aleksander Stavre Drenova. L'himnu foi espublizáu por primer vez como un poema entituláu Liri e Shqipërisë (Llibertá d'Albania), un periódicu albanés en Sofía, Bulgaria. La música del himnu foi compuesta por Ciprian Porumbescu.

Hymni i Flamurit (n'albanés)

Rreth flamurit të përbashkuar,

Me një dëshirë dhe një qëllim,
Të gjithë Atij duke iu betuar,
Të lidhim besën për shpëtim.

Prej lufte veç ay largohet,
Që është lindur tradhëtor,
Kush është burrë nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si një dëshmor.

Në dorë armët do t'i mbajmë,
Të mbrojmë Atdheun në çdo vend,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
Këtu armiqtë s'kanë vend.

Se Zoti vet e tha me gojë,
Që kombe shuhen përmbi dhé,
Po Shqipëria do të rrojë,

Për te, për te luftojmë ne.

Referencies[editar | editar la fonte]

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]