Vuelta a España 2012

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Vuelta a España 2012 Cycling (road) pictogram.svg
Baiona, 2012, Vuelta a España (24).JPG
Detalles
Carrera67. Vuelta a España
CompeticiónUCI World Tour 2012
Etapes21
Dates18 de agostu – 9 de setiembre de 2012
Distancia total3360,2 km
PaísesESP España
AND Andorra
Llugar d'entamuPamplona
Llugar de llegadaMadrid
Equipos18
Velocidá media39,533 km/h
Clasificación final
GanadorESP Alberto Contador (Saxo Bank-Tinkoff Bank)
SegunduESP Alejandro Valverde (Movistar)
TerceruESP Joaquim Rodríguez (Katusha)
PuntosESP Iban Mayo
MonteAUS Simon Clarke (Orica-GreenEDGE)
CombinadaESP Alberto Contador (Saxo Bank-Tinkoff Bank)
EquipuESP Movistar
Vuelta a España 2012.png
◀ 20112013 ▶
Documentación Wikidata-logo S.svg

La 67ª edición de la Vuelta a España foi apostada dende'l 18 d'agostu hasta'l 9 de setiembre de 2012 ente les llocalidaes de Pamplona y Madrid, con un percorríu total de 3 296 km (en principiu fueron 3 291) partíos en 21 etapes.

Ocho lugar fueron salíes inédites nel 2012: les de Barakaldo, Tarazona, Cambados, Villagarcía de Arosa, Palas de Rei, La Robla, Palazuelos de Eresma (La Faisanera Golf. Segovia 21) y Cercedilla; ente que tamién fueron finales inéditos d'etapa Viana, Motorland Aragón, Andorra (Collada de La Pita), Sangenjo, Dumbría (Mirador de Ézaro), Puertu de Ancares, Valgrande-Payares (Cuitu Negru), Fonte Dea y La Lastrilla.

El ganador final foi Alberto Contador (quien amás se fixo con una etapa y el premiu de la combatividad), en consiguiendo la victoria na 17ª etapa con final en Fonte Dea tres un ataque a más de 50 km de meta. Acompañáron-y nel podiu Alejandro Valverde (quien amás se fixo cola clasificación de la regularidá, de la combinada y dos etapes) y Joaquim Rodríguez (vencedor de tres etapes), respeutivamente. Ellos trés fueron los grandes protagonistes de la Vuelta yá que el cuartu Chris Froome acabó a más de 10 minutos, ente que Joaquim acabó a 1 min 37 s d'Alberto.[1][2]

Nes otres clasificaciones y premios secundarios impunxéronse Simon Clarke (monte), Movistar (equipos)[1] y Javier Aramendia (combatividad). Cabo destacar les 5 victories de John Degenkolb.[2]

Percorríu revesosu[editar | editar la fonte]

Antes del entamu'l percorríu d'esta edición foi duramente criticáu pelos medios especializaos pol abusu d'etapes unipuerto con final n'alto, los pocos kilómetros contrarreló y ser la mayoría d'etapes bien asemeyaes y de similares carauterístiques (por casu toles de monte y mediu-monte con final n'alto sacante la de Barcelona y munches d'elles con desniveles cimeros al 10% nos últimos kilómetros d'ascensión).[3][4] Por cuenta de esa escasa durez, y toa ella concentrada nos últimos kilómetros, foi la edición que más ciclistes acabar, 175[1] (el 88,3% del total), con namái 23 abandonos.[5] Por casu, nel 2002 empezar 207 y acabaron 132.

Sicasí, finalmente foi considerada la meyor Vuelta a España de la hestoria por dellos ex ciclistes como José Antonio González Llinares[6] polos grandes ciclistes que rexuntó (Alejandro Valverde, Joaquim Rodríguez, Chris Froome y el tan esperáu regresu d'Alberto Contador, ente otros); amás, la llucha y emoción qu'hubo hasta'l final con sprints continuos a la fin de la mayoría de les etapes ente los 3 primeros, xuníu al percorríu pocu montascosu pero con munchos finales n'alto que nun favorecieron ataques alloñaos provocando esa llucha "cuerpu a cuerpu" nos metros finales, fixeron d'ella (siempres según dellos medios) la meyor carrera por etapes de la temporada.[7] A pesar de toles etapes de monte cabo destacar nesi aspeutu que la que provocó mayores diferencies, y pola que ye recordada y allabada esta vuelta, foi una etapa de mediu-monte en principiu intrescendente con final en Fonte Dea na que Contador atacó nel Colláu Joz a más de 50 km de meta.

Equipos participantes[editar | editar la fonte]

Tomaron parte na carrera los 18 equipos de categoría UCI ProTeam (al tener obligada y asegurada la so participación); más 4 de categoría Profesional Continental convidaos pola organización (Andalucía, Caxa Rural, Cofidis, -y Crédit en Ligne y Team Argos-Shimano).[8] Formando asina un pelotón de 198 ciclistes (cerca de la llende de 200 establecíu pa carreres profesionales), con 9 corredores cada equipu, de los qu'acabaron 175.[1] Los equipos participantes fueron:[9]

Equipu !Cód.

UCI

Categoría !Xefe de files
Bandera d'España Movistar Team MOV UCI ProTour Bandera d'España Juanjo Cobo
Bandera d'España Alejandro Valverde
Bandera d'España Andalucía ACG Profesional Continental Bandera d'España Adrián Palombares
Bandera d'España Juan José Lobato
Bandera d'España Caxa Rural CJR Profesional Continental Bandera de Portugal Manuel Antonio Cardoso
Bandera d'España David de la Fuente
Bandera d'España Euskaltel-Euskadi EUS UCI ProTour Bandera d'España Igor Antón
Bandera de Kazakstán Astana Pro Team AST UCI ProTour Bandera de Suecia Fredrik Kessiakoff
Bandera d'Italia Paolo Tiralongo
Bandera de Estaos Xuníos d'América BMC Racing Team BMC UCI ProTour Bandera de Bélxica Philippe Gilbert
Bandera de Francia Ag2r La Mondiale ALM UCI ProTour Bandera de Francia John Gadret
Bandera de Irlanda Nicolas Roche
Bandera de Francia Cofidis, -y Crédit en Ligne COF Profesional Continental Bandera de Francia David Moncoutié
Bandera de Francia FDJ-Big Mat FDJ UCI ProTour Bandera de Francia Arnold Jeannesson
Bandera de Estaos Xuníos d'América Garmin-Sharp GRS UCI ProTour Bandera de Estaos Xuníos d'América Andrew Talansky
Bandera de Países Baxos Thomas Dekker
Bandera de Rusia Katusha Team KAT UCI ProTour Bandera d'España Joaquim Rodríguez
Bandera d'Italia Lampre-ISD LAM UCI ProTour Bandera d'Italia Damiano Cunego
Bandera d'Italia Liquigas-Cannondale LIQ UCI ProTour Bandera d'Italia Eros Capecchi
Bandera de Luxemburgu RadioShack-Nissan RNT UCI ProTour Bandera de Bélxica Maxime Monfort
Bandera de Bélxica Lotto Belisol LOT UCI ProTour Bandera de Bélxica Jurgen Van den Broeck
Bandera de Bélxica Omega Pharma-QuickStep OPQ UCI ProTour Bandera d'Alemaña Tony Martin
Bandera d'Italia Dario Cataldo
Bandera de Australia Orica-GreenEDGE OGE UCI ProTour Bandera de Australia Allan Davis
Bandera de Países Baxos Rabobank Cycling Team RAB UCI ProTour Bandera de Países Baxos Robert Gesink
Bandera del Reinu Xuníu Sky Procycling SKY UCI ProTour Bandera del Reinu Xuníu Chris Froome
Bandera de Países Baxos Team Argos-Shimano ARG Profesional Continental Bandera d'Alemaña John Degenkolb
Bandera de Dinamarca Team Saxo Bank-Tinkoff Bank STB UCI ProTour Bandera d'España Alberto Contador
Bandera de Países Baxos Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team VCD UCI ProTour Bandera de Bélxica Thomas De Gendt

L'eritréu Daniel Teklehaymanot (Orica-GreenEDGE) convertir nesta edición nel primer ciclista del África negra de la hestoria en participar nuna Gran Vuelta.[10] Amás, Danail Petrov (Caxa Rural) foi'l primera búlgaru[11] y Cheng Ji (Argos-Shimano) el primera chinu n'apostar la Vuelta.[12] Toos ellos llograron acabar la prueba, Cheng nel últimu llugar.[1]

Na última etapa'l corredores que se retiraben dempués de la etapa Grischa Niermann y David Moncoutié (ganador en 2008, 2009, 2010 y 2011 de la clasificación del monte y de dos etapes de la Vuelta) fueron homenaxaos.[2]

Etapes[editar | editar la fonte]

Etapa Fecha Percorríu km Ganador Líder
18 d'agostu Pamplona-Pamplona History.gif 16,2 (CRE) Bandera d'España Movistar Bandera d'España Jonathan Castroviejo
19 d'agostu Pamplona-Viana 180 Bandera d'Alemaña John Degenkolb Bandera d'España Jonathan Castroviejo
20 d'agostu Faustino V Oyón-Alto de Arrate Etapa de monte 153 Bandera d'España Alejandro Valverde Bandera d'España Alejandro Valverde
21 d'agostu Barakaldo-Estación de Valdezcaray Etapa de monte 155,4 Bandera de Australia Simon Clarke Bandera d'España Joaquim Rodríguez
22 d'agostu Logroño-Logroño 172 Bandera d'Alemaña John Degenkolb Bandera d'España Joaquim Rodríguez
23 d'agostu Tarazona-Faca Etapa de mediu monte 174,8 Bandera d'España Joaquim Rodríguez Bandera d'España Joaquim Rodríguez
24 d'agostu Huesca-Alcañiz (Motorland Aragón) 160 Bandera d'Alemaña John Degenkolb Bandera d'España Joaquim Rodríguez
25 d'agostu Lleida-Bandera d'Andorra Andorra (Collada de la Pita) Etapa de monte 175 Bandera d'España Alejandro Valverde Bandera d'España Joaquim Rodríguez
26 d'agostu Bandera d'Andorra Andorra-Barcelona Etapa de mediu monte 194 Bandera de Bélxica Philippe Gilbert Bandera d'España Joaquim Rodríguez
10ª 28 d'agostu Puenteareas-Sangenjo 166,4 Bandera d'Alemaña John Degenkolb Bandera d'España Joaquim Rodríguez
11ª 29 d'agostu Cambados-Pontevedra History.gif 40 (CRI) Bandera de Suecia Fredrik Kessiakoff Bandera d'España Joaquim Rodríguez
12ª 30 d'agostu Villagarcía de Arosa-Dumbría (Mirador de Ézaro) Etapa de mediu monte 184,6 Bandera d'España Joaquim Rodríguez Bandera d'España Joaquim Rodríguez
13ª 31 d'agostu Santiago de Compostela-Ferrol 172,7 Bandera del Reinu Xuníu Steve Cummings Bandera d'España Joaquim Rodríguez
14ª 1 de setiembre Palas de Rei-Puertu de Ancares Etapa de monte 152 Bandera d'España Joaquim Rodríguez Bandera d'España Joaquim Rodríguez
15ª 2 de setiembre La Robla-Llagos de Cuadonga Etapa de monte 186,7 Bandera d'España Antonio Piedra Bandera d'España Joaquim Rodríguez
16ª 3 de setiembre Xixón-Cuitu Negru[13] Etapa de monte 185 Bandera d'Italia Dario Cataldo Bandera d'España Joaquim Rodríguez
17ª 5 de setiembre Santander-Fonte Dea Etapa de mediu monte 177 Bandera d'España Alberto Contador Bandera d'España Alberto Contador
18ª 6 de setiembre Aguilar de Campoo-Valladolid 186,4 Bandera d'Italia Daniele Bennati Bandera d'España Alberto Contador
19ª 7 de setiembre Peñafiel-La Lastrilla Etapa de mediu monte 183,4[14] Bandera de Bélxica Philippe Gilbert Bandera d'España Alberto Contador
20ª 8 de setiembre Palazuelos de Eresma (La Faisanera Golf. Segovia 21)-Bola del Mundu Etapa de monte 169,5 Bandera de Rusia Denis Menchov Bandera d'España Alberto Contador
21ª 9 de setiembre Cercedilla-Madrid 111,9 Bandera d'Alemaña John Degenkolb Bandera d'España Alberto Contador
Total 3.296

Clasificaciones finales[editar | editar la fonte]

Clasificación xeneral[editar | editar la fonte]

bgcolor=rede | align="center"| Jersey red.svg
Posición Ciclista !Equipu !Tiempu
Bandera d'España Alberto Contador Saxo Bank-Tinkoff Bank 84 h 59 min 49 s
2
Bandera d'España Alejandro Valverde Movistar Team a 1 min 16 s
3
Bandera d'España Joaquim Rodríguez Katusha Team a 1 min 37 s
4
Bandera del Reinu Xuníu Chris Froome Sky Procycling a 10 min 16 s
5
Bandera d'España Dani Moreno Katusha Team a 11 min 29 s
6
Bandera de Países Baxos Robert Gesink Rabobank Pro Cycling Team a 12 min 23 s
7
Bandera de Estaos Xuníos d'América Andrew Talansky Garmin-Sharp a 13 min 28 s
8
Bandera de Países Baxos Laurens ten Dam Rabobank a 13 min 41 s
9
Bandera d'España Igor Antón Euskaltel-Euskadi a 14 min 01 s
10
Bandera d'España Beñat Intxausti Movistar Team a 13 min 41 s
11
Bandera d'España Gorka Verdugu Euskaltel-Euskadi a 16 min 22 s
12
Bandera de Irlanda Nicolas Roche Ag2r La Mondiale a 22 min 30 s
13
Bandera de Polonia Tomasz Marczynski Vacansoleil-DCM a 19 min 14 s
14
Bandera de Colombia Sergio Henao Sky Team a 19 min 59 s
15
Bandera de Polonia Przemyslaw Niemiec Lampre-ISD a 20 min 48 s

Clasificación de los puntos[editar | editar la fonte]

Posición Ciclista !Equipu !Puntos
Jersey green.svg
Bandera d'España Alejandro Valverde Movistar 199
2
Bandera d'España Joaquim Rodríguez Katusha 193
3
Bandera d'España Alberto Contador Saxo Bank-Tinkoff Bank 161
4
Bandera d'Alemaña John Degenkolb Argos-Shimano 149
5
Bandera d'Italia Daniele Bennati RadioShack-Nissan 107

Clasificación del monte[editar | editar la fonte]

Posición Ciclista !Equipu !Puntos
Jersey blue dotted.png Bandera de Australia Simon Clarke Orica GreenEDGE 63
2
Bandera d'España David de la Fuente Caxa Rural 40
3
Bandera d'España Joaquim Rodríguez Katusha 36
4
Bandera de Bélxica Thomas de Gendt Vacansoleil-DCM 33
5
Bandera d'España Alejandro Valverde Movistar 31

Clasificación combinada[editar | editar la fonte]

Posición Ciclista !Equipu !Puntos
Jersey white.svg
Bandera d'España Alejandro Valverde Movistar 8
2
Bandera d'España Joaquim Rodríguez Katusha 8
3
Bandera d'España Alberto Contador Saxo Bank-Tinkoff Bank 10
4
Bandera del Reinu Xuníu Chris Froome Sky 30
5
Bandera d'España Daniel Moreno Katusha 48

Clasificación por equipos[editar | editar la fonte]

bgcolor=orange
Posición Equipu !Tiempu
Jersey yellow number.svg
Bandera d'España Movistar 254 h 52 min 49 s
2
Bandera d'España Euskaltel-Euskadi a 9 min 40 s
3
Bandera de Francia Ag2r La Mondiale a 20 min 19 s
4
Bandera de Países Baxos Rabobank a 23 min 48 s
5
Bandera del Reinu Xuníu Sky a 26 min 55 s

Premiu de la combatividad[editar | editar la fonte]

bgcolor=#FF4500;
Posición Ciclista !Equipu
Jersey red number.svg
Bandera d'España Alberto Contador Saxo Bank-Tinkoff Bank

Evolución de les clasificaciones[editar | editar la fonte]

Etapa
(Vencedor)
Clasificación xeneral
Jersey red.svg
Clasificación de los puntos
Jersey green.svg
Clasificación del monte
Jersey blue dotted.png
Clasificación combinada
Jersey white.svg
Clasificación por equipos
Jersey yellow number.svg
Premiu de la combatividad
Jersey red number.svg
1ᵉʳ etapa History.gif (CRE)
(Movistar)
Jonathan Castroviejo nun s'apurrió nun s'apurrió nun s'apurrió Movistar Imanol Erviti
2ª etapa
(John Degenkolb)
John Degenkolb Javier Chacón Javier Chacón Javier Aramendia
3ᵉʳ etapa Etapa de monte
(Alejandro Valverde)
Alejandro Valverde Alejandro Valverde Pim Ligthart Alejandro Valverde Philippe Gilbert
4ª etapa Etapa de monte
(Simon Clarke)
Joaquim Rodríguez Simon Clarke Simon Clarke Joaquim Rodríguez Rabobank Luis Ángel Maté
5ª etapa
(John Degenkolb)
John Degenkolb Javier Chacón
6ª etapa Etapa de mediu monte
(Joaquim Rodríguez)
Sky Thomas de Gendt
7ª etapa
(John Degenkolb)
Javier Aramendia
8ª etapa Etapa de monte
(Alejandro Valverde)
Alejandro Valverde Rabobank
9ª etapa Etapa de mediu monte
(Philippe Gilbert)
Joaquim Rodríguez Javier Chacón
10ª etapa
(John Degenkolb)
John Degenkolb Javier Aramendia
11ª etapa History.gif (CRI)
(Fredrik Kessiakoff)
Fredrik Kessiakoff
12ª etapa Etapa de mediu monte
(Joaquim Rodríguez)
Joaquim Rodríguez Mikel Astarloza
13ª etapa
(Steve Cummings)
Juan Antonio Flecha
14ª etapa Etapa de monte
(Joaquim Rodríguez)
Simon Clarke Juanma Gárate
15ª etapa Etapa de monte
(Antonio Piedra)
Movistar David de la Fuente
16ª etapa Etapa de monte
(Dario Cataldo)
Dario Cataldo
17ª etapa Etapa de mediu monte
(Alberto Contador)
Alberto Contador Alberto Contador
18ª etapa
(Daniele Bennati)
Gatis Smukulis
19ª etapa Etapa de mediu monte
(Philippe Gilbert)
Cheng Ji
20ª etapa Etapa de monte
(Denis Menchov)
Simon Clarke
21ª etapa
(John Degenkolb)
Alejandro Valverde Alejandro Valverde nun s'apurrió
Final Alberto Contador Alejandro Valverde Simon Clarke Alejandro Valverde Movistar Alberto Contador

Abandonos[editar | editar la fonte]

Mientres la carrera producieron los siguientes abandonos:[5]

Llista de puertos puntuables[editar | editar la fonte]

Etapa Fecha Percorríu km Ciclista Equipu Motivos
18 d'agostu Pamplona-Pamplona History.gif 16,2 (CRE) Bandera d'Italia Enrico Gasparotto Astana Fuera de control por cuenta de una quebra de la clavícula derecha[15]
21 d'agostu Barakaldo-Estación de Valdezcaray Etapa de monte 155,4 Bandera de Francia David Boucher FDJ-Big Mat Retiráu
25 d'agostu Lleida-Bandera d'Andorra Andorra (Collada de La Pita) Etapa de monte 175 Bandera de Países Baxos Tom Dumoulin Argos-Shimano Retiráu[16]
Bandera de Francia Yoann Bagot Cofidis, -y Crédit en Ligne Quebra de coldu[17]
10ª 28 d'agostu Puenteareas-Sangenjo 166,4 Bandera de Francia John Gadret Ag2r La Mondiale Nun toma la salida[18]
12ª 30 d'agostu Villagarcía de Arosa-Dumbría (Mirador de Ézaro) Etapa de mediu monte 184,6 Bandera d'España Xabier Zandio Sky Procycling Retiráu
Bandera d'Italia Daniele Ratto Liquigas-Cannondale Gastroenteritis
13ª 31 d'agostu Santiago de Compostela-Ferrol 172,7 Bandera d'Italia Morris Possoni Lampre-ISD Cortada na ñariz que precisó puntos de sutura[19]
Bandera de Francia Nacer Bouhanni FDJ-Big Mat Molesties na so rodía[20]
Bandera de Nueva Zelanda Hayden Roulston RadioShack-Nissan Nun toma la salida
14ª 1 de setiembre Palas de Rei-Puertu de Ancares Etapa de monte 152 Bandera d'España José Joaquín Rojas Movistar Team Frayatu fibrilar[21]
Bandera de Bélxica Jurgen Van den Broeck Lotto Belisol Team Decisión propia de nun siguir por fatiga[22]
Bandera de Bélxica Jens Debusschere Lotto Belisol Team Nun empecipió la etapa
Bandera de Bélxica Olivier Kaisen Lotto Belisol Team Nun empecipió la etapa
Bandera d'España Rafa Valls Vacansoleil-DCM Fatiga acumulada.[23]
16ª 3 de setiembre Xixón-Valgrande-Payares (Cuitu Negru) Etapa de monte 185 Bandera de Australia Cameron Meyer Orica GreenEDGE Nun empecipió la etapa pa preparar la contrarreló por equipos del Campeonatu del mundu[24]
Bandera d'España Pablo Llechuga Andalucia Abandonu en carretera
17ª 5 de setiembre Santander-Fonte Dea Etapa de mediu monte 177 Bandera de Países Baxos Joost van Leijen Lotto Belisol Abandonu en carretera
Bandera de Países Baxos Rob Ruijgh Vacansoleil-DCM Abandonu en carretera
18ª 6 de setiembre Aguilar de Campoo-Valladolid 186,4 Bandera d'Alemaña Linus Gerdemann RadioShack-Nissan Abandonu en carretera
19ª 7 de setiembre Peñafiel-La Lastrilla Etapa de mediu monte 169 Bandera d'España Jesús Rosendo Andalucia Nun empecipió la etapa
20ª 8 de setiembre Palazuelos de Eresma (La Faisanera Golf. Segovia 21)-Bola del Mundu Etapa de monte 169,5 Bandera d'Alemaña Tony Martin Omega Pharma-QuickStep Abandonu en carretera
Bandera de Kazakstán Assan Bazayev Astana Abandonu en carretera
Etapa !Puertos Desnivel Distancia !%

Mediu !Categoría !1.ᵉʳ

corredor
en pasar

1ᵉʳ etapa Ensin puertos puntuables
2ª etapa Alto de la Chapela 215 m 6 km 3,50% Bandera d'España Javier Chacón
3ᵉʳ etapa Alto La L'Aldea 425 m 11 km 3,80 % Bandera de Países Baxos Pim Ligthart
Puertu de Vitoria 220 m 6,7 km 3,2 % Bandera de Países Baxos Pim Ligthart
Puertu de Campazar 276 m 5,7 km 4,8 % Bandera de Países Baxos Pim Ligthart
Alto d'Arrate 430 m 5,5 km 7,8 % Bandera d'España Alejandro Valverde
4ª etapa Puertu de Orduña 605 m 7,7 km 7,8 % Bandera d'España Luis Ángel Mate
Estación de Valdezcaray 695 m 13,4 km 5,2% Bandera de Australia Simon Clarke
5ª etapa Ensin puertos puntuables
6ª etapa Puertu del Oroel 340 m 12 km 2,80% Bandera de Bélxica Thomas de Gendt
Fuerte del Rapitán 205 m 3,8 km 5,4% Bandera d'España Joaquim Rodríguez
7ª etapa Ensin puertos puntuables
8ª etapa Alto de la Comella 200 m 3,8 km 5,20% Bandera d'España Javier Ramírez Abeya
Collada de la Pita 580 m 7,2 km 8% Bandera d'España Alejandro Valverde
9ª etapa Alto de la Collada de Clarà 350 m 6,4 km 5,40% Bandera de Países Baxos Bert-Jan Lindeman
Alto de Montjuïc 90 m 1,1 km 8,1% Bandera de Bélxica Philippe Gilbert
10ª etapa Alto de San Cosme 370 m 6,8 km 5,4% Bandera d'España Javier Aramendia
11ª etapa Alto Monte Castrove 447 m 10 km 4,4% Bandera de Suecia Fredrik Kessiakoff
12ª etapa Mirador de Ézaro 250 m 1,9 km 13,1% Bandera d'España Joaquim Rodríguez
13ª etapa Ensin puertos puntuables
14ª etapa Alto de Castro 280 m 4,7 km 5,9% Bandera de Francia David Moncoutié
Alto de Vilaesteva 430 m 9,5 km 4,5% Bandera de Australia Simon Clarke
Alto d'O Llagu 350 m 8,4 km 4,1% Bandera de Australia Simon Clarke
Alto Folgueiras de Aigas 650 m 9,7 km. 6,7% Bandera de Australia Simon Clarke
Puertu d'Ancares 770 m 9,5 km 8,1% Bandera d'España Joaquim Rodríguez
15ª etapa Santu Emiliano 310 m 6,2 km 5% Bandera d'España David de la Fuente
Alto del Mirador del Fito 570 m 6,8 km 8,30% Bandera d'España David de la Fuente
Llagos de Cuadonga 950 m 13,5 km 7% ESP Bandera d'España Antonio Piedra
16ª etapa Alto de la Cabruñana 255 m. 4,4 km. 5,70% Bandera de Francia David Moncoutié
Puertu de San Llorienzo 850 m 10 km 8,50% [25] Bandera de Bélxica Thomas de Gendt
Alto de la Cobertoria 692 m 8 km 8,60% Bandera de Bélxica Thomas de Gendt
Valgrande-Payares. Cuitu Negru 1.340 m 19,4 km 6,90% ESP Bandera d'Italia Dario Cataldo
17ª etapa Colláu Jozalba[26] 395 m 5,9 km 6,60% Bandera de Francia Arnold Jeannesson
Colláu Joz[27] 435 m 5,7 km 7,60% Bandera de Francia David Moncoutié
Fonte Dea 690 m 17,3 km 3,90% Bandera d'España Alberto Contador
18ª etapa Ensin puertos puntuables
19ª etapa Ensin puertos puntuables
20ª etapa Puertu de Navafría 575 m. 10,1 km. 5,60% Bandera de Australia Simon Clarke
Puertu de Canencia 390 m 9,8 km 3,90% Bandera de Australia Simon Clarke
Puertu de la Morcuera 640 m 9,2 km 6,90% Bandera de Australia Simon Clarke
Puertu de Cotos 675 m 13,8 km 4,90% Bandera d'España David de la Fuente
Bola del Mundu 987 m 11,4 km 8,60% ESP Bandera de Rusia Denis Menchov
21ª etapa Ensin puertos puntuables

Banda sonora[editar | editar la fonte]

Anguaño la sintonía de la Vuelta perteneció al cantar «Día Cero», del grupu La Oreya de Van Gogh.

Notes y referencies[editar | editar la fonte]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Etapa 21 - Cercedilla Madrid 115,0 km-Domingo 9 de setiembre-CLASIFICACIÓN XENERAL-Individual
  2. 2,0 2,1 2,2 lleven la-quinta/ Degenkolb y Contador lleven la quinta
  3. vuelta-a-los murios-del norte Percorríu Vuelta a España 2012. La Vuelta a los Murios del Norte
  4. VUELTA A ESPAÑA 2012 – Percorríu
  5. 5,0 5,1 Abandonos
  6. La meyor Vuelta de la hestoria
  7. Froome: "Estos rivales son más potentes que los del Tour"
  8. La Vuelta a España fai oficial los sos cuatro invitaciones
  9. Llista de participantes
  10. vuelta/ Teklehaimanot, aprendiendo a ser ciclista na Vuelta (enllaz rotu disponible n'Internet Archive; ver l'vuelta/ historial y la vuelta/ última versión).
  11. Danail Petrov, primer búlgaru na Vuelta
  12. Ji Cheng, un chinu na Vuelta
  13. La llegada foi denominada oficialmente Valgrande-Payares. Cuitu Negru.
  14. En principiu la etapa taba previstu que tuviera 178,4 km, pero por cuenta de diversos motivos aumentáronse 5 kilómetros más al respective de lo primeramente previsto: Km 0: Tomen la salida 177 corredores. Linus Gerdemann (RadioShack) retiróse ayeri y güei nun salió Jesús Rosendo (Andalucía). Hubo cambeos d'última hora nel percorríu de güei.
  15. Gasparotto, con quebra de clavícula, primer abandonu de la Vuelta
  16. Cola de Tom Dumoulin ayeri, namái hai cuatro baxes hasta güei na Vuelta a España
  17. Yohann Bagot con quebra de coldu, baxa na Vuelta a España
  18. Gadret (Ag2r) nun sale na Vuelta
  19. Possoni abandona la Vuelta con 15 puntos
  20. Bouhanni abandona la Vuelta
  21. Rojas abandona la Vuelta: “¿Qué más me puede pasar anguaño?”
  22. Van den Broeck retirar de la Vuelta
  23. Rafa Valls baxar de la bici na Vuelta
  24. Orica: Cameron Meyer abandona
  25. L'anterior vegada que se xubió en 2006 foi catalogáu de categoría especial: A Fonsagrada - Alto de La Cobertoria, 207,4 km (enllaz rotu disponible n'Internet Archive; ver l'historial y la última versión).
  26. Gobierno de Cantabria. Conseyería d'Innovación, Industria, Turismu y Comerciu.. «Turismu de Cantabria: Naturaleza / Recurso naturales». Consultáu'l 6 de setiembre de 2012.
  27. Gobierno de Cantabria. Conseyería d'Innovación, Industria, Turismu y Comerciu.. «Turismu de Cantabria: Naturaleza / Recurso naturales». Consultáu'l 6 de setiembre de 2012.

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]

Vuelta a España 2012