Saltar al conteníu

Récores de Fórmula 1

Esti artículu foi traducíu automáticamente y precisa revisase manualmente
De Wikipedia

Plantía:Resume de Fórmula 1

La siguiente ye una llista de los récores actuales na Fórmula 1 dende 1950. Los nomes en negrina indiquen que'l posesor del récor entá compite na Fórmula 1.

Datos actualizaos hasta'l Gran Premiu d'Italia de 2017

Récores de constructores

[editar | editar la fonte]

Carreres totales empecipiaes

[editar | editar la fonte]
ConstructorCarreres empecipiaesTemporaes
1Bandera d'Italia Ferrari9261950-actualidá
2Bandera del Reinu Xuníu McLaren7971966-actualidá
3Bandera del Reinu Xuníu Williams6761978-actualidá
4Bandera del Reinu Xuníu Lotus5791958-1994, 2010-2015
5Bandera del Reinu Xuníu Tyrrell4301970-1998
6Bandera del Reinu Xuníu Brabham3941962-1987, 1989-1992
7Bandera d'Italia Minardi3401985-2005
8Bandera de Francia Ligier3261976-1996
Bandera de Francia Renault1977-1985, 2002-2011, 2016-2017
10Bandera del Reinu Xuníu Arrows2911978-1990, 1997-2002[1]

Victories

[editar | editar la fonte]

Victories totales

[editar | editar la fonte]
Núm.ConstructorVictories
1 Bandera d'Italia Ferrari229
2 Bandera del Reinu Xuníu McLaren182
3 Bandera del Reinu Xuníu Williams114
4 Bandera del Reinu Xuníu Lotus81
5 Bandera d'Alemaña Mercedes AMG75
6 Bandera de Austria Red Bull55
7 Bandera del Reinu Xuníu Brabham 35
Bandera de Francia Renault
9 Bandera del Reinu Xuníu Benetton27
10 Bandera del Reinu Xuníu Tyrrell23

Más victories nuna temporada

[editar | editar la fonte]
ConstructorTemporadaCarreresVictoriesPorcentaxe
1 Bandera d'Alemaña Mercedes 2016 21 19 90,48%
2 Bandera d'Alemaña Mercedes2014191684,21%
Bandera d'Alemaña Mercedes 2015 19 16 84,21%
4 Bandera del Reinu Xuníu McLaren1988161593,75%
Bandera d'Italia Ferrari2002171588,24%
Bandera d'Italia Ferrari2004181583,33%
7 Bandera de Austria Red Bull2013191368,42%
8 Bandera del Reinu Xuníu Williams1996161275,00%
Bandera del Reinu Xuníu McLaren1984161275,00%
Bandera de Austria Red Bull2011191263,16%

Porcentaxe de victories más altu nuna temporada

[editar | editar la fonte]
ConstructorTemporadaCarreresVictoriesPorcentaxe
1 Bandera del Reinu Xuníu McLaren1988161593.8%
2 Bandera d'Alemaña Mercedes2016211990.8%
3 Bandera d'Italia Ferrari2002171588.2%
4 Bandera d'Italia Ferrari19528787.5%
6 Bandera d'Italia Alfa Romeo19507685.7%
7/8 Bandera d'Alemaña Mercedes2014/2015191684.2%
9 Bandera d'Italia Ferrari2004181583.3%
10 Bandera d'Italia Ferrari19539777.7%

Más victories consecutives

[editar | editar la fonte]
ConstructorTemporada(s)VictoriesCarreres consecutives ganaes
1 Bandera del Reinu Xuníu McLaren198811Brasil, San Marín, Monaco, Méxicu, Canadá, Detroit, Francia, Reinu Xuníu, Alemaña, Hungría, Belgica
2 Bandera de Austria Red Bull20139Bélxica, Italia, Singapur, Corea del Sur, Xapón, India, Abu Dhabi, Estaos Xuníos, Brasil
3 Bandera d'Italia Ferrari20028Canadá, Europa, Reinu Xuníu, Francia, Alemaña, Hungría, Belgica, Italia
Bandera del Reinu Xuníu McLaren1984-19858Reinu Xuníu, Alemaña, Austria, Países Baxos, Italia, Europa, Portugal / Brasil (1985)
Bandera d'Italia Ferrari2003-20048Italia (2003), Estaos Xuníos (2003), Japon (2003) / Australia, Malasia, Baḥréin, San Marín, España
6 Bandera d'Alemaña Mercedes20147Italia, Singapur, Xapón , Rusia, EE.UU, Brasil, Abu Dhabi
7 Bandera d'Italia Ferrari1952-19537Belgica, Francia, Reinu Xuníu, Alemaña, Países Baxos, Italia / Arxentina (1953)
Bandera del Reinu Xuníu Williams19937Canadá, Francia, Reinu Xuníu, Alemaña, Hungría, Belgica, Italia
Bandera d'Italia Ferrari20047Europa, Canadá, Estaos Xuníos, Francia, Reinu Xuníu, Alemaña, Hungría
10 Bandera d'Italia Ferrari19536Países Baxos, Belgica, Francia, Reinu Xuníu, Alemaña, Suiza
Bandera del Reinu Xuníu Williams19876Francia, Reinu Xuníu, Alemaña, Hungría, Austria, Italia
Bandera del Reinu Xuníu Williams1995-19966Australia (1995) / Australia, Brasil, Arxentina, Europa, San Marín
Bandera d'Italia Ferrari2000-20016Italia, Estaos Xuníos, Japon, Malasia / Australia (2001), Malasia (2001)
Bandera del Reinu Xuníu McLaren20056Hungría, Turquia, Italia, Belgica, Brasil, Japon

Más victories nun mesmu Gran Premiu

[editar | editar la fonte]
ConstructorVictoriesGran PremiuTemporaes
1 Bandera d'Italia Ferrari21Alemaña1951, 1952, 1953, 1956, 1959, 1963, 1964, 1972, 1974, 1977, 1982, 1983, 1985, 1994, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012
2 Bandera d'Italia Ferrari18Italia1951, 1952, 1960, 1961, 1964, 1966, 1970, 1975, 1979, 1988, 1996, 1998, 2000, 2002, 2003, 2004, 2006, 2010
3 Bandera d'Italia Ferrari17Francia1952, 1953, 1956, 1958, 1959, 1961, 1968, 1975, 1990, 1997, 1998, 2001, 2002, 2004, 2006, 2007, 2008
4 Bandera d'Italia Ferrari16Bélxica1952, 1953, 1956, 1961, 1966, 1975, 1976, 1979, 1984, 1996, 1997, 2001, 2002, 2007, 2008, 2009
Bandera d'Italia Ferrari16Reinu Xuníu1951, 1952, 1953, 1954, 1956, 1958, 1961, 1976, 1978, 1990, 1998, 2002, 2003, 2004, 2007, 2011
6 Bandera del Reinu Xuníu McLaren15Monaco1984, 1985, 1986, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1998, 2000, 2002, 2005, 2007, 2008
7 Bandera del Reinu Xuníu McLaren14Reinu Xuníu1973, 1975, 1977, 1981, 1982, 1984, 1985, 1988, 1989, 1999, 2000, 2001, 2005, 2008
Bandera del Reinu Xuníu McLaren14Bélxica1968, 1974, 1982, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1999, 2000, 2004, 2005, 2010, 2012
9 Bandera del Reinu Xuníu McLaren13Canadá1968, 1973, 1974, 1976, 1988, 1990, 1992, 1999, 2005, 2007, 2010, 2011, 2012
10 Bandera del Reinu Xuníu McLaren12Brasil1974, 1984, 1985, 1987, 1988, 1991, 1993, 1998, 1999, 2001, 2005, 2012

Total de podios

[editar | editar la fonte]
Núm.ConstructorPodios
1 Bandera d'Italia Ferrari726
2 Bandera del Reinu Xuníu McLaren485
3 Bandera del Reinu Xuníu Williams312
4 Bandera del Reinu Xuníu Lotus197
5 Bandera d'Alemaña Mercedes AMG152
6 Bandera de Austria Red Bull148
7 Bandera del Reinu Xuníu Brabham124
8 Bandera del Reinu Xuníu Benetton102
9 Bandera de Francia Renault100
10 Bandera del Reinu Xuníu Tyrrell77

Podios consecutivos

[editar | editar la fonte]
ConstructorPodiosTemporaesCarreres
1 Bandera d'Italia Ferrari541999-2002Gran Premiu de Malasia de 1999-Gran Premiu de Xapón de 2002
2 Bandera d'Italia Ferrari232003-2005Gran Premiu d'Italia de 2003-Gran Premiu d'Australia de 2005
3 Bandera del Reinu Xuníu McLaren192007-2008Gran Premiu d'Australia de 2007-Gran Premiu de Malasia de 2008
Bandera de Austria Red Bull202010-2011Gran Premiu de Brasil de 2010-Gran Premiu d'India de 2011
5 Bandera del Reinu Xuníu Williams171993-1994Gran Premiu de Sudáfrica de 1993-Gran Premiu de Brasil de 1994
Bandera de Francia Renault172005-2006Gran Premiu de Turquía de 2005-Gran Premiu de Francia de 2006
7 Bandera de Austria Red Bull142013Gran Premiu de Mónacu de 2013-Gran Premiu de Brasil de 2013
8 Bandera del Reinu Xuníu McLaren131990Gran Premiu de los Estaos Xuníos de 1990-Gran Premiu de Portugal de 1990
Bandera del Reinu Xuníu McLaren132011-2012Gran Premiu d'Alemaña de 2011-Gran Premiu de China de 2012
10 Bandera del Reinu Xuníu Lotus121963-1964Gran Premiu de Bélxica de 1963-Gran Premiu de Bélxica de 1964
11 Bandera del Reinu Xuníu Williams111987Gran Premiu de Mónacu de 1987-Gran Premiu de Méxicu de 1987
Bandera del Reinu Xuníu McLaren111988Gran Premiu de Brasil de 1988-Gran Premiu de Bélxica de 1988
Bandera del Reinu Xuníu Williams111991-1992Gran Premiu d'Italia de 1991-Gran Premiu de Mónacu de 1992
Bandera del Reinu Xuníu McLaren112005-2006Gran Premiu de Francia de 2005-Gran Premiu de Baréin de 2006
Bandera d'Italia Ferrari112007Gran Premiu de los Estaos Xuníos de 2007-Gran Premiu de Brasil de 2007

Pole Positions

[editar | editar la fonte]

Total de pole positions

[editar | editar la fonte]
Núm.ConstructorPoles
1 Bandera d'Italia Ferrari213
2 Bandera del Reinu Xuníu McLaren155
3 Bandera del Reinu Xuníu Williams128
4 Bandera del Reinu Xuníu Lotus107
5 Bandera d'Alemaña Mercedes AMG87
6 Bandera de Austria Red Bull58
7 Bandera de Francia Renault51
8 Bandera del Reinu Xuníu Brabham39
9 Bandera del Reinu Xuníu Benetton15
10 Bandera del Reinu Xuníu Tyrrell14

Más poles nuna temporada

[editar | editar la fonte]
ConstructorTemporada(s)CarreresPolesPorcentaxe
1 Bandera d'Alemaña Mercedes 2016 21 20 94%
Bandera de Austria Red Bull2011191894%
Bandera d'Alemaña Mercedes2014191894%
3 Bandera del Reinu Xuníu McLaren1988161594%
Bandera del Reinu Xuníu McLaren1989161594%
Bandera del Reinu Xuníu Williams1992161594%
Bandera del Reinu Xuníu Williams1993161594%
Bandera de Austria Red Bull2010191579%
8 Bandera del Reinu Xuníu Lotus1978161275%
Bandera del Reinu Xuníu Williams1987161275%
Bandera del Reinu Xuníu McLaren1990161275%
Bandera del Reinu Xuníu Williams1996161275%
Bandera del Reinu Xuníu McLaren1998161275%
Bandera del Reinu Xuníu Williams1995171271%
Bandera d'Italia Ferrari2004181267%

Total de vueltes rápides

[editar | editar la fonte]
Núm.ConstructorVueltes rápides
1 Bandera d'Italia Ferrari244
2 Bandera del Reinu Xuníu McLaren155
3 Bandera del Reinu Xuníu Williams133
4 Bandera del Reinu Xuníu Lotus76
5 Bandera d'Alemaña Mercedes AMG55
6 Bandera de Austria Red Bull54
7 Bandera del Reinu Xuníu Brabham41
8 Bandera del Reinu Xuníu Benetton36
9 Bandera de Francia Renault31
10 Bandera del Reinu Xuníu Tyrrell20

A lo llargo de la historia del Campeonatu del Mundu'l númberu de puntos asignaos a cada posición varió.

Total de puntos

[editar | editar la fonte]
ConstructorPuntos
1Bandera d'Italia Ferrari7155,5
2Bandera del Reinu Xuníu McLaren5144,5
3Bandera de Austria Red Bull3878
4Bandera d'Alemaña Mercedes3675
5Bandera del Reinu Xuníu Williams3552
6Bandera del Reinu Xuníu Lotus2074
7Bandera de Francia Renault1375
8Bandera de India Force India977
9Bandera del Reinu Xuníu Brabham864
10Bandera del Reinu Xuníu Benetton851,5

Puntos totales nuna temporada

[editar | editar la fonte]
ConstructorPuntosTemporadaClasificaciónCarreresPermediu
1 Bandera d'Alemaña Mercedes 765 2016 1° 21 36,73
2 Bandera d'Alemaña Mercedes 703 2015 1° 19 37,00
3Bandera d'Alemaña Mercedes70120141°1936,89
4Bandera de Austria Red Bull65020111º1934,21
5Bandera de Austria Red Bull55320131º1830,72
6Bandera de Austria Red Bull49820101º1926,21
7Bandera del Reinu Xuníu McLaren49720112°1926,16
8Bandera de Austria Red Bull46020121º2023,00
9Bandera del Reinu Xuníu McLaren45420102º1923,89
10Bandera d'Italia Ferrari40020122°2020,00
11Bandera d'Italia Ferrari39620103º1920,84
12Bandera del Reinu Xuníu McLaren37820123°2018.90

Campeonatu de constructores

[editar | editar la fonte]

Total de campeonatos

[editar | editar la fonte]
ConstructorCampeonatosTemporaes
1 Bandera d'Italia Ferrari161961, 1964, 1975, 1976, 1977, 1979, 1982, 1983, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2008
2 Bandera del Reinu Xuníu Williams91980, 1981, 1986, 1987, 1992, 1993, 1994, 1996, 1997
3 Bandera del Reinu Xuníu McLaren81974, 1984, 1985, 1988, 1989, 1990, 1991, 1998, 1999
4 Bandera del Reinu Xuníu Lotus71963, 1965, 1968, 1970, 1972, 1973, 1978
5 Bandera de Austria Red Bull42010, 2011, 2012, 2013
5 Bandera d'Alemaña Mercedes42014, 2015, 2016, 2017
7 Bandera del Reinu Xuníu Cooper21959, 1960
Bandera del Reinu Xuníu Brabham21966, 1967
Bandera de Francia Renault22005, 2006
10 Bandera del Reinu Xuníu Vanwall11958
Bandera del Reinu Xuníu BRM11962
Bandera de Francia Matra11969
Bandera del Reinu Xuníu Tyrrell11971
Bandera del Reinu Xuníu Benetton11995
Bandera del Reinu Xuníu Brawn12009

Campeonatos consecutivos

[editar | editar la fonte]
Constructor Campeonatos consecutivos Temporaes
1 Bandera d'Italia Ferrari 6 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004
2 Bandera del Reinu Xuníu McLaren 4 1988, 1989, 1990, 1991
Bandera de Austria Red Bull 2010, 2011, 2012, 2013
Bandera d'Alemaña Mercedes 2014, 2015, 2016, 2017
4 Bandera d'Italia Ferrari 3 1975, 1976, 1977
Bandera del Reinu Xuníu Williams 1992, 1993, 1994
6 Bandera del Reinu Xuníu Cooper 2 1959, 1960
Bandera del Reinu Xuníu Brabham 1966, 1967
Bandera del Reinu Xuníu Lotus 1972, 1973
Bandera del Reinu Xuníu Williams 1980, 1981
1986, 1987
1996, 1997
Bandera d'Italia Ferrari 1982, 1983
2007, 2008
Bandera del Reinu Xuníu McLaren 1984, 1985
Bandera de Francia Renault 2005, 2006

Récores de pilotos

[editar | editar la fonte]

Récores de carrera

[editar | editar la fonte]
Descripción Récor Detalles
Mayor númberu de retiraos25Bandera de Estaos Xuníos d'América 500 milles d'Indianapolis de 1951 (empezaron 33 coches)
Mayor porcentaxe de retiraos85,70%Bandera de Mónacu Gran Premiu de Mónacu de 1996 (18 retiraos de 21)
Menor númberu de retiraos0Bandera de Países Baxos Gran Premiu de los Países Baxos de 1961 (empezaron 15 coches)
Bandera d'Italia Gran Premiu d'Italia de 2005 (empezaron 20 coches)
Bandera de Estaos Xuníos d'América Gran Premiu de los Estaos Xuníos de 2005 (empezaron 6 coches)
Bandera de Xunión Europea Gran Premiu d'Europa de 2011 (empezaron 24 coches)
Bandera de la República Popular ChinaGran Premiu de China de 2016 (empezaron 22 coches)
Menor númberu de coches cruciando la meta3Bandera de Mónacu Gran Premiu de Mónacu de 1996 (empezaron 22 coches, 8 clasificáronse y solo 3 cruciaron la meta)
6 Bandera de Estaos Xuníos d'AméricaGran Premiu d'Estaos Xuníos de 2005 (empezaron 20 coches, pero por problemes de neumáticos Michelin, 14 pilotos decidieron nun correr)
Menor númberu de coches clasificaos na meta3Bandera de Mónacu Gran Premiu de Mónacu de 1966 (empezaron 14 coches)
Mayor númberu de paraes en boxes88Bandera d'Hungría Gran Premiu d'Hungría de 2011
Menor númberu d'adelantamientos0Bandera de Mónacu Gran Premiu de Mónacu de 2004
Bandera de Estaos Xuníos d'América Gran Premiu de los Estaos Xuníos de 2005
Bandera de Xunión Europea Gran Premiu d'Europa de 2009
Mayor númberu d'adelantamientos en carrera en secu164Bandera de la República Popular China Gran Premiu de China de 2016
Mayor númberu d'adelantamientos en carrera en moyáu144Bandera de Brasil Gran Premiu de Brasil de 2012
Menor marxe de victoria0,01 seg (Cronómetru centesimal)Bandera d'Italia Gran Premiu d'Italia de 1971 (Bandera del Reinu Xuníu Peter Gethin a Bandera de Suecia Ronnie Peterson)
Tamién foi la carrera con menor distancia ente'l primeru y el terceru (0,09 seg), el primeru y el cuartu (0,18 seg) y el primeru y el quintu (0,61)
0,011 seg (Cronómetru milesimal)Bandera de Estaos Xuníos d'América Gran Premiu de los Estaos Xuníos de 2002 (Bandera de Brasil Rubens Barrichello a Bandera d'Alemaña Michael Schumacher)
Mayor marxe de victoria (vueltes)2 vueltes Gran Premiu d'España de 1969 (Bandera del Reinu Xuníu Jackie Stewart a bandera Nueva Zelanda}} Bruce McLaren)
Bandera de Australia Gran Premiu d'Australia de 1995 (Bandera del Reinu Xuníu Damon Hill a Bandera de Francia Olivier Panis)
Mayor marxe de victoria (tiempu)4 minutos, 54 segundosBandera de Bélxica Gran Premiu de Bélxica de 1963 (Bandera del Reinu Xuníu Jim Clark a bandera Nueva Zelanda}} Bruce McLaren)
Mayor permediu de velocidá (ganador)252.951 km/hBandera de Bélxica Gran Premiu de Bélxica de 1970 (Bandera de Méxicu Pedro Rodríguez)
Menor permediu de velocidá (ganador)74,844 km/hBandera de Canadá Gran Premiu de Canadá de 2011 (Bandera del Reinu Xuníu Jenson Button)
Mayor permediu de velocidá per vuelta (entrenamientos)262,242 km/hBandera d'Italia Gran Premiu d'Italia de 2004 (Bandera de Colombia Juan Pablo Montoya)
Mayor permediu de velocidá per vuelta (clasificación)260,395 km/hBandera d'Italia Gran Premiu d'Italia de 2004 (Bandera de Brasil Rubens Barrichello)
Máxima velocidá punta378 km/hBandera de Xunión Europea Gran Premiu d'Europa de 2016 (Bandera de Finlandia Valtteri Bottas)
Mayor númberu de carreres nuna temporada212016
Menor númberu de carreres nuna temporada71950, 1955
Carrera más curtia14 vueltes,
24m 34,89s
Bandera de Australia Gran Premiu d'Australia de 1991 (la carrera foi suspendida por agua)
Carrera más llarga4 hores, 4 minutos, 39 segundosBandera de Canadá Gran Premiu de Canadá de 2011 (atayada por agua)
Mayor númberu de coches de seguridá en carrera6Bandera de Canadá Gran Premiu de Canadá de 2011
Sesión de clasificación más llarga3 hores, 37 minutosBandera de Estaos Xuníos d'América Gran Premiu de EE.UU de 2015 (la sesión nun empezó pola agua)
Mayor númberu de banderes coloraes na clasificación3Bandera de Brasil Gran Premiu de Brasil de 2000 (cayida de valles publicitaries sobre'l circuitu)
Bandera de Xapón Gran Premiu de Xapón de 2009 ( Jaime Alguersuari, Bandera d'Alemaña Timo Glock, Bandera de Finlandia Heikki Kovalainen)
Llibres

2

Bandera de la República Popular China Gran Premiu de China de 2017 (la sesión nun empezó pola agua)
Vuelta 23

hasta Vuelta 51

Bandera d'Azerbaixán Gran Premiu d'Azerbaixán de 2017 (Escombros na pista)

Referencies

[editar | editar la fonte]
  1. ↑ L'equipu Arrows compitió sol nome "Footwork" de 1991 a 1996.