Saltar al conteníu

Llingües yucaguires

De Wikipedia
Llingües yucaguires
Distribución xeográfica Estremu oriental de Siberia
Países  Rusia
Falantes > 200
Filiación xenética uraloyucaguir (?) / paleosiberano (?)
Subdivisiones Yukaghir septentrional
Yukaghir meridionalyucaguiro septentrional (es) Traducir, Southern Yukaghir (en) Traducir, Omok (en) Traducir y Chuvan (en) Traducir
Códigu Glottolog yuka1259


Estensión averada nel sieglu XVII, y a finales del sieglu XX (colloráu).

Ver tamién
Idioma - Families - Clasificación de llingües
[editar datos en Wikidata]

Les familia de llingües yucaguiras o llingües yukaghir ye un conxuntu de llingües pertenecientes a les llamaes llingües paleosiberianas, falaes en Rusia. Les úniques dos llingües pertenecientes a esta familia qu'entá se falen son:

Nun son conocíes rellaciones con otres llingües, anque se suxurió un parentescu coles llingües uráliques. Toles llingües de la familia yukaghir son llingües amenaciaes en peligru d'estinción.

Parentescu urálicu

[editar | editar la fonte]

El parentescu coles llingües uráliques foi propuesta primeramente por Collinder (1940). Una de les motivaciones principales pa rellacionar estes llingües col urálicu son delles correspondencies nel sistema de casos ente les llingües yukaghir y el proto-samoyedo:

Casu Proto-Samoyedo Yukaghir
llocativu *-n(V) -γa/-qa (nomes, pronomes)
-γa-ne/-qa-ne (nomes)
prolativo *-m-n(V) -n (alverbios, postposciones)
-γa-n/-qa-n (nomes, pronomes)
ablativu *-t(V) -t (alverbios, postposciones)
-γa-t/-qa-t (nomes, pronomes)
dativu/lativo * (pronomes)
-ŋi-ń(nomes)
-de/-ŋo-de (alverbios)

Comparanza léxica

[editar | editar la fonte]

Los numberales nos dos llingües yukaghiras modernes son:[1]

GLOSA Yukaghir
septentrional
Yukaghir
meridional
PROTO-
YUKAGHIR
'1' mārquonʼ irkēj *māl-
'2' kijuonʼ ataqlōj *ki-lōɲ
*ataq-lōɲ
'3' jaluonʼ jālōj *ja-lōɲ
'4' jalaklanʼ ileklōj *jalək-lōɲ
'5' imdaldʼanʼ n'əɣanbōj
'6' mālajlanʼ mālōj *māl-ja-lōɲ
2 x 3
'7' puskijanʼ purkījōj *aguadía-kī-lōɲ
'8' mālajlaklanʼ malɣiləklōj *māl-jalək-lōɲ
2 x 4
'9' valʼɣarumkuruonʼ kunirkil'ǯōj *10-1
'10' kunilʼanʼ kunel'ōj *kunil-(l)ōɲ

Ver tamién

[editar | editar la fonte]

Referencies

[editar | editar la fonte]