Saltar al conteníu

Llingües de Belize

Esti artículu foi traducíu automáticamente y precisa revisase manualmente
De Wikipedia
(Redirixío dende Llingües de Belice)

L'idioma oficial de Belize ye l'inglés, llingua materna del 3,9% de la población. L'español ye l'idioma más faláu, por cuenta de que ye llingua materna del 52,1% de la población y llingua secundaria d'otru 35,8%.[1] Los diversos grupos mayes qu'habiten en Belize inda falen los idiomes orixinales del maya, la llingua indíxena más falada nel país ye l'idioma maya kekchi, sígue-y el maya mopán y depués el maya de Yucatán que ye llargamente faláu en Méxicu y en menor escala en Guatemala. La llingua creole del país, l'inglés criollu (similar a los dialeutos criollos de les islles del Caribe de fala inglesa) ye la llingua materna del 32,9% de la población.

L'inglés ye la llingua primaria de la educación pública, xunto al castellán que ye enseñáu nes escueles primaries y tamién nes escueles de nivel secundariu. Por esti motivu dacuando bona parte de los belizianos dicen que Belize ye un estáu billingüe (inglés y español).

Competencia llingüística n'Inglés y Español
Idioma Fala "perbién" Fala "daqué" Total
Inglés 54% 26% 80%
Español 52% 11% 63%


Idiomes en Belize según el censu de 2000.
Falantes

como llingua materna !Porcentaxe !Falantes

como primer llingua !Porcentaxe

Español 94.42246,0%88.12143,0%
Criollu belizianu 67.52732,9%75.82237,0%
Maya quekchí 10.1424,9%9.3144,5%
Inglés 7.9463,9%11.5515,6%
Maya Mopan 6.9093,4%6.0933,0%
Garífuna 6.9293,4%4.0712,0%
Plautdietsch 6.7833,3%6.6243,2%
Chinu 1.6070,8%1.5290,7%
Maya de Yucatán 1.1760.6%6130,3%
Hindi 2800,1%1930,1%
Otros / ensin respuesta |

align="right" | 1.402 ||align="right" | 0,7% || align="right" | 1.192 ||align="right" | 0,6%

Principales idiomes por distritu

[editar | editar la fonte]

Según el censu de 2010, l'Inglés ye l'idioma oficial de Belize, y el más faláu nel distritu más pobláu Distritu de Belize. L'español ye l'idioma más utilizáu nos distritos fronterizos de Cayo, Orange Walk y Corozal. El criollu belizianu ye l'idioma principal nel distritu de Stann Creek, y les llingües mayes apoderen nel sureñu distritu de Toledo.

Llingües falaes por distritu (2010)[2]
Distritu
Población
Inglés
Español
Criollu
Maya
Belize95,29272.5% 34.1%63.6%1.2%
Cayo75,04666.7%71.5% 39.9%6.2%
Orange Walk45,94662.2%85.6% 16.8%2.3%
Corozal41,06154.4%84.7% 18.9%2.5%
Stann Creek34,32452.0%39.3%67.4% 16.3%
Toledo30,78547.9%28.2%47.2%68.4%
Total 324,52862.9%56.6% 44.6% 10.5%

Belize en Llatinoamérica

[editar | editar la fonte]

Belize, tradicionalmente un país aislláu del restu d'América Llatina, buscó apocayá un acercamientu a los sos vecinos, solicitando l'almisión na Organización d'Estaos Iberoamericanos y nes Cumes Iberoamericanes. Sicasí, debíu a la non reconocencia del español como idioma oficial per parte de Belize, la integración nun se llevó a cabu inda. Nel sieglu XV cola llegada de los conquistadores Geraldo y Villagra (en xunto col toqui Martin Diaz)l'idioma paso de ser la nativa llingua maya a falase gregorianu.

Ver tamién

[editar | editar la fonte]

Referencies

[editar | editar la fonte]