Idioma kogui

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Picto infobox comicballoon.png
Kogui
kouguian
Faláu en Flag of Colombia.svg Colombia
Falantes 7.739 (2005)[1]
Puestu Non nos 100 mayores (Ethnologue 1996)
Familia Chibcha

  Magadalénico
    Cundi-arhuaco
      Arhuaco
      Kogui

Estatus oficial
Oficial en Colombia
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2 kog
ISO 639-3 kog

L'idioma kogui o kouguian[2]ye una llingua amerindia de la familia chibchana falada pol pueblu Kogui o Kággaba de Colombia.[1]

Hai siquier 7.739 falantes, el 84,37% de los Kogui, toos na rexón de Sierra Nevada de Santa Marta.[1] El porcentaxe d'alfabetismo ye de 18,34%.[1]


Sintaxis[editar | editar la fonte]

Polo xeneral esti idioma usa la estructura llingüística suxetu-oxeto-verbu:[3]

/saka a'tema hi'ungula stuĩ/
{saka/a'-tema/hi'o+ngula/stuĩ}
//lluna/grande/camín/allumar//
"La lluna llena alluma'l camín"[2]

Una oración ensin suxetu esplícitu adquier una apariencia d'oxetu suxetu-verbu, pol prefixu y persona del verbu:

/bi'giʒa nak'luni/
{bi'giʒa/nak'-luni}
//piña/1PS-deseyar//
"Quiero piña"

La composición de les pallabres realízase xuniendo los lexemas con afixos distintos de clasificación, númberu, xéneru, énfasis, tiempu, manera y casu. Preséntense los casos nominativu, alativo, acusativu, dativu, llocativu y xenitivu.[2]

Fonoloxía[editar | editar la fonte]

L'idioma kogui presenta 31 fonemes, 12 vocales y 19 consonantes:[3][4]

Vocales
Anteriores Centrales Posteriores
oral nasal oral nasal oral nasal
Altes i (ĩ) ɨ (ɨ̃) o |

align="center" style="font-size:larger;" | (ũ)

Medies y |

align="center" style="font-size:larger;" | ()

(ə) o |
Baxes a |

align="center" style="font-size:larger;" | (ã)

Pa la llingüista Carolina Ortiz la nasalización de les vocales ye un fenómenu suprasegmental, aniciáu na presencia de la consonante nasal alveolar /n/, yá que casi les vocales nasales presentar en contestos nasales. Atopa en poques pallabres el fonema /o/ y nun rexistra /ə/ como fonema.[2]

Consonantes
llabiales alveolares palatales velares glotales
oclusivas sordes p t (c) k ʔ
sonores b d g
nasales m n ŋ
fricativas sordes s ʃ x h
sonores z ʒ
llateral l
aproximantes w j

Carolina Ortiz inclúi la oclusiva palatal sorda /c/ como fonema.[2]

Referencies[editar | editar la fonte]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Ministeriu de Cultura (2010) Los kaggabba, el guardianes de l'harmonía del mundu. Bogotá.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Ortiz Ricaurte, Carolina (2000) La llingua kogui. Fonoloxía y morfosintaxis nominal; Llingües Indíxenes de Colombia, una visión descriptiva; Bogotá: Institutu Caro y Cuervo.
  3. 3,0 3,1 Huber, Randall Q. & Robert B. Reed (1992) Vocabulariu comparativu. Pallabres selectes de llingües indíxenes de Colombia: XVII. Bogotá: Institutu Llingüísticu de Branu. ISBN 958-21-0037-0
  4. Gawthorne, Linda & Grace Hensarlin (1984) "Fonoloxía del cogui"; Sistemes fonolóxicos d'idiomes colombianos 5: 5-56. Lomalinda: Editorial Townsend. ISBN 088312680x



Idioma kogui