Idioma guayabero

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Picto infobox comicballoon.png
Guayabero
'Jiw'
Faláu en Flag of Colombia.svg Colombia
Zona Amazonia colombiana
Falantes 2000 (1200 monolinguos)[1]
Familia Guahibana

  guayabero

Estatus oficial
Oficial en Nengún país
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2
ISO 639-3 guo

L'idioma guayabero ye una llingua falada polos de los indíxenes guayaberos que forma la caña suroccidental de la familia guahibana. Ye una llingua aglutinante. Anque hai llibertá relativa en cuanto al orde de les pallabres, l'orde común de la oración ye suxetu, oxetu, verbu, pero les circunstancies temporales tienden a anteponese al suxetu, , l'oxetu direutu tiende a dir ente'l suxetu y el verbu y les circunstancies espaciales retardar al verbu.

Pa los nomes hai trés xéneros: masculín (-n), femenín (-w) y neutru (-x). El sufixu -t actúa como artículu singular. El plural de los nomes consideraos "animaos" o en movimientu, marcar col sufixu -(a)n; los nomes referentes a los humanos se pluralizan -iwi, anque los términos de parentescu y los pronomes se pluralizan col sufixu -i. El diminutivu marcar col sufixu -c y l'aumentativu col prefixu pin-.

Hai posesivos xenerales (tahax: "el mio"; wahax: "el nuesu"; nihax: "to", "el vuesu"; pihax: "el so"); y prefixos posesivos (tah-, wah-, nih-, pih-), pa los nomes relativos al posesor, como los términos de parentescu.

Nos pronomes un prefixu estrema ente los que parolen (ja-: "yo" jan, "tu" jam, "nós" jatis, "nós ensin ti" jatisel, "vós" jamal) y los demás (hapo-: "el" hapon, "ella" hapow, "ello" hapox, "ellos" o "elles" hapoi). Na conxugación verbal, por aciu sufixos indíquense la persona, númberu, manera y tiempu.

Fonoloxía[editar | editar la fonte]

Vocales

Anteriores Centrales Posteriores
Zarrada i ɨ o
Media y o
Abierta a

En sílabes acentuaes la vocal realízase zarrada y en sílabes átones suena abierta.

Consonantes

llabial alveolar palatal velar glotal
oclusivas sordes p t č k
oclusivas sonores b d
nasales m n
fricativas sordes ɸ s x h
llateral l
vibrante r
aproximantes w y

La n suena ñ dempués de i y y (/benel/ = béñel : "fariña"). La w suena v al empiezu de la pallabra o en sílaba acentuada (/wik/ = vik : "vientu"). La k puede sonar g antes de consonante alveolar como l. La s se palataliza y suena sh, a la fin de la pallabra o lde una sílaba dempués de les vocales i y y. L'acentu ye fonémico (nun ye predecible), anque recai nuna de los dos últimes sílabes.

Referencies[editar | editar la fonte]

Bibliografía utilizada[editar | editar la fonte]

  • Tobar Ortiz, Nubia 1989. "El nominal en Guayabero"; Llingües de la Orinoquia: Achagua y Guayabero. Llingües Aboríxenes de Colombia, Descripciones 4. Bogotá: CCELA - Universidá d'Andar.
  • Waller, John y Victor Kondo 2012. Una Gramática Pedagóxica de Guayabero. SIL Internacional.

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]


Idioma guayabero