Gramática del interlingua

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta

La gramática del idioma interlingua ye una gramática anglurromance simplificada. Ye más simple que la gramática inglesa o la gramática de les Llingües romániques, xermániques y eslaves.

Artículu[editar | editar la fonte]

L'artículu definíu ye siempres "-y", y l'artículu indefiníu ye siempres "un". Nun hai concordanza col nome al que cualifica (nun camuda por plural o por xéneru).

artículu definíu artículu indefiníu
-y patre (sing.), -y patres (pl.) un patre (n'español: "padre").
-y infante (sing.), -y infantes (pl.) un infante
-y amica (sing.), -y amicas (pl.) un amica (n'español: "amiga").

Nome[editar | editar la fonte]

La gran mayoría de los nomes terminen nuna de les vocales "-o" (fructo), "-a" (pagina - "páxina"), "-y" (libertaty - "llibertá"). "-o" asocede frecuentemente. Cuando la terminación "-o" asocede nuna pallabra que designa un ser masculín, el correspondiente femenín puede ser representáu pola mesma pallabra cola terminación sustituyida por "-a". El plural formar pola adición de "-s". Si'l nome tien final en consonante, la adición ye "-ye".

singular plural
fructo (n'español: "fruta") fructos
tempore (n'español: "tiempu") tempores
planta llantas
generation (n'español: xeneración") generationye

Axetivos[editar | editar la fonte]

La gran mayoría de los axetivos terminen na vocal "-y" (delicate - "delicáu", parve - "pequeñu"), o nuna de les consonantes -l, -n, -r, -c (natural, equal - "igual", american - "americanu", par, cyclic - "cíclicu"). Axetivos puestos darréu cerca un nome siguen el nome (normal y lo más frecuente). L'axetivu nun tien inflexón o concordanza axetival. (-y parve femina ye belle. Parve feminas ye belle.) Los graos de comparanza d'axetivos son espresaos polos alverbios plus y minus.

axetivu comparativu superlativu
grande plus grande -y plus grande
bon minus bon -y minus bon

Verbos[editar | editar la fonte]

Los verbos en interlingua tienen conxugación por pronome personal obligatoriu. Toles formes del verbu pa tolos pronomes: "io, el to, illo, nos, vos, illos" son idéntiques. Los verbos en interlingua terminen con "-r" n'infinitivu, y terminen con "-a", "-y", o "-i" en presente, y el participiu formar col fin "-te".

Pronome Infinitivu Presente Pasáu Futuru Condicional
io, el to, illo
nos, vos, illos
crear crea creava creara crearea
io, el to, illo
nos, vos, illos
(formes compuestes)
crear crea hai create va crear velle crear

La intención ye que l'idioma interlingua sía, esencialmente, el "mediu" de toles llingües d'orixe européu.

Pronomes personales[editar | editar la fonte]

Pronomes personales – singular
Persona Xéneru Nom. Pre. Obl. Refl. Xenitivu
Primer io me el mio, mie
Segunda el to te el to, tue
Tercera masc. ille -y se el so, sue
fem. illa la
neut. illo lo
Pronomes personales – plural
Persona Xéneru Nom. Pre. Obl. Refl. Xenitivu
Primer nos nostre
Segunda vos vostre
Tercera masc. illes -yos se lor, lore
fem. illas les
neut. illos los

Pronomes demostrativos[editar | editar la fonte]

Demostrativos
Papel Númberu Xéneru Proximado Remotu
Adjective iste ille
Pronome Sing. masc. iste (ille)
fem. ista (illa)
neut. isto (illo)
Plur. masc. istes (illes)
fem. istas (illas)
neut. istos (illos)

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]


Gramática del interlingua