Festival de Cannes 2016

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta

Plantía:Ficha de festival de cine

El sesaxésimu novenu Festival de Cine de Cannes foi celebráu ente'l 11 y el 22 de mayu de 2016.[1] El direutor australianu George Miller foi'l Presidente del Xuráu de la competición principal.[2] L'actor francés Laurent Lafitte foi'l maestru de ceremonies de la inauguración y clausura del certame.[3] El 15 de marzu anuncióse que la direutora xaponesa Naomi Kawase sería presidenta del xuráu de Curtiumetraxes y Cinéfondation.[4] La película Café Society, del direutor estauxunidense Woody Allen, inauguró'l festival.[5]

La Palma d'Oru foi dada a la película británica I, Daniel Blake del direutor Ken Loach.[2]

Seición oficial[editar | editar la fonte]

En competición[editar | editar la fonte]

Les películes nomaes pa competir pola Palma d'Oru fueron anunciaes el 14 d'abril de 2016;[6] El veceru, dirixida por Asghar Farhadi, foi añedida a la competencia'l 22 d'abril.[7]

Títulu Títulu Orixinal Direutor(es) País(es) de Producción
American Honey American Honey Andrea Arnold Reinu Xuníu, Estaos Xuníos
Aquarius Aquarius Kleber Mendonça Filho Brasil
Elle Elle Paul Verhoeven Francia, Bélxica y Alemaña
Un momentu d'amor Mal de pierres Nicole Garcia Francia
Los exámenes Bacalaureat Cristian Mungiu Rumanía, Francia
The Handmaiden 아가씨 Agasshi Park Chan-wook Corea del Sur
I, Daniel Blake I, Daniel Blake Ken Loach Reinu Xuníu, Francia
It's Only the End of the World Juste el fin du pulgue Xavier Dolan Canadá, Francia
Julieta Julieta Pedro Almodóvar España
The Last Face The Last Face Sean Penn Estaos Xuníos
Loving Loving Jeff Nichols Estaos Xuníos, Reinu Xuníu
Ma' Rosa Ma' Rosa Brillosu Mendoza Filipines
The Neon Demon The Neon Demon Nicolas Winding Refn Estaos Xuníos
Paterson Paterson Jim Jarmusch Estaos Xuníos
Personal Shopper Personal Shopper Olivier Assayas Francia
El Veceru فروشنده Forushande Asghar Farhadi Irán
Rester vertical Rester Vertical Alain Guiraudie Francia
Sieranevada Sieranevada Cristi Puiu Rumanía, Francia, Bosnia y Herzegovina, Croacia, Macedonia
Ma Loute Ma Loute Bruno Dumont Francia, Alemaña
Toni Erdmann Toni Erdmann Maren Ade Alemaña, Austria
La moza desconocida La Fille inconnue Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne Bélxica

.

Un Certain Regard[editar | editar la fonte]

Les películes que compitieron en Un Certain Regard fueron anunciaes el 14 d'abril de 2016[6]. Hell or High Water, dirixida por David Mackenzie, foi amestada a la llista'l 22 d'abril.[7].

Títulu Títulu Orixinal Direutor(es) País(es) de Producción
Dempués de la nube 海よりもまだ深く Umi yori mo Mada Fukaku Hirokazu Koreeda Xapón
Apprentice Apprentice Boo Junfeng Singapur, Francia, Alemaña
Beyond the Mountains and Hills מעבר להרים ולגבעות Me'Ever Laharim Vehagvaot Yeren Kolirin Israel
Captain Fantastic Captain Fantastic Matt Ross Estaos Xuníos
Clash اشتباك Eshtebak Mohamed Diab Exiptu, Francia, Alemaña
La Danseuse La Danseuse Stéphanie Di Giusto Francia
Dogs Câini Bogdan Mirică Rumanía, Bulgaria
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki Hymyilevä Mies Juho Kuosmanen Finlandia
Harmonium 淵に立つ Fuchi nin Tatsu Kōji Fukada Xapón
Hell or High Water Hell or High Water David Mackenzie Estaos Xuníos
Inversion وارونگی Varoonegi Behnam Behzadi Irán
La llarga nueche de Francisco Sanctis La llarga nueche de Francisco Sanctis Francisco Márquez, Andrea Testa Arxentina
Pericle il nero Pericle il Nero Stefano Mordini Italia
Asuntos de familia أمور شخصية Omor Shakhsiya Maha Haj Israel
La tortúa colorada La Tortue rouge Michael Dudok de Wit Francia, Xapón
The Transfiguration The Transfiguration Michael O'Shea Estaos Xuníos
Voir du pays Voir du pays Delphine Coulin, Muriel Coulin Francia
(M)uchenik (М)Ученик (M)Uchenik Kirill Serebrennikov Russia

Fora de competición[editar | editar la fonte]

Les siguientes películes fueron escoyíes pa ser proxectaes fuera de la competición[6]:

Títulu Títulu Orixinal Direutor(es) País(es) de Producción
The BFG The BFG Steven Spielberg Estaos Xuníos, Reinu Xuníu, Canadá
Café Society (opening filme) Café Society Woody Allen Estaos Xuníos
L'estrañu 곡성 Gokseong Na Hong-jin Corea del Sur
Money Monster Money Monster Jodie Foster Estaos Xuníos
The Nice Guys The Nice Guys Shane Black Estaos Unidoss
Sesiones de medianueche
Títulu Títulu Orixinal Direutor(es) País(es) de Producción
Blood Father Blood Father Jean-François Richet France
Gimme Danger Gimme Danger Jim Jarmusch United States
Train to Busan 부산행 Bu-san-haeng Yeon Sang-ho South Korea

Proyeiciones especiales[editar | editar la fonte]

Títulu Títulu Orixinal Direutor(es) País(es) de Producción
Chouf شوف Chouf Karim Dridi Francia, Túnez
Exil Exil Rithy Panh Cambodia
Hands of Stone Hands of Stone Jonathan Jakubowicz Estaos Xuníos, Panamá
Hissein Voi Haber, xune tragédie tchadienne Hissein Voi Haber, une tragédie tchadienne Mahamat-Saleh Haroun Chad
La forêt de Quinconces La Forêt de Quinconces Grégoire Leprince-Ringuet Francia
La muerte de Lluis XIV La Mort de Louis XIV Albert Serra Francia, Portugal, España
L'peracaba spiaggia L'peracaba spiaggia Thanos Anastopoulous, Davide Del Degan Italia
Le Cancre -y Cancre Paul Vecchiali Francia
Peshmerga Peshmerga Bernard-Henri Lévy Francia
Wrong Elements Wrong Elements Jonathan Littell Francia, Bélxica

Curtiumetraxes[editar | editar la fonte]

De 5.008 rexistraos, los siguientes curtiumetraxes fueron escoyíos pa participar pola Palma d'Oru al meyor curtiumetraxe:[8]

English title Original title Direutor(s) Production country
Law of the Lamb La Laine sur le dos /صوف على الظهر Souf alla al-dhahr Lotfi Achour Túnez, Francia
Dreamlands Dreamlands Sarah Dunlop Reinu Xuníu
Timecode Timecode Juanjo Giménez España
Imago Imago Raymond Gutierrez Filipines
Madre Madre Simón Mesa Soto Colombia
A moça que dançou com o diabo A moça que dançou com o diabo João Paulo Miranda Maria Brasil
Après Suzanne Après Suzanne Félix Moati Francia
4:15 P.M. The End of the World 4:15 PM Sfarsitul Lumii Catalin Rotaru, Gabi Virginia Sarga Rumanía
Il Silenzio Il Silenzio Farnoosh Samadi Frooshani, Ali Asgari Italia
Fight on a Swedish Beach Fight on a Swedish Beach Simon Vahlne Suecia

Cinéfondation[editar | editar la fonte]

Esta seición centrar en películes realizaes por estudiantes n'escueles de cine. Los siguientes 18 participantes (14 de ficción y 4 d'animación) fueron escoyíos ente 2.300 rexistraos. Más d'un terciu representen a escueles que participen en Cinéfondation per primer vegada. Ye tamién la primer vegada qu'apaecen películes representando a Venezuela y Bosnia. Más de la metá de los films escoyíos fueron dirixíos por muyeres.[8]

Títulu Títulu Orixinal Direutor Escuela, país
In the Hills In the Hills Hamid Ahmadi London Film School, Reinu Xuníu
Submarine Submarine Mounia Akl Columbia University School of the Arts, Estaos Xuníos
The Noise of Licking A nyalintás nesze Nadja Andrasev MOME, Hungría
All Rivers Run to the Sea Toate fluviile curg în mare Alexandru Melonuciu UNATC, Rumanía
Somewhere Ailleurs Mélody Boulissière Y.N.S.A.D., Francia
Gabber Lover Gabber Lover Anna Cazenave Cambet La Fémis, Francia
The Alan Dimension The Alan Dimension Jac Clinch NFTS, Reinu Xuníu
Trash Poubelle Alexandre Gilmet INSAS, Bélxica
Fine Dobro Marta Hernaiz Pidal filme.factory, Bosnia y Herzegovina
La culpa probablemente La culpa probablemente Michael Labarca Universidá d'Andar, Venezuela
The Reasons in the World Les razones del mundu Ernesto Martínez Bucio CCC, Mexico
1 Kilogram 1 Kilogram Park Young-Ju K-ARTS, Corea del Sur
Aram Aram Fereshteh Parnian Universidá de Lyon II - Lumière, Francia
Nest Gudh Saurav Rai Satyajit Ray Film and Television Institute, India
The Sleeping Saint La santa che dorme Laura Samani Centro Sperimentale di Cinematografia, Italia
Whatever The Weather bei Wind und Wetter Remu Scherrer Hochschule Luzern - Design & Kunst, Suiza
Anna Anna Or Sinai Escuela de Cine y Televisión Sam Spiegel, Israel
Business Business Malena Vain Universidá del Cine, Arxentina

Seiciones paraleles[editar | editar la fonte]

Selmana Internacional de la Crítica[editar | editar la fonte]

La seleición de películes pa la Selmana Internacional de la Crítica foi anunciada'l 18 d'abril de 201. Victoria, dirixida por Justine Triet, foi escoyida como la película d'apertura, ente que los curtios Bonne Figure, dirixíu por Sandrine Kiberlain, En moi, dirixida por Laetitia Casta, y Kitty, dirixida por Chloë Sevigny fueron les escoyíes pa la ceremonia de clausura.[9]

Llargumetraxes
Títulu Títulu orixinal Direutor(es) País(es) de producción
Album Albüm Mehmet Can Mertoğlu Turquía, Francia, Rumanía
Diamond Island Diamond Island Davy Chou Cambodia, Francia
Grave Grave Julia Ducournau Francia, Bélxica
Les Mimoses Les Mimoses Oliver Laxe España, Francia, Marruecos, Qatar
One Week and a Day שבוע ויום Shavua ve yom Asaph Polonsky Israel
Tramontane ربيع Rabi'h Vatche Boulghourjian El Líbanu, Francia
A Yellow Bird A Yellow Bird K. Rajagopal Singapur, Francia
Proyeiciones especiales
Títulu Títulu orixinal Direutor(es) País(es) de producción
Victoria Victoria Justine Triet Francia
Bonne figure Bonne figure Sandrine Kiberlain Francia
En moi En moi Laetitia Casta Francia
Kitty Kitty Chloë Sevigny Estaos Xuníos
Los Pasos de l'Agua Los pasos de l'agua César Augusto Acevedo Colombia
From the Diary of a Wedding Photographer מיומנו של צלם חתונות Myomano shel tzalam hatonot Nadav Lapid Israel
Happy Times Will Comi Soon I tempi felici verranno empresto Alessandro Comodin Italia, Francia
Apnea Apnée Jean-Christophe Meurisse Francia
Curtiumetraxes
Títulu Títulu orixinal Direutor(es) País(es) de producción
Arnie 阿尼 Arnie Rina B. Tsou Taiwan, Filipines
Ascension Ascensão Pedro Peralta Portugal
Campu de Víbores Campu de Víbores Cristèle Alves Meira Portugal
Delusion Is Redemption to Those in Distress O Delírio é A Redenção Dos Aflitos Filipe Fernandes Brasil
Birth of a Leader L'enfance d'un chef Antoine de Bary Francia
Llimbu Llimbu Konstantina Kotzamani Grecia
Oh What a Wonderful Feeling Oh What a Wonderful Feeling François Jaros Canadá
Prenjak Prenjak Wregas Bhanuteja Indonesia
The Virgin Soldier -y Soldat vierge Erwan -y Duc Francia
Superbia Superbia Luca Tóth Hungría

Referencies[editar | editar la fonte]

  1. «Cannes Film Festival» (inglés). Cannes. Consultáu'l 6 d'avientu de 2015.
  2. 2,0 2,1 «palma-de-oru-en-el festival-de-cannes Ken Loach llogró la Palma d'Oru nel Festival de Cannes». La Nación. 23 de mayu de 2016. http://www.lanacion.com.ar/1901396-ken-loach-llogró-la palma-de-oru-en-el festival-de-cannes. Consultáu 'l 17 de mayu de 2017. 
  3. «Laurent Lafitte maître du Festival de Cannes» (francés). Paris Match. Archiváu dende l'orixinal, el 11 de marzu de 2016. Consultáu'l 17 de mayu de 2017.
  4. «Naomi Kawase to Preside Over Cannes Cinefondation, Short Film Jury» (inglés). Variety (15 de marzu de 2016). Consultáu'l 17 de mayu de 2017.
  5. «festival-de-cannes-empieza-güei-con-cafe-society-de-woody-allen El Festival de Cannes empieza güei con Café Society de Woody Allen». La Nación. 11 de mayu de 2016. http://www.lanacion.com.ar/1897555-el festival-de-cannes-empieza-güei-con-cafe-society-de-woody-allen. Consultáu 'l 17 de mayu de 2017. 
  6. 6,0 6,1 6,2 «Almodóvar y Bardem van tar nel Festival de cine de Cannes». El Mundo. 14 d'abril de 2016. http://www.elmundo.es/cultura/2016/04/14/570f673046163f2a568b45hala.html. Consultáu 'l 17 de mayu de 2017. 
  7. 7,0 7,1 «Cannes Film Festival Adds Asghar Farhadi’s ‘The Salesman’ To Competition Lineup, Mel Gibson’s ‘Blood Father’ And More» (inglés). Indiewire (22 d'abril de 2016). Consultáu'l 17 de mayu de 2017.
  8. 8,0 8,1 «Cannes 2016: Shorts, Cinéfondation titles revealed» (inglés). Screen Daily (13 d'abril de 2016). Consultáu'l 18 de mayu de 2017.
  9. «Cannes: Critics’ Week 2016 Lineup; Chloe Sevigny-Helmed Short To Close Section» (inglés). Deadline (18 d'abril de 2016). Consultáu'l 18 de mayu de 2017.

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]



Festival de Cannes 2016