España nos Xuegos Paralímpicos de Beixín 2008

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Teresa Perales algamó tres oro, una plata y un bronce.

España nos Xuegos Paralímpicos de Beixín 2008 tuvo representada por una delegación de 231 persones, de les cualos 133 yeren deportistes participando en 15 deportes.

Historia[editar | editar la fonte]

El 29 d'agostu de 2008, partió la espedición española dende los aeropuertos del Prat y de Barajas, con trenta y nueve deportistes en natación, venticuatro n'atletismu, trelce en ciclismu, diez en yudu, nueve en boccia, ocho en fútbol pa ciegos, seis n'esgrima, seis en goalball, cinco en tenis de mesa, cuatro en tiru con arcu, trés en tiru deportivu, trés en tenis en siella de ruedes, unu n'halterofilia, unu en remu y unu en vela, coles mires de superar les setenta medayes (cifra que supera dende los Xuegos Paralímpicos de Barcelona 1992) y caltenese ente los diez primeros países del medayeru.[1]

Al izado de la bandera na Villa Paralímpica, presidíu pola alcaldesa de la mesma Chen Zhili el 5 de setiembre de 2008, allegaron la Infanta Elena (Presidenta d'honor del Comité Paralímpico Español) y la ministra d'Educación, Política Social y Deporte, #Merced Cabrera.[2]

L'atleta ciegu David Casinos, campeón paralímpico de llanzamientu de pesu en Sydney 2000 y Atenes 2004, foi l'abanderáu na Ceremonia d'Apertura de los Xuegos que se celebró'l 6 de setiembre.[3]

La primer medaya pal equipu español foi de bronce y consiguiólo el ciclista con dañu cerebral César Neira en persecución en pista, ente que la primer medaya d'oru foi pa la nadadora parapléxica María Teresa Perales nos 100 metros llibres. Dambes medayes #consiguir na primer xornada de los Xuegos el 7 de setiembre.[4]

La natación remató'l 15 de setiembre con trenta y un medayes, siendo'l deporte que más preseas apurrió al medayeru d'España nestos Xuegos, y teniendo como protagonistes a Enhamed Enhamed con cuatro #oro y a Teresa Perales con #tres #oro, una plata y un bronce.[5]

España terminó los Xuegos Paralímpicos el 17 de setiembre con una gran actuación, al acabar na décima posición del medayeru con cincuenta y ocho medayes (quince d'oru, ventiún de plata y ventidós de bronce). Enhamed Enhamed foi l'abanderáu español na Ceremonia de Clausura de los XIII Xuegos Paralímpicos.[6]

Medayistes[editar | editar la fonte]

Deportista Deporte Competición Categoría Fecha
ORUGold medal-2008PG.svg
Teresa Perales Natación 100 metros llibres Femenín S5 7 de setiembre
Enhamed Enhamed Natación 100 metros mariposa Masculín S11 9 de setiembre
Carmen Herrera Yudu -70 kg Femenín 9 de setiembre
Richard Oribe Natación 200 metros llibres Masculín S4 9 de setiembre
Teresa Perales Natación 200 metros llibres Femenín S5 9 de setiembre
Enhamed Enhamed Natación 400 metros llibres Masculín S11 11 de setiembre
Javier Ochoa Ciclismu en ruta Contrarreló individual Masculín CP 3 12 de setiembre
César Neira Ciclismu en ruta Contrarreló individual Masculín CP 4 12 de setiembre
Christian Venge y David Llaurado Ciclismu en ruta Contrarreló en tándem Masculín B&VI 1-3 12 de setiembre
Ricardo Ten Natación 100 metros braza Masculín SB4 12 de setiembre
Jesús Collada Natación 400 metros llibres Masculín S9 12 de setiembre
Enhamed Enhamed Natación 100 metros llibres Masculín S11 12 de setiembre
Enhamed Enhamed Natación 50 metros llibres Masculín S11 14 de setiembre
Teresa Perales Natación 50 metros llibres Femenín S5 15 de setiembre
David Casinos Atletismu Llanzamientu de pesu Masculín F11/12 16 de setiembre
PLATASilver medal-2008PG.svg
Richard Oribe Natación 100 metros llibres Masculín S4 7 de setiembre
Christian Venge y David Llaurado Ciclismu en pista Persecución en tándem 4.000 metros Masculín B&VI 1-3 7 de setiembre
Roberto Alcaide Ciclismu en pista Persecución individual Masculín LC 2 8 de setiembre
David Julián Levecq Natación 100 metros mariposa Masculín S10 8 de setiembre
Teresa Perales Natación 50 metros #espalda Femenín S5 8 de setiembre
Marta Pládanu Yudu -63 kg Femenín 8 de setiembre
Sandra Gómez Natación 100 metros braza Femenín SB12 8 de setiembre
Sebastián 'Chano' Rodríguez Natación 200 metros llibres Masculín S5 9 de setiembre
Ana García-Arcicollar Natación 100 metros mariposa Femenín S12 9 de setiembre
Abderraman Ait Khamouch Atletismu 1.500 metros Masculín T46 10 de setiembre
Sarai Gascón Natación 100 metros braza Femenín SB9 10 de setiembre
Vicente Gil Natación 50 metros braza Masculín SB3 11 de setiembre
Enrique Floriano Natación 400 metros llibres Masculín S12 11 de setiembre
Richard Oribe, Daniel Vidal, Jordi Gordillo y Sebastián 'Chano' Rodríguez Natación Relevos 4x50 metros llibres Masculín 11 de setiembre
José Vicente Arzo Ciclismu en ruta Contrarreló individual Masculín HC C 12 de setiembre
Santiago Pesquera, Chema Rodríguez y Yolanda Martín Boccia Pareyes Mistu BC3 12 de setiembre
Juan José Méndez Ciclismu en ruta Contrarreló individual Masculín LC 4 12 de setiembre
Javier Ochoa Ciclismu en ruta Carrera en ruta individual Masculín LC 3-4/CP 3 13 de setiembre
Vicente Javier 'Xavi' Torres Natación 150 metros estilos Masculín SM4 14 de setiembre
Richard Oribe Natación 50 metros llibres Masculín S4 15 de setiembre
Jorge Cardona y José Manuel Ruiz Tenis de mesa Equipos Masculín Clase 9/10 16 de setiembre
BRONCEBronze medal-2008PG.svg
César Neira Ciclismu en pista Persecución individual 3.000 metros Masculín CP 4 7 de setiembre
María Mónica Merenciano Yudu -57 kg Femenín 8 de setiembre
Eva Ngui Atletismu 100 metros Femenín T12 9 de setiembre
Manuel Ángel Martín Boccia Individual Mistu BC2 9 de setiembre
Alejandro Sánchez Natación 100 metros braza Masculín SB8 9 de setiembre
Juan José Méndez Ciclismu en pista Persecución individual 3.000 metros Masculín LC 4 9 de setiembre
Álvaro Valera Tenis de mesa Individual Masculín Clase 7 11 de setiembre
Tomás Piñes Tenis de mesa Individual Masculín Clase 3 11 de setiembre
Miguel Luque Natación 50 metros braza Masculín SB3 11 de setiembre
Pablo Cimadevila Natación 200 metros estilos Masculín SM5 11 de setiembre
Manuel Ángel Martín, Pedro Corderu, Francisco Javier Beltrán y José Vaquerizo Boccia Equipos Mistu BC1-2 12 de setiembre
Roberto Alcaide Ciclismu en ruta Contrarreló individual Masculín LC 2 12 de setiembre
Teresa Perales Natación 100 metros braza Femenín SB4 12 de setiembre
Javier 'Xavi' Porres Atletismu Triple saltu Masculín F11 12 de setiembre
Esther Morales Natación 100 metros #espalda Femenín S10 13 de setiembre
Ignacio Ávila Atletismu 1.500 metros Masculín T13 13 de setiembre
Déborah Font Natación 50 metros llibres Femenín S12 14 de setiembre
Sara Carracelas Natación 50 metros #espalda Femenín S2 15 de setiembre
Abderraman Ait Khamouch Atletismu 800 metros Masculín T46 15 de setiembre
Sebastián 'Chano' Rodríguez Natación 50 metros llibres Masculín S5 15 de setiembre
Pablo Cimadevila, Vicente Gil, Daniel Vidal y Sebastián 'Chano' Rodríguez Natación Relevos 4x50 metros estilos Masculín 15 de setiembre
Eva Ngui Atletismu 200 metros Femenín T12 16 de setiembre

Participantes por deporte[editar | editar la fonte]

Deporte Homes Muyeres TOTAL
Atletismu 18 6 24
Boccia 7 2 9
Ciclismu 11 2 13
Esgrima en siella de ruedes 5 1 6
Fútbol 5 8 0 8
Goalball 6 0 6
Halterofilia 0 1 1
Yudu 4 6 10
Natación 26 13 39
Remu 1 0 1
Tenis en siella de ruedes 2 1 3
Tenis de mesa 5 0 5
Tiru 3 0 3
Tiru con arcu 4 0 4
Vela 1 0 1
TOTAL 102 31 133

AtletismuAthletics - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Carreres masculín

Competición Deportista Fase previa Semifinal Final
Resultáu Puestu Resultáu Puestu Resultáu Puestu
100 metros T11 Javier Porres 12.00 Nun avanzó
100 metros T12 Maximiliano Rodríguez 11.50 Nun avanzó
200 metros T12 Maximiliano Rodríguez 23.52 Nun avanzó
800 metros T12 Miguel Ángel Arroyo 1:58.07 Nun avanzó
Abel Avila 1:56.60 q Non apostáu 1:55.17
Ignacio Ávila 1:56.95 Nun avanzó
800 metros T36 José Manuel González Non apostáu 2:15.26
José María Pampano Non apostáu 2:18.01
800 metros T46 Abderrahman Ait Khamouch 2:00.67 Q Non apostáu 1:53.68 Bronze medal-2008PG.svg
800 metros T52 Santiago José Sanz 1:58.98 q Non apostáu 2:00.89
800 metros T53 Roger Puigbó 1:41.40 q Non apostáu 1:37.50
1500 metros T13 Miguel Ángel Arroyo 4:16.19 Nun avanzó
Abel Avila 4:01:49 Q Non apostáu 4:10.22
Ignacio Ávila 4:01.90 Q Non apostáu 4:07.00 Bronze medal-2008PG.svg
1500 metros T46 Abderrahman Ait Khamouch 4:08.67 Q Non apostáu 3:53.46 Silver medal-2008PG.svg
1500 metros T54 Rafael Botello 3:09.66 q 3:11.30 Nun avanzó
Jorge Madera 3:18.22 Nun avanzó
5000 metros T12 Gustavo Nieves 15:28.21 q Non apostáu Nun remató
5000 metros T54 Rafael Botello 10:54.43 Nun avanzó
Jorge Madera 10:23.80 Nun avanzó
Roger Puigbó 10:15.34 q Non apostáu 10:25.78
10000 metros T12 Manuel Garnica Non apostáu Nun remató
Maratón T12 Manuel Garnica Non apostáu 2:36:02
Maratón T46 José Antonio Castiella Non apostáu 2:45:47 10º
José Javier Conde Non apostáu 2:45:48 11º
Maratón T52 Santiago José Sanz Non apostáu 1:42:05
Maratón T54 Rafael Botello Non apostáu 1:23:53 11º
Jorge Madera Non apostáu 1:23:26
Roger Puigbó Non apostáu 1:23:27

Saltos y llanzamientos masculín

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Saltu de llargor F11 Javier Porres 5.96 m
Saltu de llargor F46 David Bravo 6.05 m - 869 ptos.
Triple saltu F11 Javier Porres 12.71 m Bronze medal-2008PG.svg
Llanzamientu de discu F11/12 David Casinos 38.85 m - 949 ptos.
Llanzamientu de pesu F11/12 David Casinos 14.50 m - 1050 ptos. Gold medal-2008PG.svg

Carreres femenín

Competición Deportista Fase previa Semifinal Final
Resultáu Puestu Resultáu Puestu Resultáu Puestu
100 metros T12 Rosalía Lázaro 13.40 q 13.28 Nun avanzó
Sara Martínez 13.80 Nun avanzó
Eva Ngui 12.56 q 12.55 q 12.58 Bronze medal-2008PG.svg
200 metros T12 Eva Ngui 25.69 Q 25.87 q 25.70 Bronze medal-2008PG.svg
800 metros T12/13 Elena Congost 2:22.74 Nun avanzó
1500 metros T13 Elena Congost Non apostáu 4:54.50

Saltos y llanzamientos femenín

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Saltu de llargor F12 Rosalía Lázaro 5.52 m - 999 ptos.
Sara Martínez 5.00 m - 905 ptos. 11ª
Llanzamientu de discu F12/13 Jessica Castellanu 32.72 m - 769 ptos.
María Martínez 32.14 m - 755 ptos.
Llanzamientu de pesu F12/13 Jessica Castellanu 10.89 m - 873 ptos.

BocciaBoccia - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Individual mistu BC1

Deportista Fase previa Cuartos de final Semifinales Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Francisco Javier Beltrán  Yi Wang (CHN)6-0Flag of the People's Republic of China.svg


 Gabriela Villanu (ARG)14-0Flag of Argentina.svg


 Tj Hawker (USA)9-1Flag of the United States.svg


 Hanif Mawji (CAN)5-4Flag of Canada.svg


 Antonio Marques (POR)3-4Flag of Portugal.svg


Nun avanzó
José Vaquerizo  Qi Zhang (CHN)4-3Flag of the People's Republic of China.svg


 Mei Yee Leung (HKG)5-0Flag of Hong Kong.svg


 Leena Sarela (FIN)3-2Flag of Finland.svg


 Joao Paulo Fernandes (POR)2-4Flag of Portugal.svg


 Gabriel Shelly (IRL)2-8Flag of Ireland.svg


Nun avanzó

Individual mistu BC2

Deportista Fase previa Cuartos de final Semifinales 3º y 4º puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Manuel Ángel Martín  Cristina Gonçalves (POR)4-2Flag of Portugal.svg


 Wing Hong Wong (HKG)8-1Flag of Hong Kong.svg


 John Norsterud (NOR)10-0Flag of Norway.svg


 Keizo Uchida (JPN)3-1Flag of Japan.svg


 Hoi Ying Karen Kwok (HKG)3-4Flag of Hong Kong.svg


 Pablo Cortez (ARG)3-2Flag of Argentina.svg


Bronze medal-2008PG.svg
Pedro Corderu  Zhiqiang Yan (CHN)6-0Flag of the People's Republic of China.svg


 Vesa Koivuniemi (FIN)15-0Flag of Finland.svg


 Tamy Lleéi McLeod (CAN)9-0Flag of Canada.svg


 Nigel Murray (GBR)4-7Flag of the United Kingdom.svg


Nun avanzó

Pareyes mistes BC3

Deportista Fase previa Semifinales Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Santiago


PesqueraChema RodríguezYolanda Martín

 Canadá (CAN)9-1Flag of Canada.svg


 China (CHN)1-5Flag of the People's Republic of China.svg


 Corea del Sur (KOR)3-9Flag of South Korea.svg


 Portugal (POR)6-4Flag of Portugal.svg


 Corea del Sur (KOR)1-8Flag of South Korea.svg


Silver medal-2008PG.svg

Pareyes mistes BC4

Deportista Fase previa Semifinales 3º y 4º puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Jose María


DuesoAmparo Baixauli

 Martin


StreharskyRobert Durkovic (SVK)6-1Flag of Slovakia.svg

 Dirceu


PintoEliseu Santos (BRA)5-0Flag of Brazil.svg

 Dezso


BeresJozsef Gyurkota (HUN)6-4Flag of Hungary.svg

 Bruno


ValentimFernando Pereira (POR)3-4Flag of Portugal.svg

 Ladislav


KratinaRadek Prochazka (CZE)3-7Flag of the Czech Republic.svg

Equipos mistos BC1-2

Deportista Fase previa Cuartos de final Semifinales 3º y 4º puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Manuel Ángel


MartínPedro CorderoFrancisco Javier BeltránJosé Vaquerizo



 Finlandia (FIN)16-1Flag of Finland.svg


 Irlanda (IRL)12-1Flag of Ireland.svg


 Hong Kong (HKG)8-4Flag of Hong Kong.svg


 Portugal (POR)2-8Flag of Portugal.svg


 China (CHN)5-4Flag of the People's Republic of China.svg


Bronze medal-2008PG.svg

CiclismuCycling - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Ciclismu en carretera[editar | editar la fonte]

Masculín

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Contrarreló individual LC2 Roberto Alcaide 34:18.86 Bronze medal-2008PG.svg
Contrarreló individual LC3 Antonio García 38:48.66
Contrarreló individual LC4 Juan José Méndez 39:54.68 Silver medal-2008PG.svg
Contrarreló individual CP1-2 Aitor Oroza 24:32.41
Contrarreló individual CP3 Maurice Far Eckhard 38:47.82
Javier Ochoa 37:26.47 Gold medal-2008PG.svg
Contrarreló individual CP4 César Neira 35:53.98 Gold medal-2008PG.svg
Contrarreló individual HC C José Vicente Arzó 20:36.91 Silver medal-2008PG.svg
Contrarreló en tándem B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suárez

33:09.09
David


LlauradoChristian Venge

32:01.12 Gold medal-2008PG.svg
Carrera en ruta LC1-2/CP4 Roberto Alcaide 1:46:15.56
Amador Granáu 2:03:02.52 31º
César Neira 1:46:16.42 10º
Carrera en ruta LC3-4/CP3 Maurice Far Eckhard 1:38:03.69
Antonio García 1:38:01.80
Juan José Méndez 1:41:03.49 18º
Javier Ochoa 1:37:02.48 Silver medal-2008PG.svg
Carrera en ruta CP1-2 Aitor Oroza 1:03:27.56 11º
Carrera en ruta HC C José Vicente Arzo 1:26.11
Carrera en ruta en tándem B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suárez

2:18.06
David


LlauradoChristian Venge

2:18.06

Femenín

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Contrarreló individual LC3-4/CP3 Raquel Acinas 47:30.48
Contrarreló en tándem B VI 1-3 Marina


GironaAna López

39:11.65
Carrera en ruta en tándem B VI 1-3 Marina


GironaAna López

2:01:24

Ciclismu en pista[editar | editar la fonte]

Masculín

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Tandem Contrarreló pista B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suárez

1:08.260
Contrarreló pista categoría LC2 Roberto Alcaide 1:16.062
Amador Granáu 1:12.760
Contrarreló pista categoría LC3-4 Antonio García 1:21:954 10º
Juan José Méndez 1:28:392 15º
Contrarreló pista categoría CP3 Maurice Far Eckhard 1:27.449
Javier Ochoa 1:18.523
Contrarreló pista categoría CP4 César Neira 1:15.390
Competición Deportista Clasificatorias Final
Resultáu Puestu Resultáu Puestu
Tandem Persecución individual pista B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suarez

4:38.548 Nun avanzó
David


LlauradoChristian Venge

4:25.335 OVL Silver medal-2008PG.svg
Persecución individual pista LC2 Amador Granáu 5:49.52 Nun avanzó
Roberto Alcaide 4:51.482 4:50.318 Silver medal-2008PG.svg
Persecución individual pista LC3 Antonio García 4:00.698 Nun avanzó
Persecución individual pista LC4 Juan Jose Mendez 4:16.686 4:14.984 Bronze medal-2008PG.svg
Persecución individual pista CP3 Maurice Far Eckhard 4:09.119 4:08.430
Javier Ochoa Descalificáu
Persecución individual pista CP4 Cesar Neira 3:45.322 3:45:753 Bronze medal-2008PG.svg
Velocidá pista equipos LC1-4 CP3/4 Roberto


AlcaideAmador GranadoJavier Ochoa

58.584 Nun avanzó

Femenín

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Tandem Contrarreló pista B VI 1-3 Marina


GironaAna López

1:19.712
Contrarreló pista LC3-4/CP3 Raquel Acinas 48.701
Competición Deportista Clasificatorias Final
Resultáu Puestu Resultáu Puestu
Tandem Persecución individual pista B VI 1-3 Marina


GironaAna López

3:59.328 Nun avanzó
Persecución individual pista LC3-4/CP3 Raquel Acinas 4:51.156 10ª Nun avanzaron

Esgrima en siella de ruedesWheelchair fencing - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Clase A masculín

Competición Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Espada individual Fernando Granell  Zhang (CHN)5-4Flag of the People's Republic of China.svg


 Bazhukov (UKR)2-5Flag of Ukraine.svg


 Citerne (FRA)2-5Flag of France.svg


 Escolgar (POL)1-5Flag of Poland.svg


 Andree (GER)5-2Flag of Germany.svg


Non apostáu  Zhang (CHN)7-15Flag of the People's Republic of China.svg


Nun avanzó 9º-16º
Luis Sánchez  Maillard (FRA)3-5Flag of France.svg


 Davydenko (UKR)2-5Flag of Ukraine.svg


 Alhaddad (KUW)0-5Flag of Kuwait.svg


 Markantonatos (GRE)3-5Flag of Greece.svg


 Saengsawang (THA)0-5Flag of Thailand.svg


 Serafini (ITA)1-5Flag of Italy.svg


Nun avanzó
Florete individual Fernando Granell  Zhang (CHN)0-5Flag of the People's Republic of China.svg


 Betti (ITA)0-5Flag of Italy.svg


 Alqallaf (KUW)0-5Flag of Kuwait.svg


 Horvath (HUN)4-5Flag of Hungary.svg


 Saengsawang (THA)5-4Flag of Thailand.svg


 Andree (GER)5-3Flag of Germany.svg


 Betti (ITA)5-15Flag of Italy.svg


Nun avanzó 9º-16º
Sable individual Luis Miguel Redondo  Tian (CHN)1-5Flag of the People's Republic of China.svg


 Chan (HKG)2-5Flag of Hong Kong.svg


 Markantonatos (GRE)0-5Flag of Greece.svg


 Davydenko (UKR)1-5Flag of Ukraine.svg


 Serafini (ITA)2-5Flag of Italy.svg


Non apostáu Nun avanzó
Luis Sánchez  More (FRA)3-5Flag of France.svg


 Pellegrini (ITA)0-5Flag of Italy.svg


 Makowski (POL)3-5Flag of Poland.svg


 Calhoun (USA)3-5Flag of the United States.svg


 Frolov (RUS)3-5Flag of Russia.svg


 Altabbakh (KUW)5-2Flag of Kuwait.svg


Nun avanzó

Clase B masculín

Competición Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Espada individual Carlos Soler  Cratere (FRA)2-5Flag of France.svg


 Mainville (CAN)2-5Flag of Canada.svg


 Rodgers (USA)3-5Flag of the United States.svg


 Hu (CHN)0-5Flag of the People's Republic of China.svg


 Hisakawa (JPN)5-1Flag of Japan.svg


Nun avanzó
Sable individual Carlos Soler  Mari (ITA)3-5Flag of Italy.svg


 Hui (HKG)5-2Flag of Hong Kong.svg


 Yusupov (RUS)0-5Flag of Russia.svg


 Pluta (POL)2-5Flag of Poland.svg


 Moreno (USA)5-2Flag of the United States.svg


 Bogdos (GRE)15-14Flag of Greece.svg


 Hui (HKG)10-15Flag of Hong Kong.svg


Nun avanzó 5º-8º
Juan Arnau  Francois (FRA)3-5Flag of France.svg


 Shenkevych (UKR)4-5Flag of Ukraine.svg


 Fawcett (GBR)0-5Flag of the United Kingdom.svg


 Szekeres (HUN)5-3Flag of Hungary.svg


 Mainville (CAN)5-3Flag of Canada.svg


 Mari (ITA)7-15Flag of Italy.svg


Nun avanzó 9º-16º

Clase B femenín

Competición Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Espada individual #Gema Victoria Hassen-Bey  Jana (THA)1-5Flag of Thailand.svg


 Chan (HKG)0-5Flag of Hong Kong.svg


 Ye (CHN)3-5Flag of the People's Republic of China.svg


 Dani (HUN)1-5Flag of Hungary.svg


 Lukianenko (UKR)1-5Flag of Ukraine.svg


Nun avanzó
Florete individual #Gema Victoria Hassen-Bey  Yao (CHN)1-5Flag of the People's Republic of China.svg


 Dani (HUN)2-5Flag of Hungary.svg


 Lukianenko (UKR)2-5Flag of Ukraine.svg


 Magnat (FRA)5-4Flag of France.svg


 Vettraino (ITA)4-5Flag of Italy.svg


Nun avanzó

Fútbol 5Football 5-a-side - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Deportista Fase previa 3º y 4º puestu Puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Antonio Jesús MartínVicente AguilarMarcelo RosadoJose Manuel GómezAlfredo CuadradoJosé LópezAdolfo Samuel AcostaCarmelo GarridoPedro Antonio GarcíaAlvaro González


















 Arxentina (ARG)0-2Flag of Argentina.svg


 Brasil (BRA)0-1Flag of Brazil.svg


 Reinu Xuníu (GBR)3-1Flag of the United Kingdom.svg


 China (CHN)0-1Flag of the People's Republic of China.svg


 Corea del Sur (KOR)2-2Flag of South Korea.svg


 Arxentina (ARG)1-1Riola de penaltis0-1Flag of Argentina.svg






GoalballGoalball - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Deportista Fase previa 11º y 12º puestu Puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Jesus Nazaret SantanaJose PerezVicente GalianaRaul GarciaJose Fernando GarciaTomas Rubio










 Dinamarca (DEAN)2-2Flag of Denmark.svg


 Bélxica (BEL)6-12Flag of Belgium (civil).svg


 Lituania (LTU)0-10Flag of Lithuania.svg


 Eslovenia (SLO)9-11Flag of Slovenia.svg


 Finlandia (FIN)3-7Flag of Finland.svg


 Brasil (BRA)3-7Flag of Brazil.svg


12º

HalterofiliaPowerlifting - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Femenina -48 kg Loida Zabala 80 kg

YuduJudo - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Masculín

DeportistaCategoría


Octavos de final Cuartos de final Semifinales Repesca de cuartos de final Repesca de semifinales Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
David


GarcíaHasta 48 kg

 Reza Golmohammadi Andarian (IRI)0000-1000Flag of Iran.svg


Nun avanzó  Sergii Karpeniuk (UKR)KGFlag of Ukraine.svg


Nun avanzó
Salvador GonzálezHasta 81 kg


 Natig Novruzzade (AZE)0000-1000Flag of Azerbaijan.svg


Nun avanzó
Abel


VázquezHasta 90 kg

 Oleg Kretsul (RUS)0000-1100Flag of Russia.svg


Nun avanzó  Anthony Clarke (AUS)0121-0000SFlag of Australia.svg


 Anatoliy Shevchenko (UKR)0000S-0001Flag of Ukraine.svg


Nun avanzó
Rafael


MorenoMás de 100 kg

Non apostáu  Jung Min Park (KOR)0000-1100Flag of South Korea.svg


Nun avanzó  Julien Taurines (FRA)0000-1100Flag of France.svg


Nun avanzó

Femenín

DeportistaCategoría


Octavos de final Cuartos de final Semifinales Repesca de cuartos de final Repesca de semifinales Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Laura


GarcíaHasta 66 kg

Non apostáu  Huaping Guo (CHN)0000-0200Flag of the People's Republic of China.svg


Nun avanzó  Carmen Brussig (GER)0000-1000Flag of Germany.svg


Nun avanzó
Sheila


HernandezHasta 52 kg

 Alesya Stepanyuk (RUS)0000-1000Flag of Russia.svg


Nun avanzó  Thi Nhoi Trieu (VIE)0200-0000Flag of Vietnam.svg


 Michelle Ferreira (BRA)0000-1000Flag of Brazil.svg


Nun avanzó
Maria Monica


MerencianoHasta 57 kg

 Daniele Xibla (BRA)0101S-0042Flag of Brazil.svg


 Lijing Wang (CHN)0000-1000Flag of the People's Republic of China.svg


Nun avanzó  Maria Keramida (GRE)0010S-0002Flag of Greece.svg


Bronze medal-2008PG.svg
Marta


ArceHasta 63 kg

 Teixeira (BRA)1001-1001Flag of Brazil.svg


 Angelique Quessandier (FRA)0200-0000Flag of France.svg


 Madina Kazakova (RUS)0011S-0002Flag of Russia.svg


Nun precisó repesca  Naomi Soazo (VEN)0000-0100Flag of Venezuela.svg


Silver medal-2008PG.svg
Carmen


HerreraHasta 70 kg

Non apostáu  Jordan Mouton (USA)1000-0000Flag of the United States.svg


 Sanneke Vermeulen (NED)0011S-0001Flag of the Netherlands.svg


Nun precisó repesca  Lenia Ruvalcaba (MEX)1021-0000SFlag of Mexico.svg


Gold medal-2008PG.svg
Sara de


PiniesMás de 70 kg

Non apostáu  Deanne Xibla (BRA)0010-1000Flag of Brazil.svg


Nun avanzó  Celine Manzuoli (FRA)1030-0000Flag of France.svg


 Zoubida Bouazoug (ALG)0001-0201SFlag of Algeria.svg


NataciónSwimming - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Masculín

Competición Deportista Fase previa Final
Resultado Puesto Resultado Puesto
50 m estilo libre S3 Miguel Angel Martinez 00:57.32 00:57.11
50 m estilo libre S4 Ricardo Oribe 00:39.30 00:38.69 Plata
50 m estilo libre S5 Jordi Gordillo 0:36.70 0:36.88
Sebastián Rodríguez Veloso 0:35.46 0:33.78 Bronce
50 m estilo libre S6 Daniel Vidal 0:32.06 31.27
50 m estilo libre S9 Jose Antonio Mari 0:26.73 0:26.89
50 m estilo libre S10 David Julian Levecq 0:25.20 0:24.87
50 m estilo libre S11 Eduardo Cruz 0:29.34 14º No avanzó
Enhamed Enhamed 0:26.34 0:25.82 WR Oro
50 m estilo libre S12 Omar Font 0:25.61 0:25.26
Albert Gelis 0:26.74 No avanzó
Daniel Llambrich 0:27.41 12º No avanzó
50 m espalda S3 Miguel Ángel Martínez 0:55.90 0:56.82
50 m espalda S4 Arkaitz García Tolson 0:55.01 No avanzó
50 m espalda S5 Miguel Luque 0:48.21 11º No avanzó
Ricardo Ten 0:46.90 0:45.28
Vicente Javier Torres 0:47.49 No avanzó
50 m mariposa S5 Ricardo Ten 0:46.24 11º No avanzó
50 m mariposa S6 Daniel Vidal 0:34.00 0:32.97
50 m braza SB3 Vicente Gil 0:49.46 0:49.91 Plata
Miguel Luque 0:51.92 0:52.83 Bronce
100 m estilo libre S3 Miguel Ángel Martínez 2:02.20 2:02.29
100 m estilo libre S4 Ricardo Oribe 1:26.96 1:26.62 Plata
100 m estilo libre S5 Sebastián Rodríguez 1:18.44 1:16.15
Jordi Gordillo 1:25.91 1:25.94
100 m estilo libre S6 Daniel Vidal 1:11.37 1:10.41
100 m estilo libre S9 Jesús Collado 0:58.82 No avanzó
José Antonio Mari 0:59.07 13º No avanzó
100 m estilo libre S10 David Julián Levecq 0:55.15 0:54.73
100 m estilo libre S11 Eduardo Cruz 1:05.05 11º No avanzó
Enhamed Enhamed 1:00.52 0:57.64 PR Oro
100 m estilo libre S12 Enrique Floriano 0:59.38 11º No avanzó
Omar Font 0:56.01 0:55.75
Albert Gelis 0:58.15 0:58.70
100 m espalda S9 Jesús Collado 1:09.04 1:05.45
100 m espalda S11 Eduardo Cruz 1:23.03 14º No avanzó
Enhamed Enhamed 1:17.27 1:16.90
100 m espalda S12 Albert Gelis 1:05.03 1:06.66
100 m espalda S13 Kevin Méndez 1:11.38 10º No avanzó
100 m mariposa S8 Alejandro Sánchez 1:10.18 11º No avanzó
100 m mariposa S9 Jesús Collado 1:02.55 1:01.28
José Antonio Mari 1:05.26 11º No avanzó
100 m mariposa S10 David Julian Levecq 0:59.80 0:58.53 Plata
100 m mariposa S11 Eduardo Cruz 1:18.75 11º No avanzó
Enhamed Enhamed 1:03.74 1:01.12 WR Oro
100 m mariposa S12 Albert Gelis 1:03.70 1:03.69
Israel Oliver 1:02.86 1:03.10
100 m mariposa S13 Kevin Mendez 1:03.02 10º No avanzó
100 m braza SB4 Pablo Cimadevila 1:48.45 1:46.11
Ricardo Ten 1:40.72 1:36.61 WR Oro
100 m braza SB8 Alejandro Sánchez 1:14.61 1:13.44 Bronce
100 m braza SB9 Javier Crespo 1:12.87 1:12.31
100 m braza SB12 Enrique Floriano 1:14.97 1:12.27
Daniel Llambrich 1:15.13 Descalificado
Israel Oliver 1:14.45 1:13.31
100 m braza SB13 Luis Antonio Arevalo 1:19.84 13º No avanzó
150 m cuatro estilos individual SM4 Miguel Luque 2:48.08 2:45.67
Vicente Javier Torres 2:46.89 2:40.91 Plata
200 m estilo libre S4 Ricardo Oribe 3:00.45 PR 2:55.81 WR Oro
200 m estilo libre S5 Jordi Gordillo No disputado 3:02.30
Sebastián Rodríguez No disputado 2:38.88 Plata
200 m cuatro estilos individual SM5 Pablo Cimadevila 3:06.41 3:01.58 Bronce
200 m cuatro estilos individual SM8 Alejandro Sánchez 2:40.23 2:36.66
200 m cuatro estilos individual SM12 Enrique Floriano 2:19.87 2:16.79
Albert Gelis 2:23.64 2:24.80
Israel Oliver 2:25.12 No avanzó
200 m cuatro estilos individual SM13 Luis Antonio Arevalo 2:36.01 14º No avanzó
Kevin Mendez 2:27.75 11º No avanzó
400 m estilo libre S9 Jose Antonio Mari 4:36.75 10º No avanzó
Jesus Collado 4:25.05 4:17.02 WR Oro
400 m estilo libre S11 Eduardo Cruz 5:23.44 10º No avanzó
Enhamed Enhamed 4:54.44 4:38.32 Oro
400 m estilo libre S12 Omar Font 4:46.22 4:35.64
Enrique Floriano 4:22.64 4:15.89 Plata
Juan Diego Gil 4:40.31 4:32.43
400 m estilo libre S13 Luis Antonio Arevalo 4:46.03 No avanzó
Kevin Mendez 4:35.29 4:33.75
4x50 m estilo libre 20 pts Jordi Gordillo

Ricardo Oribe
Sebastián Rodríguez
Daniel Vidal

No disputado 2:18.73 Plata
4x50 m cuatro estilos 20 pts Pablo Cimadevila

Vicente Gil
Sebastián Rodríguez Veloso
Daniel Vidal
Ricardo Ten
Vicente Javier Torres

3:00.44 2:40.38 Bronce
4x100 m estilo libre 34 pts Jesus Collado

David Julian Levecq
Jose Antonio Mari
Daniel Vidal

No disputado 3:59.45
4x100 m cuatro estilos 34 pts Jesús Collado

Javier Crespo
David Julian Levecq
Alejandro Sánchez
Daniel Vidal

4:33.73 4:21.81

Femenín

Competición Deportista Fase previa Final
Resultáu Puestu Resultáu Puestu
50 m estilu llibre S3 Sara Carracelas 1:17.28 10º Nun avanzó
50 m estilu llibre S5 Teresa Perales 0:36.75 PR 0:35.88 WR Gold medal-2008PG.svg
50 m estilu llibre S9 Sarai Gascon Descalificada
50 m estilu llibre S10 Esther Morales 0:29.94 0:29.75
50 m estilu llibre S12 Carla Casals 0:31.69 11º Nun avanzó
Deborah Font 0:28.93 0:28.23 Bronze medal-2008PG.svg
Ana García-Arcicollar 0:29.00 0:28.93
50 m llombu S2 Sara Carracelas 1:18.31 WR 1:16.33 WR Bronze medal-2008PG.svg
50 m llombu S5 Teresa Perales 0:44,92 0:44,58 Silver medal-2008PG.svg
50 m caparina S6 Teresa Perales 0:48.05 13º Nun avanzó
100 m estilu llibre S5 Teresa Perales 1:22.22 1:16.65 Gold medal-2008PG.svg
100 m estilu llibre S10 Esther Morales 1:04.25 1:04.20
100 m estilu llibre S12 Amaya Alonso 1:06.45 1:07.48
Deborah Font 1:03.17 1:01.98
Ana García-Arcicollar 1:04.82 1:02.39
100 m llombu S6 Julia Castello 1:44.00 10º Nun avanzó
100 m llombu S10 Esther Morales 1:14.85 1:13.77 Bronze medal-2008PG.svg
100 m caparina S9 Sarai Gascon 1:13.81 1:11.05
100 m caparina S12 Amaya Alonso 1:16.13 1:15.09
Carla Casals 1:13.46 1:11.94
Ana García-Arcicollar 1:09.56 1:08.86 Silver medal-2008PG.svg
100 m braza SB4 Teresa Perales 2:04.68 2:01.25 Bronze medal-2008PG.svg
100 m braza SB5 Julia Castello 2:10.71 11º Nun avanzó
100 m braza SB8 Ester Rodriguez 1:31.70 1:34.43
100 m braza SB9 Ana Rubio 1:29.40 Nun avanzó
Sarai Gascon 1:26.49 1:24.51 Silver medal-2008PG.svg
100 m braza SB12 Carla Casals 1:21.40 1:20.72
Deborah Font 1:20.11 PR 1:20.38
Sandra Gómez 1:21.39 1:18.06 Silver medal-2008PG.svg
200 m estilu llibre S5 Teresa Perales 2:58.91 2:47.47 Gold medal-2008PG.svg
200 m cuatro #estilo individual SM9 Sarai Gascon 2:46.93 Nun avanzó
Ester Rodriguez 2:55.93 14º Nun avanzó
200 m cuatro #estilo individual SM10 Ana Rubio 2:58.17 12º Nun avanzó
200 m cuatro #estilo individual SM12 Amaya Alonso 2:47.51 2:48.71
Carla Casals 2:49.65 2:44.73
Ana García-Arcicollar 2:43.38 2:35.64
200 m cuatro #estilo individual SM13 Trepa Marta Banos Non apostáu 2:48.80
400 m estilu llibre S13 Trepa Marta Banos 5:00.03 Nun avanzó

RemuRowing - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Competición Deportista Fase previa Repesca Final
Resultáu Puestu Resultáu Puestu Resultáu Puestu
Single Scull AM1 x masculín Juan Pablo Barcia Alonso 6:13.69 12º q 6:25.87q q 6:15.29

Tenis en siella de ruedesWheelchair tennis - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Competición Deportista Treintaidosavos de final Dieciseisavos de final Octavos de final Cuartos de final Semifinales Final
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Individual masculín Alvaro Illobre  Daniel Pellegrina (SUI)6:1, 2:6, 2:6Flag of Switzerland.svg


Nun avanzó 17º-32º
Individual masculín Francesc Tur  Csaba Prohaszka (HUN)6:1, 6:1Flag of Hungary.svg


 Ronald Vink (NED)1:6, 0:6Flag of the Netherlands.svg


Nun avanzó 9º-16º
Individual femenín Maria Dolores Ochoa Non apostáu  Sharon Walraven (NED)2:6, 1:6Flag of the Netherlands.svg


Nun avanzó 9º–16º
Dobles masculín Alvaro


IllobreFrancesc Tur

Non apostáu  Hungría (HUN)Laszlo FarkasCsaba Prohaszka6:2, 6:2Flag of Hungary.svg






 Xapón (JPN)Shingo KuniedaSatoshi Saida1:6, 1:6Flag of Japan.svg






Nun avanzó 5º-8º

Tenis de mesaTable tennis - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Individual Masculín Clase 3

Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Medaya de bronce Final Puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Tomes Pinas  Orjan Kylevik (SWE)3 – 1Flag of Sweden.svg


Non apostáu  Jan Gurtler (GER)3 – 1Flag of Germany.svg


 Jean-Philippe Robin (FRA)0 – 3Flag of France.svg


 Luiz Algacir Silva (BRA)3 – 0Flag of Brazil.svg


Nun avanzó Bronze medal-2008PG.svg
 Arnie Chan (GBR)3 – 2Flag of the United Kingdom.svg


Individual Masculín Clase 7

Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Medaya de bronce Final Puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Jordi Morales  Chaoqun Ye (CHN)1 – 3Flag of the People's Republic of China.svg


Nun avanzó 5º-16º
 Paul Karabardak (GBR)3 – 2Flag of the United Kingdom.svg


 Zbynek Lambert (CZE)3 – 0Flag of the Czech Republic.svg


Alvaro Valera  Andrea Furlan (ITA)3 – 1Flag of Italy.svg


Non apostáu  Jochen Wollmert (GER)1 – 3Flag of Germany.svg


 Mitchell Seidenfeld (USA)3 – 1Flag of the United States.svg


Nun avanzó Bronze medal-2008PG.svg
 Sayed Mohamed Youssef (EGY)3 – 1Flag of Egypt.svg


 Xiaojun Qin (CHN)3 – 1Flag of the People's Republic of China.svg


Individual Masculín Clase 9-10

Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Medaya de bronce Final Puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Jose Manuel Ruiz  Christophe Rozier (FRA)3 – 0Flag of France.svg


Non apostáu  Fredrik Andersson (SWE)2 – 3Flag of Sweden.svg


Nun avanzó 5º-8º
 David Korn (GER)3 – 2Flag of Germany.svg


Jorge Cardona  Fredrik Andersson (SWE)0 – 3Flag of Sweden.svg


Nun avanzó 11º-30º
 Manfredi Baroncelli (ITA)1 – 3Flag of Italy.svg


#Equipo Clase 6-8

Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Medaya de bronce Final Puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Jordi


MoralesAlvaro Valera

Non apostáu  Rusia (RUS)Alexander EsaulovVadim Buzin3 – 1Flag of Russia.svg






 Eslovaquia (SVK)Richard CsejteyMiroslav Jambor0 – 3Flag of Slovakia.svg






Nun avanzaron 5º-8º

#Equipo Clase 9-10

Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinal Medaya de bronce Final Puestu
RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Jorge


CardonaJose Manuel Ruiz

Non apostáu  Países Baxos (NED)Tonnie HeijnenGerben Last3 – 0Flag of the Netherlands.svg






 República Checa (CZE)Zbynek LambertJaroslav CieslarIvan Karabec3 – 2Flag of the Czech Republic.svg








Non apostáu  China (CHN)Yang GeChao ChenXiaolei LuLin Ma0 – 3Flag of the People's Republic of China.svg










Silver medal-2008PG.svg

TiruShooting - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Deportista Competición Fase previa Final
Resultáu Puestu Resultáu Puestu
Jose Luis Martinez Pistola categoría SH1 masculín 538 32º Nun avanzó
Pistola llibre categoría SH1 mistu 504 24º Nun avanzó
Pistola deportiva categoría SH1 mistu 541 24º Nun avanzó
Miguel Orobitg Carabina de pies categoría SH1 masculín 573 22º Nun avanzó
Carabina tendíu categoría SH1 masculín 1113 18º Nun avanzó
Match inglés categoría SH1 mistu 595 27º Nun avanzó
Rifle llibre categoría SH1 masculín 570 36º Nun avanzó
Francisco Angel Sorianu Pistola categoría SH1 masculín 548 29º Nun avanzó
Pistola llibre categoría SH1 mistu 512 19º Nun avanzó
Pistola deportiva categoría SH1 mistu Descalificáu

Tiru con arcuArchery - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Masculín individual

Competición Deportista Fase previa Dieciseisavos de final Octavos de final Cuartos de final Semifinales Final
Resultáu Puestu RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Recurvocategoría W1/W2


Manuel Candela 582 17º  Ozgur Ozen (TUR)87–96Flag of Turkey.svg


Nun avanzó
Jose Manuel Marin 557 24º  Young Joo Jung (KOR)102–88Flag of South Korea.svg


Nun avanzó
Recurvocategoría permanente


Antonio Sánchez 571 19º  Tomasz Lezanski (POL)88–97Flag of Poland.svg


Nun avanzó
Juan Miguel Zarzuela 602  Romaios Roumeliotis (GRE)97–90Flag of Greece.svg


 Timur Tuchinov (RUS)98–97Flag of Russia.svg


 Mario Esposito (ITA)95–102Flag of Italy.svg


Nun avanzó

Masculín por equipos

Competición Deportista Fase previa Octavos de final Cuartos de final Semifinales Final
Resultáu Puestu RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


RivalResultado


Puestu
Recurvo Manuel CandelaAntonio SánchezJuan Miguel


Zarzuela

1755 Non apostáu  Xapón (JPN)183–188Flag of Japan.svg


Nun avanzó

VelaSailing - Paralympic pictogram.svg[editar | editar la fonte]

Competición Deportista Final
Resultáu Puestu
Individual mistu 2.4mr Emilio Fernández 98 puntos 15º

Ver tamién[editar | editar la fonte]

  • España nos Xuegos Olímpicos de Beixín 2008

Referencies[editar | editar la fonte]

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]