Copa del Rei de fútbol 2000-01

De Wikipedia
Saltar a navegación Saltar a la gueta
97 Copa del Rei 2000/01
España 2000-2001
Estadiu La Cartuja
Fecha 30 d'agostu de 2000
30 de xunu de 2001
Cantidá d'equipos 80
Podiu
• Campeón
• Subcampeón
 
Flag of Aragon.svg Real Zaragoza
Flag of Galicia.svg Celta de Vigo
Partíos 110
Goles anotaos 286 (2,60 per partíu)
Pichichi Bandera d'España Salva (6 goles)
Bandera de la Comunidá de Madrid Atlético de Madrid

La Copa del Rei de Fútbol 2000-01 ye la edición númberu 97 de dicha competición española. Xugóse cola participación d'equipos de les divisiones Primera, Segunda, Segunda B y Tercera, sacante los equipos filiales d'otros clubes anque xueguen en diches categoríes.

El campeón foi'l Real Zaragoza, por 5ª vegada na so hestoria al vencer na final xugada nel Estadiu Olímpicu de La Cartuxa al RC Celta de Vigo por 3 goles a 1.

Ronda previa[editar | editar la fonte]

Nesta ronda preliminar participaron namái los equipos de Segunda B y Tercera división clasificaos, (22 y 12 equipos respeutivamente), salvo los exentos por sortéu: Gimnástica de Torrelavega y Granada CF y los exentos por ser acabante de baxar a Segunda B: CD Toledo y CD Logroñés, anque esti postreru foi baxáu de forma automática a Tercera División por problemes económicos. La eliminatoria tuvo compuesta por 17 alcuentros y xugóse a doble partíu los díes 30 d'agostu (ida) y 6 de setiembre de 2001 (vuelta).


X-office-calendar.svg 30 d'agostu de 2000 6 de setiembre de 2000 X-office-calendar.svg
Ida Llocal ida Resultancia global Llocal vuelta Vuelta
0-1 Bandera de la Comunidá de Madrid CD Coslada 1-5 CD Mensajero Flag of the Canary Islands (simple).svg 4-1
0-1 Flag of Galicia.svg UD Xove Lago 0-5 CD Ourense Flag of Galicia.svg 4-0
1-4 Flag of Asturias.svg CD Llealtá 2-6 UD San Sebastián de los Reyes Bandera de la Comunidá de Madrid 2-1
1-2 Flag of Castile and León.svg La Bañeza FC 2-3 UD Orotava Flag of the Canary Islands (simple).svg 1-1
2-1 Ikurrina SD Lemona 2-2 Barakaldo CF Ikurrina 1-0
2-4 Flag of Aragon.svg UD Fraga 2-6 SD Beasain Ikurrina 2-0
0-1 Flag of Cantabria (Official).svg SD Noja 2-4 Burgos CF Flag of Castile and León.svg 3-2
0-0 Ikurrina Aurrerá de Vitoria 1-0 Peña Sport FC Bandera de Navarra.svg 0-1
2-1 Flag of the Balearic Islands.svg CD Atlético Baleares 2-2 CF Gandia Flag of the Valencian Community (2x3).svg 1-0
2-2 Flag of Catalonia.svg CF Balaguer 3-5 CD Burriana Flag of the Valencian Community (2x3).svg 3-1
0-1 Flag of the Valencian Community (2x3).svg Hércules CF 2-3 UDA Gramenet Flag of Catalonia.svg 2-2
1-1 Flag of the Valencian Community (2x3).svg CD Castellón 1-4 UE Figueres Flag of Catalonia.svg 3-0
0-2 Bandera de la Rexón de Murcia Club Olímpico de Totana 0-8 AD Ceuta Bandera de Ceuta 6-0
2-4 Bandera de Castiella-La Mancha UD Puertollano 2-6 Guadix CF simple 2-0
2-1 Bandera de Estremadura CD Don Benito 3-4 Xerez CD simple 3-1
2-2 simple Dos Hermanas CF 3-4 Poli Ejido simple 2-1
0-0 simple CP Almería 0-1 Algeciras CF simple 1-0

Clubes exentos: CD Logroñés, CD Toledo, Gimnástica de Torrelavega y Granada CF.

Treintaidosavos de final[editar | editar la fonte]

Nesta primera ronda participaron tolos clubes de primera y Segunda división (42 equipos), más los clubes de Segunda B y Tercera (18 y 2 equipos respeutivamente) clasificaos de la ronda preliminar salvo'l UD San Sebastián de los Reyes (exentu por sortéu). La eliminatoria compuesta por 31 alcuentros decidióse a partíu únicu, xugáu nel campu del equipu más débil (según categoría) y xugáu los díes 12 y 13 d'avientu. El sortéu fíxose de tala forma que los equipos de primera División na so condición de cabeces de serie nun pudieren enfrentase ente sigo.

X-office-calendar.svg 12 d'avientu de 2000:
Llocal Resultancia Visitante
Flag of Catalonia.svg UDA Gramenet 0-1 Valencia CF Flag of the Valencian Community (2x3).svg
Flag of the Valencian Community (2x3).svg CF Gandia 0-3 FC Barcelona Flag of Catalonia.svg
Flag of the Valencian Community (2x3).svg CD Burriana 1-2 Villareal CF Flag of the Valencian Community (2x3).svg
X-office-calendar.svg 13 d'avientu de 2000:
Llocal Resultancia Visitante
Bandera de Castiella-La Mancha CD Toledo 2-1 Real Madrid Bandera de la Comunidá de Madrid
Ikurrina SD Eibar 0-1 Real Zaragoza Flag of Aragon.svg
Flag of the Canary Islands (simple).svg UD Orotava 1-1 (2-4) Rayo Vallecano Bandera de la Comunidá de Madrid
Flag of Galicia.svg CD Ourense 0-2 Real Valladolid Flag of Castile and León.svg
Flag of the Canary Islands (simple).svg CD Mensajero 0-1 Celta de Vigo Flag of Galicia.svg
Flag of the Canary Islands (simple).svg Universidad de Las Palmas 0-1 Deportivo de La Coruña Flag of Galicia.svg
Flag of the Canary Islands (simple).svg CD Tenerife 2-1 Real Uviéu Flag of Asturias.svg
Flag of Asturias.svg Sporting de Xixón 1-1 (4-5) UD Las Palmas Flag of the Canary Islands (simple).svg
Flag of Galicia.svg Racing de Ferrol 0-1 CD Leganés Bandera de la Comunidá de Madrid
Flag of Galicia.svg SD Compostela 3-0 Getafe CF Bandera de la Comunidá de Madrid
Bandera de la Comunidá de Madrid Atlético de Madrid 1-0 UD Salamanca Flag of Castile and León.svg
Bandera de La Rioxa CD Logroñés 0-2 CA Osasuna Bandera de Navarra.svg
Ikurrina Aurrerá de Vitoria 0-2 Athletic Club Ikurrina
Flag of Cantabria (Official).svg Gimnástica de Torrelavega 2-2 (4-1) CD Alavés Ikurrina
Ikurrina Barakaldo CF 1-1 (3-4) CD Numancia Flag of Castile and León.svg
Flag of the Valencian Community (2x3).svg Levante UD 3-0 UE Lleida Flag of Catalonia.svg
simple Poli Ejido 1-2 Guadix CF simple
simple Granada CF 1-0 Recreativo de Huelva simple
simple Real Jaén CF 2-1 Real Betis simple
simple Córdoba CF 0-2 CD Badajoz Bandera de Estremadura
simple Xerez CD 2-1 Sevilla FC simple
Flag of Castile and León.svg Burgos CF 0-2 Racing de Santander Flag of Cantabria (Official).svg
Bandera de la Rexón de Murcia Real Murcia CF 3-1 Elx CF Flag of the Valencian Community (2x3).svg
Ikurrina SD Beasain 2-1 Real Sociedad Ikurrina
Bandera de Castiella-La Mancha Albacete Balompié 0-1 RCD Español Flag of Catalonia.svg
Flag of Catalonia.svg UE Figueres 0-2 RCD Mallorca Flag of the Balearic Islands.svg
simple Algeciras CF 0-3 CF Extremadura Bandera de Estremadura
Bandera de Ceuta AD Ceuta 3-2 Málaga CF simple

Club exentu: UD San Sebastián de los Reyes.
Asterisk.PNG Ente paréntesis resultáu na tanda de penaltis.

Dieciseisavos de final[editar | editar la fonte]

Esta ronda xugóse los díes 2 y 3 de xineru de 2001. Nella los 32 equipos que superaron la fase anterior enfrentáronse ente sigo. El sortéu fíxose de tala forma que los equipos de Segunda División, Segunda B y Tercera enfrentáronse a los equipos de Primera. Al igual que na ronda anterior, la eliminatoria xugóse a partíu únicu en campu del rival de menor categoría.

X-office-calendar.svg 2 de xineru de 2001:
Llocal Resultancia Visitante
Bandera de la Comunidá de Madrid UD San Sebastián de los Reyes 1-2 Athletic Club Ikurrina
simple Granada CF 1-1 (4-2) Villareal CF Flag of the Valencian Community (2x3).svg
Flag of the Valencian Community (2x3).svg Levante UD 0-2 RCD Español Flag of Catalonia.svg
X-office-calendar.svg 3 de xineru de 2001:
Llocal Resultancia Visitante
Flag of Cantabria (Official).svg Gimnástica de Torrelavega 2-1 UD Las Palmas Flag of the Canary Islands (simple).svg
Ikurrina SD Beasain 0-3 Real Zaragoza Flag of Aragon.svg
Bandera de Castiella-La Mancha CD Toledo 0-1 Rayo Vallecano Bandera de la Comunidá de Madrid
Flag of Galicia.svg SD Compostela 1-3 Celta de Vigo Flag of Galicia.svg
Flag of the Canary Islands (simple).svg CD Tenerife 3-2 Deportivo de La Coruña Flag of Galicia.svg
Bandera de la Comunidá de Madrid Atlético de Madrid 3-1 CA Osasuna Bandera de Navarra.svg
Bandera de Estremadura CF Extremadura 2-1 Real Valladolid Flag of Castile and León.svg
Bandera de la Comunidá de Madrid CD Leganés 2-0 CD Numancia Flag of Castile and León.svg
simple Xerez CD 0-3 RCD Mallorca Flag of the Balearic Islands.svg
Bandera de Ceuta AD Ceuta 0-3 FC Barcelona Flag of Catalonia.svg
simple Guadix CF 4-4 (6-5) Valencia CF Flag of the Valencian Community (2x3).svg
simple Real Jaén CF 1-1 (8-9) Real Murcia CF Bandera de la Rexón de Murcia
Bandera de Estremadura CD Badajoz 0-4 Racing de Santander Flag of Cantabria (Official).svg

Asterisk.PNG Ente paréntesis resultáu na tanda de penaltis.

Fase final (cuadru)[editar | editar la fonte]

  Octavos (1/8)
10/11 Xineru - 16/17 Xineru, 2001
Cuartos(1/4)
30/31 Xineru - 6/7 Febreru, 2001
Semifinales (1/2)
20/21 Xunu - 23/24 Xunu, 2001
Final
30 Xunu, 2001
                                             
  Bandera de la Comunidá de Madrid Leganés  1   1   2   
  Flag of Galicia.svg Celta de Vigo  2   2   
    Flag of Galicia.svg Celta de Vigo  3   1   4   
    Flag of the Balearic Islands.svg Mallorca  1   2   3   
  Flag of the Canary Islands (simple).svg Tenerife  0   0   0 
  Flag of the Balearic Islands.svg Mallorca  2   2   4   
    Flag of Galicia.svg Celta de Vigo  3   1   4   
    Flag of Catalonia.svg Barcelona  1   1   2   
  Bandera de Estremadura Estremadura  1   0   1   
  Flag of Catalonia.svg Español  1   1   2   
    Flag of Catalonia.svg Español  1   1   2 
    Flag of Catalonia.svg Barcelona  2   1   3   
  Flag of Cantabria (Official).svg Gimnástica de Torrelavega  0   0   0 
  Flag of Catalonia.svg Barcelona  1   0   1   
    Flag of Galicia.svg Celta de Vigo  1 
    Flag of Aragon.svg Real Zaragoza  3 
  simple Guadix  0   0   0 (4) 
  simple Granada  0   0   0 (5) 
    simple Granada  0   1   1 
    Bandera de la Comunidá de Madrid Atlético de Madrid  1   3   4   
  Bandera de la Comunidá de Madrid Atlético de Madrid  2   2   4 
  Bandera de la Comunidá de Madrid Rayo Vallecano  2   0   2   
    Bandera de la Comunidá de Madrid Atlético de Madrid  0   1   1 
    Flag of Aragon.svg Real Zaragoza  2   0   2   
  Flag of Cantabria (Official).svg Racing de Santander  2   0   2   
  Ikurrina Athletic Club  0   0   0   
    Flag of Cantabria (Official).svg Racing de Santander  1   0   1 
    Flag of Aragon.svg Real Zaragoza  1   2   3   
  Bandera de la Rexón de Murcia Real Murcia  2   1   3 
  Flag of Aragon.svg Real Zaragoza  3   4   7   

Octavos de final[editar | editar la fonte]

Cuartos de final[editar | editar la fonte]

Semifinales[editar | editar la fonte]

Final[editar | editar la fonte]

Flag of Galicia.svg Flag of Aragon.svg
Celta de Vigo Real Zaragoza
1 3
 30 de xunu de 2001, 21:00 CET
 Estadiu Olímpicu de La Cartuja, Sevilla — 38.000 espectadores
    1 POR Bandera d'Arxentina Pablo Cavallero
    2 DEF Bandera d'España Juan Velasco Red Arrow Down.svg 67'
    4 DEF Bandera d'Arxentina Fernando Cáceres
  25 DEF Bandera d'Arxentina Eduardo Berizzo
  14 DEF Bandera d'España Juanfran
  12 MED Bandera del Perú Juan Jayo
    5 MED Bandera de Brasil Everton Giovanella
    8 MED Bandera de Rusia Valeri Karpin
  10 MED Bandera de Rusia Aleksandr Mostovói Capitán
  11 MED Bandera d'Arxentina Gustavo López Red Arrow Down.svg 80'
  24 DEL Bandera de Brasil Catanha
DT Bandera d'España Victor Fernández
    1 POR Bandera d'España César Láinez
  12 DEF Bandera del Perú Miguel Rebosio Red Arrow Down.svg 77'
    6 DEF Bandera d'España Xavi Aguado Capitán
  23 DEF Bandera d'España Paco
  16 DEF Bandera d'Arxentina Pablo Díaz
  14 MED Bandera d'España José Ignacio
  25 MED Bandera de Bielorrusia Sergei Gurenko
  20 MED Bandera de Paraguái Roberto Acuña
  11 MED Bandera d'España Martín Vellisca Red Arrow Down.svg 88'
    3 DEL Bandera de Brasil Paulo Jamelli Red Arrow Down.svg 67'
    7 DEL Bandera d'España Juanele
DT Bandera d'España Luis Mariña
Sustituciones
  22 MED Bandera de Brasil Edu Green Arrow Up.svg 67'
  17 DEL Bandera de Sudáfrica Benni McCarthy Green Arrow Up.svg 80'
    9 DEL Bandera d'España Yordi Green Arrow Up.svg 67'
    4 DEF Bandera d'España Luis Carlos Cuartero Green Arrow Up.svg 77'
  10 MED Bandera d'España Ander Garitano Green Arrow Up.svg 88'
Goles
Soccerball.svg     4' Aleksandr Mostovói 1-0
Soccerball.svg 24' Xavi Aguado 1-1
Soccerball.svg 38' Paulo Jamelli (p) 1-2
Soccerball.svg 94' Yordi 1-3
Amonestaciones
Yellow card.svg 35' Eduardo Berizzo
Yellow card.svg 50' Juanfran
Yellow card.svg 47' Paulo Jamelli
Yellow card.svg 78' José Ignacio
Yellow card.svg 90' César Láinez
Espulsiones
Plantía:Sent off 90' 92' Pablo Díaz
Árbitru
Bandera de la Comunidá de Madrid José María García-Aranda
RFEF - Copa del Rey.svg
Real Zaragoza
5ᵘ Títulu

Enllaces esternos[editar | editar la fonte]


Copa del Rey de fútbol 2000-01